Jak ušetřit na jídle a přece se dobře najíst

28.01. 2014 • Domácnost 1402x

Zdá se vám, že už nevíte, kde a jak ušetřit? Zkuste to na jídle. Nejde o to, jíst toho méně, i když i to může být východisko, ale především se držet jistých rad a postupů, na které pamatovat, a které vám měsíčně mohou ušetřit i několik stovek, ročně pak třeba i několik tisíc. A přitom nebudete strádat hlady.

  1. První důležitou radou je věnovat se více domácímu vaření a nechodit do restaurací. Tím ušetříte mnoho peněz. Jídlo sice může být levné, v porovnání s náklady na vlastní přípravu však pořád dost vysoké. V restauraci platíte nejen jídlo, ale i kompletní přípravu, pronájem prostor a také mzdu zaměstnanců. To není žádné překvapení, všichni musí vydělávat. Pokud však máte hlouběji do kapsy, najděte v knihově kuchařku.
  2. Ač se možná většina z vás pousměje, je dobré hlídat akce a slevy v prodejnách potravin, kde nakupujete. Ideálně v okolí svého bydliště. Kolikrát se jedná o slevu i padesát procent a to už je velký rozdíl. Říkáte si, že pro vás není důležité koupit potravinu o pět korun levnější, nebo dražší? V měsíci ji koupíte třeba pětkrát, to už je 25 Kč, ročně pak 300 Kč, a to je jen jedna věc.
  3. Zapomeňte na polotovary. Za prvé nejedná se o moc zdravou stravu, a navíc platíte i za balné a zaměstnance, který to musel připravit. Raději si kupte potraviny a pokrm připravte doma. Můžete si tak připravit několik jídel na pár dnů dopředu.
  4. Nakupovat choďte výhradně se seznamem. Doma si předem pište, co chybí a co je potřeba koupit a na prodejně se toho seznamu držte. Většinou totiž člověk chodí sem a tam a snaží se rozpomenout, co vlastně chtěl koupit a vždy mu něco padne do oka. Pak namísto nákupu za 200 Kč, utratí i 600 Kč.  
  5. Dá se ušetřit i na jogurtech. Kdo miluje ovocné, nemusí si trhat vlasy, že jsou tak drahé. Postačí koupit o dost levnější bílý jogurt a doma jej doplnit marmeládou, ideálně domácí, sušeným ovocem a oříšky, nebo kousky čokolády a dalšími.
  6. Jeden rohlík sice stojí „pouze“ v průměru asi dvě koruny, jenže si spočítejte, kolik jich během měsíce koupíte. K tomu ještě chleba a další pečivo a dojdete k částce, která vás velice překvapí. Pokud chcete ušetřit, zkuste upást vlastní bagety i chleba. Výrazně ušetříte a navíc budete mít kvalitnější pečivo, než ze supermarketu.
  7. Luštěniny jsou potravinou, která je hutná, takže dostatečně zasytí a přitom je poměrně levná. To stejné platí o ovesných vločkách. Zařaďte do svého jídelníčku více takových pokrmů a nejenže vaše peněženka bude těžší, ale vaše tělesná váha bude nižší. Luštěniny podporují správné trávení a vy budete zdravější, štíhlejší a bohatší.
  8. Jste milovníky masa a bez řízku, klobásků, šunek a salámů si neumíte představit život? Dobře, je to vaše věc, ale zkuste příjem těchto pokrmů omezit. Uvidíte, jak to poznáte na financích. Navíc mnoho dnešních uzenin jsou doplněné přísadami, které s masem nemají tolik společného. Pamatujte na kontrolu složení, možná v ti chvíli ztratíte chuť na voňavý páreček.
  9. Když už si maso kupujete, poohlédněte se po nabídce místního řezníka. Maso bude mít většinou velice kvalitní a kolikrát i levnější, než v supermarketech. Porovnejte obě varianty.
  10. Lidé dnes chtějí všechno a hned. Kolikrát si tak raději koupí kuřecí řízky již obalené a připravené ke smažení. Oblíbené kuřecí nugetky však stojí daleko více, než běžné kuřecí maso, které si doma takto samo připravíte. Zas tolik času nezabere, takže strouhanku, vejce a hladkou mouku mějte doma, kupte kuřecí maso a připravte kvalitní kuřecí řízky za dobrou cenu.
  11. Na internetu se to jen hemží různými recepty. Do vyhledavače zadejte levné recepty. Jistě budete úspěšní a web vám nabídne mnoho variant na úsporné vaření z levných surovin. Budete možná překvapeni, kolik se toho dá uvařit a za malý peníz.
  12. Vařte polévky. A to nejen k obědu, ale třeba i k večeři. Taková dobrá česnečka je rychlá, levná a velice chutná. Navíc skvěle zasytí. Když si pak spočítáte, kolik vás stála a kolik „radosti“ nadělala, budete mile překvapeni.
  13. Kupujte sezónní potraviny. V létě, konkrétně červenci můžete koupit přímo od pěstitelů kvalitní a dobré, přitom levné meruňky, cca za 12 Kč za kilo. V zimě naopak jedno takové kilo malých a škaredých meruněk vás bude stát i sedmdesát korun.
  14. Jestliže máte možnost vlastní zahrádky, máte napůl vyhráno. Zasaďte si zeleninu i ovocné stromky a těšte se z jejich sklizně. Pokud máte pouze balkón, využijte i ten, dneska jsou přímo odrůdy k pěstování na balkonech. Například oblíbených cherry rajčat.
  15. V létě běžte do lesa. Nasbírejte si volně rostoucí borůvky, ostružiny, maliny nebo jahody. V knihovně si půjčete atlas hub a sbírejte houby. Může to být skvělá zábava pro celou rodinu, kde se stmelíte a navíc si můžete zajistit potravu na nějakou dobu.
  16. Do práce, do školy, ale třeba i k lékaři do čekárny, pakliže je dlouhá cesta, si bere s sebou svačiny. Když si doma namažete rohlík máslem a sýrem, pak vás to bude stát asi osm korun i s prací. Naproti tomu taková bageta stojí většinou 50 Kč anebo obložený chlebíček přes dvacet korun.
  17. Abyste se zasytili, ale zas tolik neutratili, zkuste sóju. Lze z ní připravit řadu pokrmů, dá se z ní udělat směs na špagety, zapéct spolu s těstovinami, smíchat s rýží nebo třeba udělat pokrm k zapečeným bramborám.
  18. Hodně ušetříte, pokud nebudete kupovat balenou vodu, jako limonády nebo minerálky. Je lepší si dát vodu z kohoutku. Je zdravější a přitom ušetříte nejen vaše tělo, ale i peněženku. Jen si představte, kolik vás stojí měsíčně kupování balené vody. Když si pak přečtete složení, zjistíte, že pijete samou chemii.

Nejde o to, abyste strádali, ale použití pár vhodných tipů i triků může vaši peněženku zanechat plnou a ušetřit tak několika peněz na jiné potřeby do domácnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraSnail Bob 2 online hraPersonal Shopper 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra