Znáte hru Sudoku?

12.09. 2013 • Zábava 1146x

Sudoku je hra s relativně krátkou historií, která se poslední dobou i u nás těší čím dál tím více větší popularitě. I když hra vznikla teprve koncem sedmdesátých let minulého století, dnes je již známá po celém světě.

Celou hru vymyslel Američan Howard Garnes. Tehdy jí pojmenoval „Numer Place“ a pravidelně jí vydával v jednom newyorském časopisu, který se zabýval hlavolamy.

Cesta sudoku do Evropy ale byla velmi dlouhá a vedla až přes Japonsko. Japonci si hru velmi oblíbili díky její logice a jednoduchosti, a proto jí pojmenovali svým vlastním jménem, které je – jak jinak, také velmi jasné a jednoduché jako hra samotná – odtud pochází jméno a pojem sudoku.

První evropskou zemí, která si sudoku oblíbila, byla až koncem roku 2004 Velká Británie. Hra začala postupně pravidelně vycházet jako příloha různých tištěných periodik. Postupem času se stala nezbytnou součástí novin, časopisů a magazínů nejen v Británii, ale po celé Evropě. Tím pádem hra a její popularita doputovala až do České republiky. Nevídaná obliba se zde projevila stejně tak neuvěřitelně rychle jako v ostatních zemích a v roce 2006 se u nás konalo již první mistrovství republiky v sudoku.

A jaká jsou vlastně pravidla této hry? Jak už bylo řečeno – jsou velmi jednoduchá a založená na logickém myšlení. Sudoku se skládá z devíti polí, do nichž lze vepsat číslo. Pole jsou uspořádána do čtverce 3×3 pole, kterému se říká oblast. Tabulka tedy obsahuje devět oblastí. Hlavní myšlenkou hry je doplnění chybějících čísel od 1 do 9 do předem vytištěné a číslicemi vyplněné tabulky. Do takto předem vyplněné tabulky o daných rozměrech musí hráč vyplnit čísla tak, aby každý sloupec obsahoval všechny číslice od 1 do 9, nezávisle na jejich pořadí. Jediné, na co si musí dát hráč pozor je tedy pouze to, aby se čísla ve sloupcích neopakovala. Každé číslo se může totiž objevit v každém sloupci pouze jednou. Každé sudoku může být samozřejmě různě obtížné. Tato náročnost je dána vzájemnou vazbou prázdných políček, která má hráč vyplnit. Tyto vazby jsou na první pohled pro hráče – laika, téměř neviditelné. Zkušeným luštitelům, kteří řeší již těžší varianty této hry, může hra trvat například pouhých patnáct minut, není ale vyloučeno, že nad sudoku stráví třeba i celou hodinu.

Řešení a strategie hry sudoku spočívají ve vyhledávání číselných variant pro jednotlivé pole. Nejdůležitější je při hledání jednat systematicky a vždy najít pole, kde je možná jen jedna varianta. Hledání polí je nejlépe provádět v rámci řad nebo sloupců, záleží na každém hráči, jakou možnost si zvolí. Poté už jenom postupně prohledáváme jednotlivé sloupce či řádky a zjišťujeme, zda v nich už námi hledané číslo není. Pokud zde číslo opravdu chybí, můžeme si ho zapsat jako jednu z možných variant. Ještě jednodušší situace nastává v případě, pokud ve sloupci chybí opravdu pouze jenom jedno číslo. Ono číslo ihned doplníme a vyškrtneme ho z možných návrhů řešení pro pole ve sloupci či řádku vedlejším. Vylučovací metodou postupujeme jednoduše a systematicky k dalším hledaným číslům v ostatních polích. U jednoduchých hlavolamů je takovýto postup jednoznačně tou nejrychlejší cestou k jeho vyřešení. U těch těžších variant se využívá více kombinací při jejich řešení. Mezi ně patří například tzv. „Metoda krájení“, která využívá jako pomůcku barevné označení čísel.

Jak je vidět, sudoku je sice velmi jednoduchá hra, která vyžaduje bystrou mysl a hravého ducha. Zářným důkazem toho, že i u nás má sudoku své právoplatné místo je umístění češky Jany Tylové na prvním místě na Mistrovství světa v sudoku v Itálii. I v sousedním Slovensku se těší sudoku velké oblibě, neboť se jednomu tamnímu vysokoškolákovi podařilo vytvořit rekord v nejrychlejším řešení sudoku. Nejen proto s letošní Mistrovství světa v sudoku bude konat právě na Slovensku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra