Jak odstranit skvrnu od červeného vína

20.07. 2015 • Domácnost 1394x

Téměř každý si někdy rád dá skleničku červeného vína. Tento oblíbený nápoj však dovede nadělat taky pěknou neplechu. Není nic jednoduššího, než vylít trochu pověstného červeného na koberec nebo na oblíbené šaty a jste v potížích ani nevíte jak. Červené víno nejde totiž úplně jednoduše odstranit. V tomto článku se podíváme na to, jaké řešení existuje v případě tohoto problému. Máte-li potíže s červeným vínem, neváhejte a čtěte dále. Předkládáme vám pár tipů, jak na to.

Rychlý přístup je základ

V případě nepříjemné situace s červeným vínem je třeba reagovat co nejrychleji. Skvrny na textilu totiž nesmějí za žádnou cenu zaschnout. Vyplatí se proto některé z babských rad. K vyčištění skvrn se hodí sůl, ocet, líh, mýdlo, voda, citron, čpavek nebo glycerin. Hodit se budou i běžně prodávané benzínové čističe. Je skutečně nezbytné reagovat co nejrychleji. Doporučuje se při čištění podložit čištěnou látku nepropustnou látkou tak, aby se skvrna nedostala na druhou stranu.

V případě koberce to samozřejmě nevadí. Místo, které chcete vyčistit, by se mělo podložit dostatečně silnou vrstvou savého materiálu – ideální jsou papírové kuchyňské utěrky nebo ubrousky. Nikdy ale nepoužívejte ubrousky vyrobené z barveného materiálu. Vhodné jsou také hadříky. Odstraňovač skvrn se do textilu musí vetřít hadříkem nebo houbičkou a to od okrajů skvrny k jejímu prostředku. Tím se zabrání vytvoření tzv. map. Na hadřík by se nemělo tlačit – mohla by se totiž poškodit struktura látky. Po ošetření textil (nebo alespoň čištěné místo) vymáchejte ve vlažné vodě a až to půjde, vyperte ho běžným způsobem.

Červené víno – postrach koberce

Jednodušší je vyčistit bílé víno – zde si vystačíte pouze s čpavkovou vodou, vypláchnutím a běžným vypráním. Problémem je ale víno červené. Skvrnu je třeba okamžitě posypat solí, která pohltí vlhkost a částečně také barvu. Poté použijte minerální vodu a tekutinu odsajte pomocí papírové utěrky. Je-li potřísněn oděv, namočte jej do vody a vyperte. Dalším tipem je použít na červené víno víno bílé. Pak jej odsajte utěrkou nebo jiným podobně savým materiálem. Pokud by skvrna zaschla, je nutné použít čpavkovou vodu a následně látku vyprat.

Zkuste další triky na odstranění skvrn

Další variantou je pokapat krizové místo citronovou šťávou a následné opláchnutí studenou vodou. Posledním tipem je zkusit látku namočit do horkého mléka případně octa a následné běžné vyprání. Na koberce je však nejlepší použít sůl a nechat působit alespoň dvě hodiny. Doporučuje se také aplikace peroxidu vodíku. Nejlepší je samozřejmě ta varianta, že se žádná skvrna na koberci neobjeví. Občas je ale velmi obtížné něco takového zařídit. Ale pamatujete – červené víno je velkým nebezpečím zejména pro světlé koberce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraSnail Bob 2 online hraPersonal Shopper 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra