Pamatujete si na hry s Mario Bros?

16.10. 2013 • Zábava 1064x

Figurka obézního instalatéra jménem Mario  patří bezpochyby k jednomu z těch vůbec nejznámějších počítačových hrdinů. V žádném případě nechceme příliš přehánět Mariův historický vklad programů, nad nimiž tráví svůj volný čas dnešní generace počítačových hráčů. Musíme ovšem uznat, že Mario Bros představuje i po tolika letech jednu z malého množství her, které vždy a bezpečně pozná i ten, kdo žádnou počítačovou hru nehrál už třeba deset let. To si již samo o sobě jistě zaslouží velké uznání: další podobně zásadní hry bychom bez potíží spočítali na prstech obou rukou.

Ba co víc: zatím nic nenasvědčuje faktu, že by se měl z našich počítačových monitorů tento instalatér s knírem vypařit. I v posledních letech jsme se tak v pravidelných intervalech několika měsíců mohli seznámit se stále novými verzemi a více či méně povedenými rejsky. Za ty všechny, co vznikly tady zmíníme třeba Super Mario Bros: Bloody Battles, Super Mario Bros: Shine Expedition či už přece jen o něco starší South Park Mario Bros, díky tomu se dá zůstat v prostoru populárního kresleného seriálu ještě o nějaký čas déle.

Svým způsobem se jedná pouze o složitě pochopitelnou věc: Mario tento rok oslavil osmadvacáté narozeniny, a rozdílné mutace „původního“ Maria Brose pořád zůstávají ve své podstatě tím stejným: plošinovkou s vynikající ovladatelností. Pozorujeme tak tady, že i v nynějším světě Internetu, kde hrací přístroje zestárnou mnohem dříve, než se na nich stačí pořádně usadit prach, se dá při životě udržet také hru, na kterou by si v druhé polovině devadesátých let vsadil snad už jen blázen. Zaměříme se teď blížeji na to, jak vlastně první fáze posledních skoro třiceti let s Mario Bros vůbec vypadaly.

Mario ve formě, v jaké jej známe v dnešní době, přišel na svět v roce 1981 jako postava, která se vyskytovala ve hře pojmenované Donkey Kong. V té ztělesňoval Mario tesaře. Jeho nejlepším a nejbližším přítelem byl lidoop. Tomu se už nelíbilo bezohledné zacházení jeho přítele, a z toho důvodu se rozhodl, že mu to oplatí tím, že mu unese jeho přítelkyni jménem Lady. Hráčům úkol se samozřejmě již teď sám nabízí: musí  Lady zachránit. 

Ještě doplníme jediné. Ve hře Donkey Kong se Mario jmenuje svým původní jménem, a sice Jumpman. Teprve o rok později v pokračování Donkey Kong  Junior ho přejmenují na Maria. A ještě o další rok později, tedy roku 1983, se na scéně poprvé objevuje i Mariův bratr Luigi. Oba sourozenci tady definitivně získávají podobu běžných amerických instalatérů s italským původem. Některé své netypické výstřelky si uchovali dodnes.

Závěrem bychom ještě rádi připomenuli, že Mario Bros nebyl pokaždé ve formátu 2D.  Roku 1996 tak firma Nintendo s obrovskou slávou uvedla na trh novinku Super Mario 64. V té tenhle instalatér vnikl do třetího prostoru. Ačkoliv se této hry nakonec prodalo přes jedenáct milionů kopíí, a za osm let se dokonce dočkala remaku pro Nintendo DS, v myšlenkách většiny těch, kdo Maria opravdu zbožňují, zůstal dvourozměrný. 

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraSnail Bob 2 online hraPersonal Shopper 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra