Nenasytné spotřebiče v domácnosti

22.05. 2014 • Domácnost 1261x

Chodíte neustále do práce, vyděláváte dostatek peněz, ale stále Vám přijde, že vlastně nic neušetříte, a přitom si nic moc nekoupíte, žijete jen tak obyčejně? Napadlo Vás někdy, že tvrdě vydělané peníze prakticky vyhazujete z okna ven?  Ne? Tak se společně můžeme podívat na to, kam většině z nás mizí velké množství peněz a nikdo si to neuvědomuje. Mrkněme se na žrouty peněz v domácnosti. Je možné je nějak omezit? To za malou chvíli zjistíte sami.

1. VARNÁ KONVICE

Jedná se jistě o standardní vybavení téměř každé domácnosti. Asi málokdo si dovede představit přípravu kávy nebo čaje bez tohoto pomocníka. Již je jen zanedbatelné procento lidí, kteří ohřívají vodu na sporáku, místo ve varné konvici. Když se na to ale podíváme z úsporného hlediska, ohřev vody na plotně jasně vítězí. Uvedeme-li si přesné údaje, tak varná konvice spotřebuje 0,26 kWh, zatímco ohřev na sporáku je 0,1 kWh. Mnoho lidí nešetří vodou nijak, a ani v rychlovarné konvici. Nalije ji plnou vody, zapne a nakonec si s velkým množstvím vody zalije jen jeden šálek čaje a zbytek vody vylije nebo v lepším případě nechá na příště. Vidíte to? Ohřev trvá zbytečně dlouho a navíc ještě vyplýtváte více vody, než je potřeba. Myslete jak na spotřebu elektriky tak i vody.

2. ŽÁROVKY

I přesto, že obchody jsou již dnes plné úsporných žárovek, lidé stále kupují ty obyčejné. Většinu z nich odrazuje vyšší cena úsporných žárovek. Ale mnozí vůbec netuší, že počáteční investice se velmi rychle vrátí. Úsporné žárovky totiž šetří energii až o padesát procent, což je již výrazný rozdíl. Úsporné žárovky mají navíc mnohem delší životnost než ty klasické. Zapřemýšlejte příště, až si půjdete kupovat žárovku, po které sáhnete.

3. LEDNIČKA A MRAZNIČKA

Obecně je známo, že bílá technika je největším žroutem energie v domácnosti. Jenže nyní asi každý namítne, že bez ledničky a mrazničky se prostě nikdo neobejde. To je sice pravda, ale i tady se dá ledacos uspořit. Nové modely ledniček se snaží být co nejvíce nízkoenergetické. Před samotným nákupem se proto informujte u jednotlivých prodejců, jaké modely nabízí. Jistěže čím nižší spotřeba, tím dražší cena. U tohoto bodu opět platí pravidlo, že investice se Vám vrátí, a to hned několikrát. Spotřebu energie u mrazničky také můžete snížit pravidelným odmrazováním. To stejné platí i u ledničky. Čím je totiž námraza větší, tím více energie technika potřebuje ke svému provozu.

4. PRAČKA

Rada pro úsporu na praná prádla je velmi jednoduchá. Perte tehdy, až máte prádlo na naplnění plné pračky. Šetřit také můžete praním na menší stupně, případně máte-li elektřinu nastavenou na levnější proud v určitou dobu, perte výlučně tehdy. Novější pračky jsou také mnohonásobně úspornější, než ty staré.

5. TELEVIZE

Máte potřebu, že kolem Vás musí být pořád hluk? Proto televizi zapínáte, i když se na ni zrovna nikdo nedívá? Pak se nedivte, že spotřeba energie za televizi je asi deseti procentní z celého podílu spotřeby energie. Což je docela dost. Zkuste se naučit vnímat ticho. Odpočívejte a televizi zapínejte jen v době, kdy se na ni chcete skutečně dívat. Naučte se ji vypínat, pokud odcházíte. Jsou lidé, kteří u televize usínají, jinak údajně neusnou. Patříte-li k nim, nastavte si časovač, který sám televizi vypne. Jistě není dobré mít zapnutou celou noc televizi. Máte-li nějakou televizi, na kterou se díváte úplně minimálně, například jednou do týdne, vypněte ji z elektriky.

6. MYČKA NA NÁDOBÍ

Všude s inzeruje, že je myčka velmi úsporným spotřebičem do domácnosti. Ale i s ní se musí umět zacházet. Pokud totiž jste jen malá rodina, myčka se většinou neoplatí. Dva lidé totiž nejsou schopni naplnit velkou myčku, a nikdo nenechává nádobí dlouho neumyté, aby čekal, až se myčka naplní. Dražší modely myček mají různé programy, díky nimž můžete umýt i jen zlomek nádobí. Na druhou stranu si šetříte vlastní ruce a i čas, který byste jinak strávili mytím nádobí.

7. NABÍJEČKA NA MOBIL

Kámen úrazu jsou nabíječky neustále zasunuty v zásuvce, i když se už mobil nenabíjí. Není důvod, aby energie utíkala oknem ven. Proto se snažte ihned po nabití přístroje nabíječku vypojit.

Možná jste se po přečtení těchto pár rad zamysleli nad vlastním hospodařením s energií a zjistili jste, že i Vám unikají nějaké ty korunky zbytečně. Zkuste omezit některý z faktorů a sami na své peněžence poznáte, jak moc jste byli nakonec úspěšní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra