Jak na archivaci vína doma

07.01. 2014 • Domácnost 1330x

Jistě všechny napadne, že v panelákovém dom není možné si pořídit vinný sklípek. Proto se na následujících řádcích nebudeme bavit o klasickém sklepu, ale o různých variantách, které nám ho nahradí. Milovníci vína se teda ani v paneláku nemusí omezovat a ani obávat se, že by se této lásky museli zbavit.

Stojan na víno

Tato část nábytku jistě patří mezi nejvíce populární u milovníků vína. Odborníci se ale domnívají, že je tento způsob skladování vína velmi nevhodný. Víno je totiž po celou dobu vystaveno pokojové teplotě, během které víno rychleji dozrává, a tím i stárne. Mělo by se proto jednat spíše o dekorační doplněk domácnosti, případně může posloužit jako stojan během oslavy, či nějaké párty. Je naprosto nevhodný pro destiláty. Rozhodně lépe než tento stojan poslouží chodba, spíš, nebo skříň, kde není tak vysoká teplota.

Chladnička

Tato volba je mnohem lepší než výše zmíněné stojany. Chladnička nezajišťuje uskladnění ovšem na dlouhou dobu. Nízké teploty totiž zajišťují to, že víno ztrácí jiskru a nedochází ke zrání. Proto víno v lednici nikdy neuskladňujte delší dobu. Navíc pro víno vůbec není dobré časté otvírání dveří, otřesy. A v neposlední řadě může být víno znehodnoceno různými pachy, které se linou z jiných potravin. Existují i silně aromatické potraviny, jako je česnek, cibule, nebo třeba plísňové sýry.

Sklep

Pro mnoho lidí je sklepní kóje tím nejideálnějším. Ale skuteční odborníci se domnívají, že ani toto místo v domě není tím pravým. Teplota zde dosahuje téměř ideálu, ale prostředí bývá často toxické. Ve sklepních prostorách totiž mohou lidé mít uskladněny barvy, či ředidla, či jiné chemikálie. Navíc musíte počítat i s nevítanými návštěvníky, jako jsou hlodavci a jejich exkrementy.

Domácí vinotéka

Úplně nejlepší variantou ze všech pro bytové zástavby je domácí kinotéka. Ta je vybavena speciálním chlazením, které váno vychladí na požadovanou teplotu. Tato kinotéka sice bere více energie, než klasická chladnička. Nemusíte se ovšem strachovat, že by v ní bylo víno znehodnoceno, jako třeba v lednici různými zápachy. Láhve jsou stabilně uloženy. Ty levnější varianty vinoték se dají pořídit již od třech tisíc korun. Vinotéku si můžete samozřejmě vybrat podle barvy nebo velikosti. Do těch nejmenších se vejde asi jen šest lahví. Opravdoví milovníci si mohou pořídit kinotéku, do které se vejde i třeba dvě stě osmdesát lahví vína. Patříte-li k běžným konzumentům, postačí vám střední velikost, do které se vejde kolem třiceti až čtyřiceti lahví. Vinotéky se stávají stále více oblíbeným doplňkem domácnosti. Mnozí si ji pořizují, aniž by byli znalci vína. Hodí se jak do obývacího pokoje, tak do vstupní haly.

Pokud přeci jen si vinotéku pořizujete a nechcete ji mít na okrasu, můžete si ji nechat zabudovat do kuchyňské linky. Nezabere tak zbytečné místo navíc a víno tak budete mít vždy po ruce i během vaření. Takto zabudované vinotéky jsou vybaveny tónovaným sklem, které je opatřeno i UV filtrem. Ovšem toto provedení již je cenově náročnější a je teda nutné počítat s vyšší počáteční investicí. Vestavěné vinotéky mají svá omezení. Je naprosto nevhodné je umisťovat k topení, oknům nebo k troubě. Je totiž jasné, že v blízkosti tepelných zdrojů musí vinotéka spotřebovávat více energie, což samozřejmě znamená i rychlejší opotřebení kompresoru.

Klasické, levnější provedení vinoték umí nastavit jen jednu teplotu na celou skříň. Opravdoví znalci si mohou pořídit kousek, který je rozdělen na dvě nebo tři zóny, přičemž v každé může být jiná teplota. Pořizovací cena takovéto vinotéky se může vyšplhat až ke sto tisícům korun.

Vinotéky se provádí jak v různých designových provedeních. Proto si každý může vybrat podle svého stylu a vkusu. Doporučuje se malá investice do značkových zařízení, které mají jistou záruku kvality. To se může samozřejmě odrazit i na hlučnosti samotné vinotéky.

Malý sklípek

Tato varianta je jak finančně, tak i prostorově asi nejnáročnější. Vybudovat si vlastní vinný sklep přímo v bytě si nemůže dovolit každý. Jedná se o speciální klimatizované prostředí, kde je možné uložit tři sta a více lahví. Tato varianta se cenově pohybuje v řádech desítkách tisíc korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra