Rostliny, které pomohou vyčistit vzduch v bytě

31.03. 2014 • Domácnost 2204x

Čistá a voňavá domácnost je velmi důležitá pro každou rodinu. Proto si ji snaží všichni ochraňovat, aby jim vydržela co nejdéle jako nová. Čistotu vzduchu v domácnosti ovlivňují jak venkovní tak vnitřní faktory. Je jasné, že pokud bydlíte na rušné hlavní třídě ve velkém městě, tak vzduch bude jiný, než když bydlíte v přírodě na venkově. Domácí ovzduší ovlivňují různé nátěry, lepidla, parkety, koberce, ale také mnohé čistící a dezinfekční prostředky, které v domácnosti každý používá. Pokud jsou doma kuřáci, tak samozřejmě i cigaretový dým, případně spreje, laky, a jiné kosmetické přípravky. Všechny tyto výpary mají negativní vliv na lidské zdraví. Může se vyskytnout bolest hlavy, podráždění sliznice nosu či očí. Jistý vliv může mít nekvalitní ovzduší i na vznik alergií. Stále častěji se setkáváme s alergií na prach. Formaldehyd, který je asi nejčastější škodlivou látkou se vyskytuje v dřevotřísce, lepidlech, barvách, mnohdy taky v kobercích či jiných textiliích. Nalezneme ho i v plynových kotlích nebo cigaretovém kouři.

Nejlepší variantou, jak se zbavit nekvalitního ovzduší je vyhodit všechny věci, které ho způsobují. To byste se ale mohli dostat do situace, že v domě nebudete nic mít. Jedná se teda o nereálnou variantu. Proto je nutné hledat něco vhodnějšího. A přeci jen něco existuje. Dokonce je to i vědecky prokázáno, že až 90% škodlivých látek zachytí květiny.

Ale je nutné vybrat ty, které to umí nejlépe.

Do každého pokoje se hodí jiná květina, proto je nutné správně vybírat a vyznat se v rostlinách. Do kuchyně umístěte gerberu, latinsky Gerbera jamesonii, nebo chryzantému, latinsky Chrysanthemum morifolium. Obě květiny se řadí k těm levnějším na trhu, takže do květin nebudete muset ani moc investovat. Je pravda, že se nejedná o trvalou rostlinu, ale i tak udělá dost dlouho parádu, a navíc jejich květy krásně provoní místnost. Obě květiny pohlcují benzen, gerbery navíc trichloretylen. Kromě těchto dvou zmíněných rostli je do kuchyňského prostoru vhodné umístit břečťan, latinsky Hedera helix, který má velmi podobné účinky jako gerbera či chryzantéma.

Většina z nás má v domácnosti plno květin, ale s rozlišením si většina z nás neláme hlavu. Obývací pokoje jsou prostornější, a tak je možné tam dát i větší rostliny, než třeba do kuchyně.

Velké květiny dokážou i hezky zaplnit místo. Pokud již nevíte, jaký kousek nábytku byste tam umístili, dejte tam květinu. Přesně takovou prostornou květinou je datlová palma, latinsky Phoenix roebelenii. Ta dokáže zlikvidovat formaldehyd z cigaretového kouře nebo dřevotřísky. Mnoho domácností si také oblíbilo fíkusy, latinsky Ficus. Nedostatek světla dokáže spravit filodendron, latinsky Philodendron selloum, či některý druh dracén, latinsky Dracaena, či dokonce arekovou palmu, latinsky Chrysalidocarpus lutescens. Chcete-li ale opravdu jedinečný kousek, který dokáže vyčistit vzduch natoli, až se sami budete divit, musíte si pořídit ledviník, latinsky Nephrolepsis exaltata. Ten totiž dokáže absorbovat jak formaldehyd, tak i xylén. Xylén se nejčastěji vyskytuje v odmašťovadlech, či nábytkářských pěnách, ale také v mnohých tkaninách. Jistě sami uznáte, že bez čistících přípravků to nejde, ale na druhou stranu je téměř nutností si zabijáka škodlivých látek opravdu pořídit. Ledviník je opravdu unikátní rostlina, kterou můžete umístit i do koupelen, či v omezeném množství do ložnice. Nevadí mu ani chladnější prostředí.

Výše zmíněné škodlivé látky nejsou jediné, které v domácnosti naleznete. Se škodlivými látkami si dále umí poradit i dracena marginata, latinsky Dracaena marginata nebo šaflera, latinsky Schefflera actinophylla, či azalka indická, latinsky Rhododendron indicum. Jako pohlcovač trichloretylenu můžete také použít lopatkovec, latinsky Spathypillum.

Nejnebezpečnější látkou, která se může v domácnosti běžně vyskytovat, je benzen. Ten je obsažen jak v cigaretovém kouři, tak například v plastických hmotách, čisticích prostředcích,nebo barvách. Nejlepším bojovníkem proti této látce je zelenec, latinsky Chlorophytum comosum nebo potom, latinsky Scindapsus aureus.

Podobně nebezpečnou látkou je amoniak. Stejně jako benzen se vylučuje z některých čisticích prostředků. Do kuchyně si můžete pořídit anturii, latinsky Anthurium. Tato rostlina je dost náročná na světlo. Potřebuje ho dostatečné množství, bez něj nevykvete. Do větších prostorů je vhodná palmenka, latinsky Rhapsis excelsa.

Z kotlů, ale i klasických topidel se uvolňuje oxid uhelnatý. S tím si lehce poradí již výše zmíněný potos nebo zelenec. Tyto rostlinky výborně bojují i s toluenem, který se do domácnosti dostane prostřednictvím sprejů, deodorantů, či jiných kosmetických přípravků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraSnail Bob 2 online hraPersonal Shopper 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra