Dětský hrdina Medvídek Pú

24.03. 2015 • Zábava 1131x

Ačkoliv si v Čechách postavu Medvídka Pú nejčastěji spojujeme s jeho zpracováním od Walta Disneye, které se zde  rychle šířilo od první půle devadesátých let, samotný Medvídek Pú je o mnoho starší figurou, s níž se navíc čeští čtenáři měli příležitost seznámit ještě o mnoho generací dříve. Prvního českého vydání se tak Medvídek Pú dočkal již v roce 1938!

O skutečnosti, že mezi pohádkovými hrdiny Medvídek Pú představuje skutečnou legendu svědčí už samotný fakt, v podstatě nikdo z nás kolem sebe nenarazí na člověka, který by nevěděl o koho jde,  a nedokázal by jej popsat.

Nejde ale ale jen o medvídka, žijícího ve Stokorcovém lese. Podobně proslulými se staly i další postavy, s nimiž prožívá svá neobyčejná dobrodružství: Kromě samotného milovníka medu Medvídka Pú jde samozřejmě o Kryštůfka Robina, který je i přes svůj nízký věk překvapivě neohroženým svolavatelem napínavých výprav do neznáma, které v mezičase prokládá dopoledním hledáním Hnetubuda.

Zřejmě nejbližším kamarádem Medvídka Pú je pak Prasátko, které kromě svého typického kvičení disponuje i neobyčejným talentem k tomu, aby se dostalo potíží, z nichž jej pak samozřejmě musí tahat jeho oddaní přátelé.

Žádný příběh o Medvídku Pú by pak nebyl kompletní bez Ijáčka,  kterého kromě přátelství s Medvídkem a Tygrem charakterizuje především pomalost, časté špatné nálady a především těžko ovladatelná láska k bodláčí, které představuje daleko nejoblíbenější složku jeho jídelníčku.

Tygr je oproti tomu zřejmě nejmrštnější postavou všech příběhů, který se kromě velké obětavosti vyznačuje například tím, že pokud se mu podaří kýchnout, tak s největší pravděpodobností někdo sletí do vody.

Jak jsme si již naznačili, celá série příhod ze života Medvídka Pú bezpochyby patří k jedněm z nejdůležitějších postav knih pro děti dvacátého století. Stojí za ní britský spisovatel Alan Alexandr Milne, který první knížku ze Stokorcového lesa nazvanou jednoduše Medvídek Pú vydal již v roce 1926,  aby dva roky na to následoval druhý díl nesoucí jméno Púovo zátiší.

Zde jenom dodejme, že obě původně samostatné knihy jsou již dlouhá léta vydávána společně. A nutno říci, že s velkým úspěchem: od první edice byly dosud přeloženy do více než čtyřicítky světových jazyků. Medvídku Pú se kromě toho během jeho života podařilo také pohádkově zbohatnout: každý rok si tak na své konto připíše téměř šest milionů dolarů.

Na samotný závěr ještě dodejme, že všechna jména hrdinů z Milnových příběhů  se zakládají na těch, kterými jeho syn pojmenoval své hračky. Původního plyšového Medvídka Pú si dokonce můžete prohlédnout i dnes – najdete jej v dětském oddělení newyorského Donnell Library Centre. 

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraSnail Bob 2 online hraPersonal Shopper 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra