Mahjong - nejoblíbenější hra u žen

01.10. 2013 • Zábava 1218x

Během několika posledních let jsme se i v Evropě stali svědky rychlého rozšíření Mahjongu, tedy deskové hry, která je původně z Číny. Na rozdíl od příznivců jeho běžných podob se ale všichni lidé u nás spíše zaobírají její počítačovou variantou.

Mimo faktu, že se na spoustě míst v posledních letech povedlo Mahjongu vystrnadit ještě donedávna daleko oblíbenější logické hry, je Mahjong pozoruhodná hra i díky rozšířené legendě, jež se vztahuje k tomu, jakým způsobem hra vznikla. Relativně často se tak dá na internetových stránkách narazit na „zaručené“ informace o tom, že za vznikem této známé hry nestojí nikdo jiný, než jedna z vůbec největších osobností Východních civilizací, tedy samotný čínský filozof Konfucius.

Dle takových údajů se tak prý Mahjong v Číně objevil už okolo roku 500 př. n. l., a to zrovna v  oblastech, kudy Konfucius cestoval. Historikové ovšem tvrdí, že důkazy, které dokládají minulost Mahjongu, se datují teprve od 19. století. Přesto však ani v současnosti není celá věc kolem jeho původu spolehlivě vyřešena: převládají tak třeba spekulace o tom, jestli Mahjong není výsledkem, toho, že se čínští důstojníci, co sloužili v době povstání Taiping, chvíli nudili.

Vysvětlíme vám nyní samotná pravidla této oblíbené hry. Zaprvé vás musíme upozornit, že Mahjong jako takový nepředstavuje typickou hru, jež by vás zabavila pouze na krátkou dobu. Celkové množství, jak lze totiž tuto hru hrát, je takřka nekonečný. Existuje tolik možných způsobů a kombinací, jak můžete jednotlivé kameny poskládat. Ten úplně původní stolní Mahjong je určen pro čtyři hráče, v jeho počítačových verzích se dá počet hráčů nastavit dle vašich potřeb. Zároveň tak vás u monitoru nebude příliš omezovat ani velikost hrací plochy. Celkem běžnou součást dnešních Mahjongů tvoří i editor herního plánu. Díky němu každý hráč ještě před zahájením hry může pole upravit tak, jak on chce. Stejně tak se dá ovšem sestavit kompletní hrací plán prakticky kdekoliv.

Na čem je tedy princip hry založen? Jádrem Mahjongu jsou kameny většinou obdélníkového tvaru, jejich počet se pohybuje mezi 136 a 144. Více než sto z tohoto množství se dále rozdělují na kameny, na kterých jsou namalovány bambusy, kolečka či různé znaky. Právě tyto jsou  následně odstupňovány čísly od jedné do devíti, přičemž každé z těchto čísel objevíte na čtyřech kamenech.  Vyjma této první kategorie se v Mahjongu používají také kameny, které symbolizují větry, jež přichází z jednotlivých světových stran, pak čtyři kameny značící bílé, zelené a červené draky, někdy i jednotlivé roční období či čtyři typy květin.

Samotná hra spočívá v tom, že se postupně odebírají vždy dva kameny se stejným znakem, jako je tomu třeba u pexesa. Jednotlivé kameny spolu vytváří vrstvy kamenů o několika řadách nad sebou. Vaším úkolem samozřejmě je, co nejrychleji se propracovat do těch nejspodnějších řad.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra