Praní a péče o pleny

24.03. 2014 • Domácnost 1381x

Maminky, pokud jste zastánkyněmi ekologicky šetrných látkových plenek, které v poslední době prožívají obrovský boom a to pro několik nesporných výhod, měly byste také vědět, jak o tyto výrobky správně pečovat, aby vám vydržely sloužit co nejdéle. Vždyť pořizovací cena těchto perfektních pomocníků s miminkem není zrovna zanedbatelná. A pokud uvažujete o dalším přírůstku do rodiny, není opravdu jiného zbytí, než o látkové plenky pořádně pečovat.

Výrobci radí, že je nejlepší látkové plenky před prvním použitím vyprat. Budou totiž měkčí a daleko více se jim zvýší sací schopnost. Úplně největší tudíž maximální savosti, dosáhnou pleny asi až po šesti vypráních. Používání aviváže se při praní naprosto vyvarujte.

Pro skladování znečištěných plenek se doporučují dvě metody. Je to mokrá nebo suchá. V praxi to znamená, že při mokré metodě, lze ušpiněné plenky skladovat v kbelíku s víkem, naplněném asi ze dvou třetin vodou, do které je potřeba přidat některou z těchto položek. V první řadě se dá tohoto množství 2-3 lžíce octa. Ten sterilizuje plenky a snižuje zápach. Je možné ovšem přisypat do kbelíku 1 lžíci jedlé sody anebo použít 5 kapek tea tree oleje. Pokud nemáte doma ani jedno, stačí jakýkoliv dezinfekční prostředek určený na plenky. Tato varianta je ovšem maličko dražší. Každopádně ať zvolíte jakýkoliv roztok, je nutné ho měnit minimálně jednou denně. Samotné kbelíky už se mohou desinfikovat obyčejným Savem.

Druhou možností, jak skladovat znečištěné plenky, je suchá metoda. I tyto se dají přechovávat v kbelíku s víkem. Ušpiněné plenky je dobré před uložením do kbelíku opláchnout pod tekoucí vodou, případně skvrny potřít žlučovým mýdlem od firmy Popolini. Potom do kbelíku kápněte několik kapek levandulového nebo čajovníkového oleje. Oba jsou vhodné, neboť mají silné antibakteriální účinky. Pár kapek můžete nakapat i na víko. Při tomto skladování se nedoporučuje delší skladovací doba, než tři dny. Podle prověřených zkušeností je suchá metoda pohodlnější, plenky nesmrdí, při mokré metodě se zase lépe odmočí skvrny. Je možné obě metody zkombinovat. Např. v jednom kbelíku pokakané plenky namokro a v druhém počůrané nasucho.

A jak vlastně plenky prát? I zde se nabízí dvě varianty. Před přemístěním plenek do pračky je vhodné je ručně vymáchat, nebo pokud máte pračku s horním plněním, můžete nalít celý obsah kbelíku do pračky a před samotným praním nejdřív pořádně vyždímat. Odstraníte tak největší znečištění. Pokud používáte suchou metodu skladování, můžete po umístění plenek do pračky napustit vodu, nechat plenky asi 1 hodinu namočené a pak teprve spustit praní. Odmočíte tak případné skvrny.

Pro samotné praní látkových plenek byste měly zvolit takový, který je nejvíce šetrný nejenom k dětské pokožce, ale i k přírodě. Ale pozor. Jak již bylo zmiňováno, za žádných okolností nepoužívejte na plenky aviváž. Ta totiž snižuje jejich savost. Zbytky pracích prášků v plenkách mohou dětem způsobit opruzeniny, proto je možné prát jen s polovinou dávky doporučené na obalu nebo vymáchejte prádlo alespoň dvakrát. Do posledního máchání přidejte asi 2 lžíce octa. Ten pomáhá odstranit zbytky pracího prášku a sníží pH plenek neboť jak známo, pH kůže je lehce kyselé. Pomáhá také odstranit skvrny a dezinfikovat pleny.

Z hygienického hlediska stačí prát plenky na 60 stupňů. Tato teplota stačí na odstranění většiny bakterií. Občas můžete plenky přeprat na 90° nebo přidat předpírku pro lepší odstranění skvrn. Prát na 90° je vhodné i v případě, když má miminko opruzeniny. V létě je výhodné věšet plenky venku na sluníčku, protože se tak dezinfikují a slunce krásně odstraní zbylé skvrny. Pokud tuto možnost nemáte, můžete skvrny odstranit přepráním jádrovým nebo žlučovým mýdlem. Plenky se mohou bez problémů sušit na radiátoru.

Plenky se mohou sušit i v sušičce, pokud je ale přesušíte, snižuje se tím jejich životnost. Aby se tak nestalo, doporučuje se plenky vysušit v sušičce jen napůl a dosušit je na vzduchu.

Určitě si každá pamatujete, jakou starost měly naše matky s plenkami. Vyvařovaly, praly a žehlily. Dnešní látkové plenky mají tu výhodu, že se žehlit nemusí, ale v šestinedělí mohou. Kalhotkové plenky se nežehlí vůbec a v době šestinedělí se perou na 90°. Výběr pracího prostředku, který by byl co nejšetrnější k miminku i k životnímu prostředí, může být pěkný oříšek. Nejvhodnější jsou bezfosfátové prostředky. Při koupi pračky je velmi důležité prostudovat energetické štítky a vybrat takový typ, jenž má co nejmenší spotřebu elektrické energie a vody. Je potřeba brát v úvahu, že bude v době růstu vašeho miminka dlouhodobě v provozu. Plenky stačí prát pouze na 60°, z hygienického hlediska je to dostatečná teplota a spotřeba energie je asi 4x nižší. Dávejte přednost neběleným výrobkům, případně výrobkům z biobavlny. 

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra