Poznejte krásu zelených stěn v interiéru

02.09. 2020 • Domácnost 350x

Možná jste si všimli, že se v moderních interiérech začíná prosazovat nový způsob využití zelených rostlin, které se nepěstují v květináčích, ale přímo na stěnách. Jde o takzvané živé zelené stěny.

Určitě jste se už setkali se rčením, že „zelená uklidňuje“. Je to pravda. Zelená, a to zejména v podobě zelených rostlin, má na naši psychiku dokonale uklidňující účinky, a proto by v našich domácnostech rostliny určitě neměly chybět.

Co to jsou zelené stěny a jak fungují

Novodobou formu pěstování rostlin představují právě zelené stěny. Jde o vytvoření zelených zahrad na stěnách s využitím hydroponie, kdy jsou rostliny vyživovány speciálním roztokem a k jejich růstu není potřeba hlína. Díky tomu nevzniká žádné znečištění ani nutnost rostliny zalévat.

Druhou možností je využití speciálního substrátu, ze kterého rostliny berou živiny. Tento způsob je ale vhodný spíše pro exteriéry. V interiérech se setkáme spíše s hydroponií.

Údržba zelené stěny závisí na tom, zda jsou rostliny vyživovány roztokem nebo jsou zasazeny v substrátu. V případě hydroponie jsou rostliny zavlažovány kapkovou závlahou, která je součástí stěny. Vše je tedy bez práce. Pokud je na stěnách použit substrát, zalévají se květiny do nádob v zadní části stěny.

Pokud některá rostlina zahyne (například jí nevyhovuje závlaha nebo je napadena škůdcem), jednoduše se ze stěny vyndá a nahradí se rostlinou novou. U popínavých rostlin je potřeba občas zakrátit výhony, u velkolistých rostlin je vhodné otřít jednou za čas z listů prach. Větší péči ale zelené stěny nevyžadují.

Složte si domácí zahradu na stěnu podle vašich představ

Podoba zelených zahrad na stěnách může být různá. Využívají se rostliny převislé, rostoucí vzhůru, mechy, kapradiny, různé druhy voděnek nebo břečťanů. Skladba rostlin se vybírá podle množství světla, které bude mít stěna k dispozici i podle vašeho přání. Někdo chce zelenou stěnu jednodruhovou, jiný dá zase přednost stěně, která bude různorodá. Přednost se dává nekvetoucím rostlinám.

Ve společnosti Zahradní specialista využívají na tvorbu zelených stěn nejen rozmanité druhy živých zelených rostlin, ale krásný zelený koberec vytvářejí také z konzervovaného mechu, který v nezměněné podobě vydrží až 10 let. Jde zcela o bezúdržbovou záležitost.

Instalovat zelené stěny a mechové obrazy můžeme prakticky kdekoli. Hodí se jak do domácností, tak do prostor kanceláří, nemocnic, obchodů, na úřady, do hotelů i restaurací. Zelené stěny a mechy do interiéru se hodí i do míst, kde se pohybují alergici a astmatici.

Se zelenými stěnami bude váš interiér dýchat

V každém případě instalací zelené stěny do interiéru získáte prostor, který se bude neustále proměňovat a vyvíjet s tím, jak budou rostliny růst. Vaše mysl bude moci pohledem na živou stěnu relaxovat. Interiér bude také svěžejší, bude v něm více kyslíku a méně prachu, který budou rostliny pohlcovat. Zelené stěny jsou ideální i tam, kde je potřeba dodat do interiéru vzdušnou vlhkost.

Díky zeleným stěnám uspoříte i prostor. Místo zavazejících květináčů na zemi bude vše krásně růst na stěně, kde nebudou rostliny zabírat místo. Pomocí zelených stěn můžete dokonce místnosti rozčlenit, aniž byste museli provádět rozsáhlé stavební úpravy. Velikou výhodou nástěnných zahrad je také schopnost zvukové a tepelné izolace.

Se zelenými stěnami nebo mechovými obrazy získáte jedinečný doplněk interiéru, který bude nejen jeho dokonalou živou ozdobou, ale který bude mít pozitivní vliv na psychiku a dokáže osvěžit celý prostor.

Poradíme vám s výběrem vhodného druhu nebo kombinace tak, aby váš interiér byl prostě „the best“.

Více o zelených stěnách a vertikálních zahradách se dočte například na wikipedii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra