Jak vybrat myčku

14.01. 2014 • Domácnost 1185x

Myčka na nádobí již v současné době neodmyslitelně patří do téměř každé moderní kuchyně. Jedná se o skvělého pomocníka, který šetří nejen čas, ale i peníze. Proto pokud přemýšlíte i vy o koupi myčky, následující řádky Vás budou jistě zajímat.

Kritéria pro výběr myčky

Existuje několik základních kritérií, podle kterých můžete myčku vybírat. Měli byste se zaměřit na vše podstatné.

Energetická náročnost

Rozhodně ve většině případů tím hlavním důvodem pro pořízení myčky je snaha ušetřit peníze za vodu. Pozor si dejte při koupi myčky, abyste spíše neprodělali. Vždy se dívejte, jakou energetickou náročnost Vámi vybraná myčka má. Ze zákona by tento údaj měl být na viditelném místě uveden přímo na výrobku. Rozhodně se poohlédněte po takové, která má nízkou energetickou spotřebu, ale také nízkou spotřebu vody. Ta nejnižší energetická spotřeba je označena jako A+++. Pod tímto označením se skrývá největší úspora.

Typ myčky

Myčky se dělí do dvou hlavních skupin, a to myčky vestavěné nebo volně stojící. Ty volně stojící mají samozřejmě výhodu takovou, že je můžete umístit kamkoliv v kuchyni. Přední design je dán, a vrch myčky je skryt pod kuchyňskou linkou. Naproti tomu ty vestavěné se nejčastěji pořizují v době, kdy jste se rozhodli rekonstruovat stávající kuchyň nebo pokud budujete kuchyň novou. Rozvody vody a elektřiny jsou uzpůsobeny vestavbě.

Velikost myčky

Zde je důležité si položit otázku, pro kolik lidí se bude myčka skutečně využívat. Pokud jste doma většinu času jenom dva, nemusíte si pořizovat prostornou myčku. Otázkou také je frekvence vaření. Vaříte-li opravdu jen svátečně, není opět nutné pořizovat super objemnou myčku.

V obchodech se můžete setkat se třemi základními velikostmi myčky. Objem se měří podle počtu jídelních sad, které se tam vejdou. Lze teda koupit myčku pro čtyři, devět, ale dokonce i dvanáct sad nádobí. Na trhu se občas objeví i objemnější myčky.

Vnitřní uspořádání myčky

Vnitřní uspořádání myčky není stejné u všech strojů. Proto vždy nakoukněte i dovnitř, zda Vám to konkrétní uspořádání vyhovuje. K myčce existuje i množství doplňků v podobě různých košíků na příbory, různé držáky, či doplňkové drážky.

Programy myčky

Programy myček jsou u každé malinko jiné. Proto je dobré hned na začátku vědět, co od stroje požadujete. Ty základní programy obsahují samozřejmě všechny myčky. Některé mají navíc ale programy, které jiné nemají. Z těch základních programů to jsou předmytí, mytí, intenzivní program, autoprogram, smíšený program. Volba je samozřejmě podle toho, jak moc ušpiněné nádobí do myčky přijde. Spolu s programem se nastavuje i teplota vody, ta se pohybuje v rozmezí od 40 – 70 °C.

Krom toho můžete mýt nádobí na noční program, který má omezenou hlučnost, právě pro možnost mytí v noci. Hlučnost dosahuje maxima 39dB.

Myčka je obvykle rozdělena na dvě zóny. Pokud se Vám podaří naplnit jen jedna polovina, můžete volit program, který myje nádobí jen v jedné naplněné polovině.

Program Eco se využívá pro spoření energie.

Máte-li energii nastavenou na vyšší a nižší tarif, tak jistě využíváte ten nižší právě pro zapínání myčky nebo třeba pračky. U některých druhů myček si můžete nastavit tzv. odložené mytí, kdy se program spustí, až jakmile naskočí nižší tarif.

Máte-li jen pár kousků špinavého nádobí, a chcete ho umyt? V tomto případě se Vám bude hodit program poloviční náplně.

Fuzzy Logic je speciální program, tzv. chytré myčky.  Myčka totiž sama odhadne, jak moc je naplněna a kolik vody bude potřeba.

Zastavení úniku vody z přívodové hranice zajistí aquastop.

Nyní jsme s výčtem ale neskončili. myčky mohou obsahovat mnohem více programů, jako například anti-bacteria, party program, kdy je k dispozici spoustu držáků na sklenice, nebo program pro intenzivní mytí, kdy je nádobí extrémně znečištěno.

Hlučnost

Výrazným faktorem pro rozhodování je také hlučnost myčky. Tu rozhodně neberte na lehkou váhu. Modely se totiž co se hlučnosti týče velmi liší. Méně hlučné myčky ocení v době, kdy máte malé děti nebo domácí mazlíčky, kteří mohou být na hluk náchylní. Na trhu není problém najít i stroje v extrémně tichém provedení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra