Klasika všech her - Tetris

21.02. 2014 • Zábava 1234x

Asi není člověk, který by neznal hru, která se jmenuje hra Tetris. Tato hra je asi nerozšířenější a neznámější počítačovou hrou na světě. Znají ji lidé úplně v každém koutu světa a každý už ji někdy hrál. Tetris je znám v mnoha verzích, které jsou stále upravovány a rozšiřovány. Samotný Tetris vyvinul pan Alexej Pažitnov už v roce 1984. Tvrdil, že ho k tomuto inspirovala stolní hra, která se jmenuje pentomino. Pan Pažitnov při výrobě této hry ještě nevěděl, že stvořil nejúspěšnější hru na světě. Tato nejslavnější, nejvyhledávanější a zaručeně nejlepší počítačová hra všech dob, je velice známá tak jako videohra. Tetris  už byl instalován snad do každého přístroje, na kterém šel hrát. Tyto skládající se kostky, jsou 4 čtverečky, které padají po obrazovce a hráč je musí otáčet a posouvat do zdi, tak aby bezchybně zapadaly a vytvářely tak celek. Hráči se toto musí podařit vykonávat co nejdelší dobu a tím odmazávat řádky. V každé úrovni je hra čím dál těžší a jde hůře ovládat. Pokud se hráči nedaří hru plnit, tak jak má, hra končí v případě horního kraje hrací plochy. Zajímavostí je, že najednou můžou zmizet i čtyři řádky, čehož hráč může dosáhnout jen jedním dílkem.

Celý smysl hry jeho vynálezce založil na naší známé gravitaci. Když je vymazána jedna celá řada, kterou hráč postavil, vyšší řádky se propadnou a tím mohou stvořit nové obrazce. Většina verzí hry to má uzpůsobeno tak, že se jen řádek posune o řadu dolů. Tato vlastnost se odborně nazývá naivní gravitace. S reálnou gravitací tento jev totiž nemá absolutně nic společného. Naivní gravitace tedy velmi dobře přispívá k lepší hratelnosti a tím i větší oblibě této velice dobře zpracované hry. V Tetrisu lze zkompletovat najednou i více, než tři řádky, ale pokud dílky nedrží spolu, tak padají a tím utváří jiné, nové tvary, které musí hráč poté doložit, aby je nechal vymizet. Pokud se hráči daří ničit více řádků najednou, je za to lépe obodován. Proto se hráči snaží stavět vysoké zdi s dírami a ty pak ničit najednou celé až k základům. Začátečník tohle ovšem nemůže zvládnout. K tomuto tahu je nutné mít zkušeností s hraním hry a být šikovný. Systém bodování je založen na zničení řad kostek. Lépe jsou tedy hodnoceny víceřádková doplnění, a to z toho důvodu, že jejich zničení je těžší docílit. Bodování je také lepší od každé vyšší úrovně.

Mnoho lidí si pokládá otázku, zdali je možné hrát Tetris do nekonečna. Možné to určitě není. S každou úrovní se totiž hra zrychluje a je složitější. Hráči prohrávají tedy kvůli tomu, že se nemohou vyrovnat s nárůstem rychlostí a pádu dílků nebo proto, že některé implementace nejsou dostatečně citlivé na ovládání, tak by mohl kvalitně zasadit dílek tam, kam potřebuje. Ovšem kdyby se hra Tetris s dalšími úrovněmi nezvyšovala, bylo by možné ji hrát i donekonečna. Tímto tématem se zabývali i různé články a debatní kroužky. Jde tedy vidět, že hra Tetris je opravdu velice oblíbená a zajímá mnoho lidí. Dílky padají zpravidla náhodně a využívají pravděpodobnosti. Hra Tetris je velmi dobře a detailně zpracovaná úplně do důsledku.

V naší republice lidé hru Tetris  poznali pomocí přístroje, který byl na baterky a měl většinou černou nebo šedou barvu. Tento přístroj měl několik málo tlačítek, které byly potřebné k ovládání hry. Hráč si mohl v případě potřeby zapnout či vypnout zvuky a na některých vyspělejších přístrojích tohoto typu, si mohl dokonce změnit typ melodie na typ, který se mu nejvíce líbil. Na tomto přístroji se zpravidla dala hrát pouze tato hra a žádná jiná. I přesto byla prodejnost hry velice úspěšná a dodnes je nedílnou součástí spousty rodin. Dnes si většina z nás hru Tetris vychutnává na svých pokročilých mobilních telefonech nebo na počítačích, kde je kvalita a celkový vzhled hry o hodně lepší, než tomu bylo na začátku.

Tato hra zaujme určitě každou věkovou skupinu a všichni se díky ní doslova vyblbnou, vyřádí i odreagují natolik, že budou nabiti energií a pohodou do dalších chvil. Hra je velice hezky barevně zpracovaná. Oproti tomu, kdy na náš trh přišla, prošla rozhodně velkým vývojem. Má velice hezké barevné zpracování a určitě každého potěší přechod z nižšího levelu do toho vyššího. Grafická úprava hry je kapitolou pro sebe. Již mnoho společností se dnes vývojem této hry zabývá a neustále ji zdokonaluje a vylepšuje.

Mnoho z nás strávilo u této hry mnohé hodiny jejím hraním a vytvořilo si na ni skoro závislost. Hra Tetris  je doporučována i odborníky, protože dokáže v člověku vybudovat pečlivost a sebekontrolu. Často se stává, že je člověk již ve velmi vysokém kole a je na svůj postup pyšní a vzápětí se vše změní jen proto, že mu přijde na řadu špatná kostka, které se zrovna nikam nehodí. Tato hra je velice dobrý nápad pro dárek třeba na Vánoce. Každé dítě zcela jistě ocení jeho provedení, nápaditost, grafickou stránku, zvyšující se náročnost a další klady, které tato hra bezesporu má. Obdarovat hrou však nemusíte jen své dítě, i dospělý bude mít určitě velkou radost z krásného zážitku a příjemných chvil, které tato hra svému majiteli přinese.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraSnail Bob 2 online hraPersonal Shopper 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra