Kam s dětmi za zábavou, aby to nestálo moc peněz?

04.12. 2013 • Zábava 1326x

Každý rodič určitě ví, jak příjemné je umět zabavit své děti a užít si čas strávený společně s nimi. Bohužel se řadě domácností nedostává tolik peněz v rodinném rozpočtu, aby zbylo ještě na zábavu. A ono i rodiny, které si sem tam nějaké to povyražení dovolit mohou, mají dost často perné chvilky při rozhodování, jestli si něco dopřát nebo ne. Dětské vstupné je na mnoho atrakcí a do mnoha institucí (jako je divadlo, muzeum, kino, výstavy a podobně) příznivé. Někdy poloviční, někdy třetinové, někdy doslova jen symbolické. Ale děti samotné za zábavou vyslat nelze, a tak dojde i na tikety pro dospělé. A ačkoli řada zařízení nabízí zvýhodněné rodinné vstupné, kdejaká zábava vyjde čtyřčlennou rodinu na plus mínus pět set korun, což už je částka mírně na pováženou. Tento článek si tedy klade za cíl rozebrat jednotlivé rady a nápady, jak se s rodinou a malými dětmi dobře pobavit, ale nezruinovat při tom svoje peněženky.

 1. Choďte na procházky do lesa, do parků, na hřiště. Každé má něco do sebe a každé je zcela zdarma. Na hřiště můžete vzít i kamarády vašich ratolestí a zatímco si ony budou hrát, můžete vy v klidu číst knihy nebo časopisy a jedním okem na ně dozírat. V parcích můžete dětem dovolit hrát na honěnou, na schovávanou, škatulata-batulata a podobně. A co víc, vždyť se k nim můžete přidat! A nakonec procházky lesem, skalami nebo jinou přírodou jsou krásným relaxem, který bude bavit jak vás, tak vaše potomky. V lese můžete pátrat po houbách a nechat si děti hrát na „houbové detektivy“, ve skalách nebo na horách můžete cestou dětem popisovat zajímavosti přírody a vymýšlet jim nějaké příběhy o zvířátkách, co tam žijí.
 2. Udělejte si piknik! Je to sice rada spíše na jarní a letní měsíce, ale uvést si ji můžeme i teď. Nevečeřte nebo neobědvejte pokaždé doma, zvlášť o víkendu se možnost pikniku přímo nabízí! Připravte místo drahé smetanové svíčkové třeba toasty nebo obložené chleby, vezměte ovoce, zeleninu, limonádu nebo bylinkové čaje a vyrazte za přírodou. Piknik nemusíte spojit jenom s hodováním, vezměte s sebou i míče nebo švihadla a jiné věci slibující sportovní vyžití. Uvidíte, že děti budou nadšené.
 3. Nechoďte se koupat do veřejných bazénů, kde necháte slušnou částku na vstupném. Choďte se koupat i s celou rodinou k rybníkům a jezerům. Budete v přírodě, nikdo vás nebude okukovat s píšťalkou v ruce, nebudete muset pořád nervózně koukat na hodiny, jestli už nemusíte pelášit do šatny. A navíc čas u vody můžete opět spojit i s jinými aktivitami.
 4. V zimě vezměte brusle – avšak nemiřte s nimi na placené stadiony, ale najděte si zamrzlý rybník nebo řeku. Tam se vyřádíte vy i vaše rodina libovolně dlouho. Jen dbejte na to, aby byl led bezpečný. Led v přírodě má ještě další pozitivum – zamilují si ho i ty děti, které nemají brusle. Stačí hladké podrážky nebo igelitové sáčky navlečené přes boty.
 5. Neutrácejte velké peníze za lístky do kina, ale domluvte se svými příbuznými nebo blízkými, kteří mají také děti, hromadné promítání. Určitě bude mít někdo kolem vás doma větší televizní obrazovku, ke které by šlo děti sezvat. Pokud ne, zkuste se poptat maminek ze školky nebo ze školy, jestli by nebyly takovému nápadu taky nakloněny. Třeba se někdo takový najde. A zatímco se budou děti koukat na film, můžete vy v jiné místnosti poklábosit s dospělými. Za ušetřené peníze na lístcích do kina pak můžete dětem připravit drobné pohoštění.
 6. Sledujte dění ve vašem městě. Řada aktivit pořádaná v místě vašeho bydliště bude pro děti (a možná i pro dospělé) zdarma – což rozhodně neznamená, že by nestály za to! Okoukněte různé vývěsné plakáty, reklamy v inzertních novinách, pozvánky v klasických tištěných denících a podobně. Drakiády, adventní akce, koncerty, výstavy, divadelní festivaly...tam všude máte možnost výborné zábavy zdarma. Chce to jen koukat kolem sebe a dostatečně předem se o podobných událostech informovat.
 7. Zvláště nyní v předvánočním období se to bude všude jen hemžit adventními koncerty, vánočními trhy, kolem Štědrého dne pak i živými betlémy a podobně. Děti Vánoce milují, a proto čím víc takové atmosféry budou moci zažít, tím si celé svátky více užijí.
 8. Domluvte se s maminkami od jiných dětí a připravte společně pro své děti nějakou jednotnou zábavu. Je libovolné, zda narozeninovou oslavu jednoho z nich, nebo pohádkovou trasu lesem, nebo soukromý dětský den u někoho na zahradě s mnoha soutěžemi. Když vás bude více, rozpočítáte i mezi více lidí náklady a čas potřebný na přípravu a spokojenost bude opět na všech stranách. Vaše děti přece nemusí chodit na Matějskou pouť, kde jedna atrakce vyjde na 70 Kč/ osoba. Uděláte si lepší a záživnější den i u někoho na dvorku a ještě za něj neutratíte skoro nic. Vždycky to bude záviset jen na vás a vašich časových možnostech, na vaší vůli něco domluvit a uspořádat. Ale stojí to za to!
 9. Podívejte se, zdali vaše základní škola nenabízí dětem zájmové kroužky za dotované ceny. I když se zprvu zdá cena 500 Kč za půl roku jako vysoká, spočtěte, na kolik vás vlastně vyjde jedna lekce. Bude vám pak nadmíru jasné, že v jiných zájmových institucích než je právě „základka“ byste nikdy tanečky, keramiku, dramatický kroužek nebo kroužek přírodovědný za stejnou nebo nižší cenu nenašli.
 10. Vařte s dětmi. Zabavte je na celé víkendové dopoledne tím, že je necháte vytvořit nějakou jednoduchou polévku, nechte je uvařit těstoviny, okořenit maso...Když je dostatečně namotivujete, bude je to bavit. A i když vám v podstatě moc práce neušetří, protože na ně budete muset pořád dohlížet a navíc procesy, které vy máte za pár minut hotové budou děti vykonávat celou věčnost, můžete se u vaření všichni společně dobře pobavit. A pro děti to navíc bude cenná zkušenost, kterou jednou ještě ocení. Krom toho je to také výchovné – ukážete dětem, že všechno stojí nějaké úsilí a že se hotové jídlo nebere jen tak na stole.

  Toto je deset základních typů a nápadů, které vás mohou v mnohém inspirovat. Spokojeně se totiž nemusíte cítit jenom s plnými peněženkami. Všechno závisí spíše na tom, jak se dovedete vy i vaše děti radovat z času, který na sebe máte – a samozřejmě na tom, jak si tento čas zorganizujete. Proto vám přeji, ať spolu jako rodina prožíváte mnoho hezkých chvil bez ohledu na to, že byste za to museli někomu platit. Tak ať jsou vaše dny krásné a zábavné!

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra