Deset nejznámějších drahých kamenů

11.10. 2013 • Zajímavosti 1570x

Které ženě nezajásá srdce při pohledu na blyštivý barevný kámen, perfektně vybroušený a ideálně zasazený do úžasně dokonalého šperku. Lesk a krása v jednom. Krásný kámen podtrhne celkovou krásu ženy. Proto je mají tak rády. Na světě je řada drahokamů i polodrahokamů, ale jen některé zná opravdu celý svět.

Smaragd 

Zelený nerost, nádržné pronikavé barvy. Smaragdy mají několik odstínů, nejvíce jsou ceněny ty, jejichž barva je namodralá. Barva je vůbec ojedinělá, a proto jsou smaragdy tak vysoce ceněny. Jde o křehký kámen, proto byl objeven speciální výbrus, známý jako smaragdový výbrus, bez ostrých hran, které by se jinak mohly odloupnout. Úžasně smaragdová zeleň vynikne na denním světle. V šeru jsou pak viditelné spíše přírodní praskliny, které značí sice pravost kamene, ale jinak jde o nevzhledný úkaz.

Ametyst 

Kdo má rád fialovou, jistě si oblíbí nádherný druh křemene, v sytě fialové barvě. Nejvzácnější mezi všemi, jsou sytě fialové s červenými odlesky a obecně se nazývají jako sibiřský ametyst, i když nemusí pocházet z oblasti Sibiře. Nejkrásnější, co se barvy týče, pochází ametysty z afrických zemí, největší zas z Jižní Ameriky. Odsud jsou ale viditelně světlejší a pro dosažení ametystově fialové barvy s červenými odlesky, se kameny vypalují.

Rubín 

Červená je barva lásky, ale také rubínu. Drahokam, který chce mít snad každá žena. Ceny rubínů šplhají k závratným číslům a v mnohém předčí i skvostné diamanty. Prvním nalezištěm rubínu byla Srí Lanka, v současné době je velkým nalezištěm Barma. Nejslavnější a nejpodivnější rubín dostal jméno Ngamauk a byl nejen velký, ale také prý nádherný. Dnes spíše patří do světa bájí, protože v devatenáctém století, kdy britská vojska barmského krále zajala, zmizel a už nebyl k nalezení.

Akvamarín 

Akvamarín je pro všechny, kteří si potrpí spíše na odlesku, než na barvě. Akvamarín, jak už název napovídá, je ztělesněním tekoucí vody. Světlý kámen, s nádechem studené modré si dost lidí plete s přírodním diamantem. Na světě je několik odstínů akvamarínů, čím sytější barva, tím je akvamarín vzácnější. Proto se přírodně nalezené akvamaríny vypalují a z přirozené modrozelené barvy se cílí k blankytně modré. Akvamaríny jsou oblíbené a levnější variantou, než nebeské diamanty.

Křišťál 

Popelka měla podle Walta Disneyho křišťálové střevíčky, čímž tak trochu upozornil na použití křišťálu v běžném životě. Nejde totiž o běžný drahokam, který se brousí pro dosažení skvělého odlesku. Křišťál se neleskne tak, jak by měl, ale je tak nádržně čistý, že jeho použití je ideální pro křišťálové koule, korále a jiné, hladké předměty. V minulosti dokonce lidé věřili, že křišťál je kus ledu, který prostě tvrdl navěky. Přesvědčení také podporoval fakt, že první křišťály byly nalezeny v Alpách a jiných horách.

Topaz 

Pan Největší. Tak by se mohl nazvat topaz, jenž nejde při těžbě jen tak přehlédnout. Dosahuje až metrových délek, což je ohromné, stejně jako váha, která může být i několik stovek kilogramů. Nejčastější barvou jsou lehce nahnědlé, až nazlátlé odstíny, anebo pak namodralé odstíny. A právě ty jsou o něco vzácnější a často sběrateli vyhledávány, protože přírodních modrých topazů není tolik a obvykle se jejich barva upravuje průmyslově. Topazy jsou obecně levné, respektive levnější, než jiné drahokamy a vypadají nádržně.

Opál 

Tento drahokam je takovým zbloudilcem. Oficiálně jde o minerál, který je však považován za drahokam, už je proto, že je ve šperkařství často používán a zasazován do šperků. Na světě je mnoho druhů opálu, nejtypičtější je však ten žlutohnědý, až zlatavý odstín. Jistou zajímavostí je také to, že opál se nedá kvůli svému složení brousit, takže jeho úprava spočívá v zaoblování.

Granát 

Granát jednoduše poznáte tím, že jde stěží rozeznat, že vůbec o granát jde. Na světě je několik barev granátů, před několika lety jim vévodil krásný, červený granát, v současnosti je to granát zelený. Na světě najdeme všechny možné barvy, chybí pouze modrá. Důležitou vlastností v oblíbenosti granátů je jejich tvrdost, takže i při zpracování, i při nošení jsou velice odolné. Zajímavostí je, že ani odborníci kolikrát přesně nemohou určit, o jaký typ granátu se jedná, a tak je to pouze granát, nalezený tam a tam.

Safír

Krásný safír se v přírodě vyskytuje hned v několika barvách. Od bezbarvého, přes modré odstíny, dále pak hnědé, růžové, červené i žluté. Nejslavnější ze všech těch kousků je jistě Cejlonský safír, blankytně modrý až královsky zmodralý. Vůbec jeho tmavá barva je ve světě drahých kamenů vysoce ceněna. Mimo modré odstíny jsou dále vysoce ceněné růžové safíry v odlesku lososové barvy.

Diamant

O diamantech toho bylo publikováno už mnoho. Snad každému se jako první ze všech možných drahokamů vybaví právě diamant. Na světě existují diamanty s vlastní minulostí i pověstmi. Některé nosí smůlu, jiné jsou symbolem velké lásky. Nezaměnitelnost tkví v jejich tvrdosti, neboť jde o nejtvrdší nerost. Je nádherný, průhledný a touží po něm snad každá žena. Slavná Marilyn Monroe prý dokonce prohlásila, že diamant je nejlepší přítel ženy.

Není jednoduché vybrat deset nejkrásnějších drahokamů. Na celém světě je řada jiných a opravdu krásných. Zvláště pak, když se průmyslově upraví, někdy i barvy, jindy stačí zabrousit, zaoblit, aby pravý skvost našel své místo ve světě blyštivých barevných kamenů. Drahokamy zdobí korunovační klenoty a to je další důvod jejich vzácnosti i důležitosti. Proto jsou ženami tak moc žádány.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra