Panenky Bratz

24.01. 2014 • Zábava 1275x

Už celých padesát let vládne světovému obchodu, který se zabývá panenkami, legendární a proslulá Barbie. Téměř stejně dlouhý čas se jí přitom snaží z jejího trůnu svrhnout více nebo méně úspěšné konkurentky. Ovšem žádné z nich se to do této chvíle moc nepovedlo. Přece jen ale existuje jedna výjimka, a sice z Kalifornie pocházející panenka Bratz.

V případě panenky Barbie je tvořen podíl z prodeje luxusních panenek šedesáti procenty, těch zbývajících čtyřicet patří zrovna zmíněné panence Bratz. Ačkoliv v současnosti by se nejspíš v souvislosti s jejím jménem více hodilo použít minulý čas. 

Spolu se začátkem prosince loňského roku totiž federální soud v USA vydal nezpochybnitelný a jednoznačný verdikt. Společnost MGA Entertainment, pyšný autor panenek Bratz, dle něho musí zanechat její produkci a následný prodej, a to z toho důvodu, že došlo k porušení autorských práv Mattelu, tedy koncernu stojícího za známou Barbie.

Stvořitel panenky Bratz, designér jménem Carter Bryant,  totiž svou myšlenku prodal MGA, i když v té době zároveň spolupracoval právě se společností Mattel.

Otázkou ovšem stále zůstává, jestli se v konečné fázi podobné kroky neobrátí proti jejich původcům, Bratz panenky se zrovna od tohoto momentu staly ještě populárnější než byly do teď, a zájem o ně neskončil. Realita je zcela opačná. Zatím tedy nic nenasvědčuje tomu, že by se celá záležitost v nejbližší době jakkoliv změnila.

Tip! Panenky Bratz jsou velmi populární i jako hrdinky nejrůznějších dívčích online her. Určitě se na ně podívejte, jsou dobře hratelné.

Čtyři úplně první panenky Bratz, které kdy byly vyrobeny, se jmenovaly Cloe, Sasha, Yasmin a Jade. Slavnostně byly představeny v polovině roku 2001. Nejprve se dočkaly celkem vlažného přivítání, což zní v dnešní době až překvapivě. Tento stav ale příliš dlouho netrval.

V průběhu nastávajících Vánoc se totiž panenka Bratz stala z ničeho nic jednou z vůbec nejvyhledávanějších hraček roku. V následujících pěti letech bylo tedy vyrobeno přes sto dvacet milionů kusů, přičemž se spolu s nezbytnými doplňky prodaly za celkem zhruba dvě miliardy dolarů. 

Svůj lví podíl na tomto zvratu měly nejen typické mandlové oči, které představovaly symbol Bratz panenek všude po světě, ale hlavně další speciální série a příslušenství jako třeba lázně, videohry, auta či kosmetické potřeby. S takovým vybavením už nikdy žádný dětský pokoj nebude vypadat jako předtím.

Zmíníme tu nejen mimořádnou edici Bratz Boyz, která se na pultech obchodů objevila ihned po uvedení prvních panenek, ale zejména proslulé Bratz Kidz, a přirozeně i Bratz Lil Angelz, jež doprovázela i celá řada původních domácích mazlíčků.

Ještě podotkneme, že světu panenek Bratz se nevzdálil ani ten internetový. Od roku 2007  stačilo každému, kdo chtěl, vytvořit si po potvrzení autorizačního kódu, také on-line panenku, která měla vlastní profil ve stylu v té době rapidně se rozvíjejících sociálních sítí. Člověk tak měl, jak svou koupenou panenku, tak i tu virtuální, se kterou poté konečně mohl hrát o další doplňky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraSnail Bob 2 online hraPersonal Shopper 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra