Sauna a zdraví

Sauna a zdraví

30.11. 2015 • Domácnost 1592x

Využívání sauny pro relaxaci je velmi oblíbené. Víte ale jak saunu správně používat, aby to přinášelo nejen odpočinek a úlevu od stresu, ale zejména pozitiva pro vaše zdraví?

Proč chodit do sauny

Saunování je velmi zdravé, a přináší nám uvolnění jak fyzické, tak psychické. Přináší okamžité pozitivní účinky, také působí preventivně. Velkou výhodou saunování  je zlepšení imunitního systému, které v současném sychravém počasí ocení snad každý.

Sauna může také zmírňovat projevy celé řady chorob jako například syndrom dráždivého tračníku, vysoký krevní tlak, bolesti hlavy, nebo poruchy spánku. U bronchitidy s astmatickými příznaky sauna pozitivně působí na svalstvo v oblasti průdušek.  Při stresových onemocněních efektivně pomáhá tělu relaxovat. 

Sauna a žíly

Lidé trpící žilním onemocněním často sauny navštěvovat nechtějí, protože dlouhé teplo již rozšířené žíly zatěžuje. Stačí však v sauně ležet a na viditelně rozšířené žíly si umístit studený vlhký ručník, aby zabránili jejich dalšímu zbytečnému roztahování, a můžete si užívat saunování bez starostí. Sauna samozřejmě již viditelné křečové žíly odstranit neumí, díky střídání tepla a následného zchlazení však dokáže posílit ostatní žíly a předejít tak tvorbě dalších spletitých žil.

Sauna a těhotenství

Saunování je vhodné vynechat v prvním trimestru, kdy je větší pravděpodobnost potratu. Později je však saunování naopak prokazatelně prospěšné a přispívá k bezproblémovému průběhu těhotenství a porodu. Studie prokázaly, že ženy, které ve druhém a třetím trimestru chodily pravidelně do sauny, rodily většinou rychleji a snáze. Je ale velmi důležité dbát na dostatečný příjem tekutin a následné poctivé zchlazení.

Sauna a srdce

Pokud budete dodržovat tato osvědčená pravidla a doporučení bude zátěž srdce při saunování srovnatelná, jako při rychlejší chůzi:

  • Nechoďte do sauny hladoví ani hned po jídle
  • Nezůstávejte v sauně příliš dlouho, saunování opakujte maximálně 3x
  • Neochlazujte se zprudka, nevynechávejte prvotní ochlazení vzduchem
  • Při akutních onemocněních saunu vynechte
  • Mezi opakované návštěvy sauny zařaďte odpočinkovou fázi.
  • V případě, že máte zdravotní problémy či omezení, raději návštěvu sauny nebo infrasauny uskutečněte vždy až po konzultaci se svým lékařem. 

Zdroj: Aquamarinespa.cz

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraSnail Bob 2 online hraPersonal Shopper 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra