Enkaustické malování - aneb jak být umělcem i bez talentu!

17.10. 2013 • Zajímavosti 2303x

Pokud jste slovo „enkaustika“ ještě neslyšeli, dost možná se vyděsíte doprovázeni nejrůznějšími představami, co si pod tím asi tak vybavit. Nejedná se ale o nic, pro co by k tomu byl důvod. Jde totiž o pouhopouhé malování voskem, a to speciální metodou – totiž se žehličkou!

Díky tomu vám pod rukami budou vznikat neuvěřitelné malby, mystické, meditativní a hlavně pak originální obrázky. Talent či jakékoli nadání není vůbec nutné. Enkaustiku zvládnou i ty nejmenší děti, kterým se už nebudete bát svěřit do rukou horkou žehličku.

Potřeby pro enkaustické malování

Potřeby pro enkaustické malování jsou však trochu nákladnější investicí do začátku. Bez čeho se určitě neobejdete, je malá žehlička padnoucí přímo do ruky mající praktické madlo, která je vyráběná právě pro účely této malířské techniky. Mnozí začátečníci svoji „kariéru“ začínali se starými nenapařovacími žehličkami s rovnou žehlicí plochou, na kterých vůbec vyzkoušeli, jestli je něco podobného bude bavit. Možnost do začátku to je, pokud se ale chcete neustále zlepšovat a zjemňovat krok za krokem svůj styl, bude lepší pořídit si pravou enkaustickou žehličku pouze s malou horkou plochou.

Dalším základním vybavením jsou enkaustické vosky všech možných odstínů a barev. I zde je levnější alternativa, a to běžné voskovky. Ale pozor, musí jimi být ty pravé, české, voskové! Levné napodobeniny ze supermarketů a řetězců vám v ničem neposlouží, protože v nich nebude dostatek materiálu, který by se mohl rozpouštět. Ani nefalšované voskovky ještě nejsou to „pravé ořechové“, poněvadž i ony v sobě mají menší podíl vosku než enkaustické barvy. Ty totiž při kontaktu s horkou plochou žehličky doslova tečou na kapky.

Neobejdete se ani bez čtvrtek určených k tomuto druhu výtvarného umění. Neznalému oku by archy k enkaustickému malování mohly připomínat matný fotografický papír, přímo on to ale není. Běžně k dostání ve specializovaných obchodech jsou nejrůznější formáty, a to od A6 po A3. Určitě existují i prodejny, kde by vám dovedli zajistit i větší „plátno“, ovšem počítejte již s větším nákladem.

Tyto tři potřeby (totiž žehlička, barvy, archy papíru) patří k elementárním nezbytnostem k tvorbě. Ostatní již vyrobíte po domácku nebo dokoupíte později. Hodit se tak budou i čajové svíčky, jejichž rozpouštěním na ploše horké žehličky dovedně odstraníte pozůstatky barevných „voskovek“. K důkladnému očištění si pak nachystejte i papírové kapesníky, kuchyňské utěrky nebo toaletní papír. Jmenovaného budete potřebovat velké množství, protože se stane, že budete potřebovat plochu žehličky dokonale čistou, tedy tak, aby se vám do právě rozpouštěné barvy nevmísila nějaká další.

Mezi další možnou výbavu pak patří ještě buničitá houbička, jejímž obtiskáváním do zasychajícího vosku vytvoříte krásnou strukturu. Existují i hřebeny k malování do horkého vosku, které váš obrázek jakoby „učešou“ do vln a vlnek (dle toho, jak s hřebenem pojedete po papíře). Pořídit si můžete i nejrůznější štětce a enkaustická pera. Štětci se dobře stínuje i malují pomyslné kontury, pery pak máte tu možnost ztvárňovat tenké linie, konkrétní struktury a podobně. Na pera jsou k dostání i násadky rozličných šířek a tvarů, například trojúhelníčkové, kolové, čtverečkové...

Enkaustika - Jak se maluje?

Samotný princip tvoření obrázků je velmi intuitivní a jednoduchý. Nažhavíte žehličku a přiložíte k ní jeden, dva i více barevných voskových válečků, které velmi rychle tají a rozlévají se po ploše žehličky. Tu pak jedním rychlým pohybem obtisknete na arch papíru před vámi, čímž vám před očima vznikne téměř mystický výjev. Barvy můžete libovolně střídat, žehličku opakovaně přikládat, kreslit hrotem žehličky jednotlivé kontury, houbičkou vtiskávat dílu buničitou strukturu a podobně. Také lze vyzkoušet tavení voskové barvy bez otočení a přiložení enkaustické žehličky na plochu obrázku. Když ji necháte pouze nad obrázkem, barva sama začne po kapkách stékat a tvořit v obrázku kaňky. Ty zase lze „přimět k pohybu“ tím, že arch papíru nakloníte na stranu. Jak již bylo zmíněno, jedná se o velmi hravou a přesto jednoduchou metodu, která, alespoň v základu, nevyžaduje žádného výtvarného ducha. Je to vaše fantazie, co tvoří a jste to vy, kdo vymýšlíte nové taktiky.

A co je na tom všem nejlepší je fakt, že když se vám vytvořené dílo nepozdává nebo dokonce vůbec nelíbí, nemusíte zaplakat nad zkaženým materiálem a vyhodit jej do koše, ale jednoduše vezmete žehličku a obrázek pár tahy roztavíte. Vznikne tím zase úplně nový a inspirující podklad pro nové snažení.

Enkaustika je nyní velmi oblíbená, a tak lze navštěvovat kurzy enkaustiky téměř v každém větším městě. Pokud vás tato technika zaujala, zkuste se někdy do takového centra podívat, nasbírat inspiraci, nějaké ty zkušenosti a pak si případně i celou enkaustickou sadu koupit pro sebe domů. Je to tvoření, které vás bude určitě bavit a dopřeje vám hodně psychického odpočinku. U dětí (u dospělých samozřejmě nejinak) pomáhá rozvíjet fantazii a cit pro barvy a vkus.

Proto přeji, ať si s voskem užijete mnoho zábavy!

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra