Logická hra sudoku

11.10. 2013 • Zábava 1167x

Tak jako v devadesátých letech znamenal tetris nejspíše tu nejrozšířenější a nejoblíbenější logickou počítačovou hru, kterou se zabývali snad všichni, co právě nechtěli hrát jiné počítačové hry nebo luštit křížovky, na začátku tohoto, tedy jednadvacátého století, představuje nedílnou součást většiny českých  rodin, sudoku. Tahle logická hra se přitom všude po světě těší takové obrovské popularitě, že se jí v současnosti věrně věnují v podstatě lidé veškerých věkových kategorií. Nejmladší z nich rádi po sudoku sáhnou ve škole při vyučování, jejich rodiče a prarodiče, po práci v obývácích anebo na zahradách.

Podstata, na které se zakládá tato hra, je přitom celkem snadný. „Hrací plán“ u Sudoku zahrnuje  jeden čtverec, který je rozčleněn do devíti menších čtverců, a ty v sobě mají dalších devět malinkých čtverečků. Celá hrací tabulka je přitom dopředu z malé části vyplněna čísly v rozmezí od jedné do devíti.

Hráč musí následně do volných políček zapisovat čísla tak, aby v každém z devíti čtverců byla obsažena veškerá čísla od jedné do devítky, a to samé musí platit i pro každý sloupec tabulky a také každou její řadu. Není přitom vůbec důležité, v jakém pořadí čísla vyplníte, ovšem pozor, v žádném z čtverců, sloupků ani řad se žádné z čísel nesmí objevit vícekrát než jednou.

Ačkoliv se do všeobecného povědomí tato logická hra dostala teprve společně s rokem 2005, kdy jsme byli především ve Velké Británii svědky hotového šílenství. Tehdy sudoku plnilo v dosud nevídané míře stránky nejčtenějších deníků. Samotné sudoku ovšem vzniklo daleko dříve. Američan jménem Howard Garns, pyšný autor této hry, ji publikoval již roku 1979, akorát pod dnes daleko méně známým pojmenováním, a sice Number Place. 

K prvnímu raketovému šíření této úžasné hry ovšem došlo teprve po několika letech, a navíc v Japonsku, Zde původní Number Place získal svůj současný název, a pověst kratochvíle, jež z  prvního místa ve formě novinového luštění sesadila křížovky.

Nutno podotknout, že zatím vůbec nic nenasvědčuje tomu, že by se  v nejbližší době měla situace nějakým výrazným způsobem změnit. Sudoku tak postupně zabralo stránky novin a časopisů a také pulty ve všech knihkupectví. Brožury zaplněné sudoku nejrůznějšími obtížnostmi se znamenaní pravidelně první příčky v žebříčku nejprodávanějších knih. Troufáme se tvrdit, že spousta milovníků sudoku se svým nejoblíbenějším potěšením zabývá i na monitorech svých počítačů.

O poměrně veliké vážnosti, již se v dnešní době u nás Sudoku těší, konečně dokazuje i následující informace. Zprávy z mistrovství světa v Sudoku, které se v Praze konalo v první polovině roku 2007, se dostala na hlavní místa největších českých novin. Ba co více: v roce 2006 titul mistryně světa v Sudoku vyhrála Češka Jana Tylová. Mistrovství se konalo v italské Lecce.

K triumfu jí dokonce pogratuloval i samotný prezident pan Václav Klaus. 

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra