Jak pěstovat rajčata

20.10. 2014 • Domácnost 1570x

V případě, že vlastníte zahradu nebo alespoň malý balkón, můžete si vypěstovat vlastní rajčata. Pokud nevíte jak na to a proto je nakupujete v obchodech, může vám poradit tento článek.

Rajčata obecně

Rajče jedlé je trvalkou, kterou řadíme do čeledi lilkovitých a jejím plodem je bobule, která může být různých velikostí ale i barev. Existují rajčata červená, oranžová nebo žlutá.

Tato rostlina je původem z Jižní a Střední Ameriky, do Evropských zemí se rozšířila mnohem později a pěstuje se zde poměrně krátce. Je známo, že se k nám rajčata dostala v rámci pokolumbovských výprav, tedy až po objevení Ameriky.

Rajčata jsou velmi nenáročná na pěstování, vyhovuje jim mírné podnebí, dobře odolávají i chladu a proto jsou plodinou velice oblíbenou a lidé si je často sází i doma na svých zahrádkách, ve sklenících a na balkónech. Plody těchto rostlin jsou nejen chutné, ale také bohaté na vitamíny a jiné zdraví prospěšné látky.

Druhy rajčat

Druhů rajčat existuje velká škála a při jejich výběru je nutné přihlížet k tomu, v jakých podmínkách je chcete pěstovat. Ty pěstované ve skleníku mají odlišné požadavky od těch, které umístíte na venkovní záhonek. Mezi velice rozšířený druh patří rajčata tyčková, která často dorůstají výšky až 2m. Proto je také nutné jim vytvořit dostatečnou podporu v podobě tyček. Odtud se také odvíjí jejich název. Je možné je pěstovat i venku, ale vhodnější jsou do skleníků nebo různých fóliových krytů.

Rozdílné požadavky mají rajčata keříčková, která zpravidla nepotřebují oporu, a navíc nejsou nijak náročná, co se týče času a pečování o ně. Rozhodnete-li se pro pěstování rajčat na vašem balkóně, zvolte keříčky vhodné do truhlíků. Jejich plody jsou střední velikosti a potěší vás svojí vynikající chutí. Navíc si budete moct vybrat z mnoha odrůd, které se liší jak barvou, tak i velikostí plodů.

Pěstování rajčat

V případě, že se rozhodnete sami pěstovat rajčata, jejich výsadba je ideální v období mezi koncem dubna a druhou polovinou května. Od vámi vybrané odrůdy a také aktuálního počasí se poté odvíjí konkrétní doba. Pro pěstování můžete zvolit skleník, nebo je vysadit venku. Základem je vždy kvalitní půda, kterou je nutné zkypřit do hloubky cca 25cm a zároveň přihnojit kompostem. Ten je možné přidat rovnou do vytvořených jamek pro sazenice. Použít je potřeba hlinitopísčitou a propustnou zeminu. Rajčata ke svému dobrému růstu potřebují místo, kde není průvan, příliš vlhkosti ani přímý sluneční svit.

Budete-li je chtít pěstovat venku, ideální jsou pro ně vyvýšené záhony, jelikož v nich se půda dobře prohřívá, což je pro sazenice ideální. Kromě tepla rajčata vyžadují také dostatek čerstvého vzduchu, proto v případě volby skleníku nezapomínejte pravidelně větrat. Aby se sazenicím dobře dařilo, je nezbytné je zhruba každé tři týdny přihnojit. Zvolte granulované hnojivo rozpuštěné ve vodě.

Rajčata vždy sklízejte na počátku jejich plné zralosti v období mezi červnem a koncem září. To se opět odvíjí od počasí a konkrétní odrůdy. Pěkná a červená barva je ukazatelem zralosti, samozřejmě v případě rajčat červených. V případě, že vám plody nestihnou dozrát do zcela červené barvy, nechejte je na teplém a suchém místě, kde je teplota kolem 20°C.

Výše uvedené zásady jsou pouze obecně platné, samozřejmě každá odrůda má své zvláštní požadavky.

Pěstování rajčat – na co si dát pozor

V období horkých letních dnů je nutné sazenice pravidelně zalévat, ovšem dávejte pozor, abyste je nepřelili příliš, neboť by jim začaly uhnívat kořeny a následně celé rostliny. Hrozbou jsou také plísně, kterým se daří při nadměrném vlhku nebo chladu. V případě, že necháte plísně plně rozvinout, může dojít k úplnému zničení veškeré úrody. Proto doporučujeme sazenice pravidelně kontrolovat. Zaznamenáte-li na listech či plodech jakékoli skvrnky, je nutné je neprodleně zlikvidovat a ostatní rostliny ošetřit fungicidním přípravkem. Je-li plísní napaden přímo stonek rajčete, nezbude vám, než odstranit celou rostlinu.

Mimo plísní jsou pro rajčata nebezpečné i různé viry, kterými mohou být napadeny. Jsou jimi např. virus mozaiky pepina, virová mozaika rajčete nebo virus tabákové mozaiky. Dále se mohou objevit houbové choroby, jak rakovina rajčat, padlí, koletotrichové vadnutí brambor, čerň rajčatová nebo alternáriová skvrnitost. Hlavními škůdci, kteří mohou rostliny rajčat napadnout, jsou molice, háďátka nebo mšice.

Rajčata – proč je pěstovat

Rajčata jsou jedním z nejrozšířenějších a nejoblíbenějších druhů zeleniny. Je možné je konzumovat samostatně, nebo z nich připravit různé variace salátů či jiných pokrmů. Kromě jejich vynikající chuti jsou velice zdravá a na náš organismus mají mnoho blahodárných účinků.

Obsahují lykopen, díky kterému chrání lidské srdce před chorobami. Rajčata navíc jsou i účinnými antioxidanty, které pohlcují volné radikály a nutno také zmínit, že napomáhají při odstraňování škodlivých druhů tuků z krve.

Dále je potřeba uvést, že celkově podporují imunitu lidského organismu a pomáhají v boji s určitými druhy rakoviny. Z vitamínů, které obsahují, můžeme jmenovat B1, B2 a B2. Dále pak kyselinu listovou, provitamin A a niacin. Jsou rovněž bohaté na vlákninu a minerály, jako hořčík, železo, draslík a fosfor a obsahují minimum tuků.

Ve výčtu pozitivních účinků nesmíme zapomenout také na prevenci proti různým infekcím. Konzumace rajčat přispívá rovněž k podpoře spánku, dobré náladě, ochraně sliznic a odstraňování zácpy.

Důvodů, proč bychom tyto plody měli pravidelně jíst je bezesporu bezpočet, proto vřele doporučujeme jejich vlastní pěstování.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraSnail Bob 2 online hraPersonal Shopper 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra