Jak se starat o domácí akvárium

26.02. 2014 • Domácnost 5002x

Akvárium je krásná věc. Není lepší balzám na duši, než pozorování drobných barevných rybek, jak si líně plují sem a tam. Rybky sice nepatří mezi domácí mazlíčky, se kterými byste se mohli mazlit, ale i tak se těší velké oblibě a najedeme je v nejedné domácnosti. Akvárium je na druhou stranu záležitost, kterou si nemůžete pořídit ze dne na den. Nejprve si musíte zjistit, co taková starost o akvarijní rybičky obnáší. Jestli si myslíte, že jedinou vaší prací bude rybky sem tam nakrmit, tak budete dost překvapení. Za krásně čistým a upraveným akváriem totiž stojí občas i hodiny dřiny.

Filtr – srdce akvária

Každé akvárium potřebuje ke správnému fungování dostatečně výkonný filtr. Filtr slouží k čištění vody od nečistot, a také k jejímu okysličování. Filtrem projde každý den spousta špíny, kterou do sebe musí zachytit. Kvůli tomu je potřeba ho pravidelně čistit. Jinak by kvůli vrstvě usazenin nemohl správně fungovat. Filtr byste měli čistit ideálně jednou za dva týdny, maximální doba mezi čistěními by měla být jeden měsíc.

Postup čištění filtru: Nejprve je třeba vypojit filtr ze zásuvky. Poté ho rozeberete (nejlépe nad umyvadlem). Jednotlivé části propláchněte vodou, načež vyčistěte všechny nečistoty manuálně (ubrouskem, hadříkem,…). Všechny díly budou pokryté nechutnou vrstvou slizkých řas. Nejdůležitější částí filtru je houbička. Na té se zachycují všechny drobné pevné částice, jako jsou zbytky krmiva, rybí exkrementy, nebo právě řasy. Aby houbička plnila svůj úkol co nejlépe a nečistoty se nám nevracely zpátky do vody, je nutné ji pořádně vymáchat a zbavit jí veškerého nežádoucího odpadu. Poté už stačí filtr jen složit dohromady a je připravený k dalšímu používání.

Jak pečovat o akvárium

1) Výměna vody

Alfou a omegou péče o akvárium je pravidelná výměna vody. Vyměnit, či alespoň zčásti obměnit vodu, byste měli ideálně jednou měsíčně. Existují na to dva způsoby.

Úplné vypuštění akvária: V tomto případě si připravíte záložní nádobu, do které odlovíte všechny rybičky žijící ve vašem akváriu. Poté vypustíte z akvária veškerou vodu. Následně napustíte novou vodou a nastěhujete rybičky zase zpátky. Obrovskou nevýhodou této metody je zbytečné stresování rybiček. Některé z nich můžete takto ohrozit i na životě!

Částečná obměna vody: Pro rybičky je mnohem ideálnější tento způsob. Při něm za pomoci speciální hadice vypustíte polovinu až tři čtvrtiny vody do připravené nádoby. Ve čtvrtině vody ještě rybky přežijí, nižší hladina by je už mohla vážně ohrozit. To ale neplatí vždy, musíte hlavně zohlednit, kolik ryb se ve vašem akváriu nachází a jaká je jejich velikost. Větší počet může i polovina vody přivádět v ohrožení. Dbejte na to, abyste měli ústí hadice vždy přitisknuté až na dně! Jen tak se vám nemůže stát, že společně s vodou vysajete i nějakou menší rybku. Při opětovném napouštění mějte opět ústí hadice až na dně a napouštějte plynule. Kdybyste lili vodu z výšky, rybkám by se následná bouře zrovna moc nelíbila.

2) Tvrdost a pH vody

Aby bylo vaše akvárium co nejkrásnější, musíte pečlivě sledovat tyto dva parametry. Obojí lze upravovat tekutými prostředky, které lze postupně nakapávat do akvária. Díky nim vytvoříte to nejlepší prostředí pro spokojený život vašich rybiček.

3) Řasy na stěnách

Řasy na stěnách nejenže nevypadají hezky, ale hlavně způsobují špatnou kvalitu vody. Spousta akvaristů má ve svém akváriu jednoho nebo dva malé sumečky, kteří se řasami živí. Samotní sumečci ale tuto práci sami nezvládnou, a potřebují vaši pomoc. V manuálnímu odstranění nežádoucích řas na stěnách akvária slouží stěrky různých druhů i tvarů. Nejčastěji se používají stěrky podobné těm na mytí oken, jiné mají podobu houbiček na dlouhém madlu. Každá z těchto stěrek má svoje pro a proti. Houbičkami jde řasy lépe nabrat, ovšem musíte na jejich stírání vynaložit více síly než v případě gumových stěrek.

4) Akvarijní rostliny

Akvárium by nebylo ničím bez akvarijních rostlinek. Nadšení akvaristé ovšem často zapomínají na to, že rostliny mají sloužit hlavně jako doplněk, a ne hlavní složka. Středem vašeho zájmu by měly být rybičky, kterým nesmí rostliny v žádném případě vadit. Rostliny musíte často zastřihávat nůžkami. Jinak totiž riskujete, že se rybky zapletou do šlahounů a uhynou.

Šnek – nevítaný host v akváriu

Problém, se kterým se při péči o akvárium nejspíš setkáte, jsou přemnožení šnečci. Jakmile objevíte, že jste si přinesli společně s akvarijní rostlinkou krásně barevného šneka, budete nejspíš zprvu unešení, jak hezkého tvorečka vám to leze po kamíncích a po rostlinkách. Brzy ale zjistíte, že toto nadšení byla pořádná chyba. Šneci se množí pekelně rychlým tempem, a jakmile nezačnete jejich populaci eliminovat, bude jich brzy v akváriu víc, než kamínků na dně, a rybkám zbudou jen očka pro pláč. Jestli si říkáte, že malé nevítané návštěvníky hravě zvládnete, vězte, že se vám nikdy nepovede udržet jejich počet v rozumném množství. Nejmenší šnečci bývají tak průsvitní a navíc tak dobře schovaní, že je jednoduše nemáte šanci vidět. Zkrátka se šneky se nevyjednává, a je třeba řídit se pravidlem číslo jedna: Každého šneka se okamžitě zbavit! Nemusíte je zrovna rozmačkávat nebo splachovat do záchodu. Zkuste je umístit třeba do potoka. Nejspíš to nepřežijí, ale vy si nebudete připadat jako surovci.

Nemocné rybky

Pokud se chystáte na chov akvarijních rybek, musíte se smířit s tím, že vám některé z nich onemocní. Hlavně přešlechtěné druhy bývají náchylné a často vám uhynou. Nemocí rybek existuje spousta. Pro jejich rozpoznání je nejvhodnější poradit se s odborníkem nebo si pořídit nějakou tu odbornou knihu. Většinou je ale pro vás i pro rybku snazší, když ji necháte uhynout, protože léčba většinou nepřináší nějaký výraznější efekt.

Pár slov závěrem

Zmínili jsme hlavní problémy, se kterými se můžete během chovu akvarijních rybiček setkat, ale zdaleka to není všechno. Akvaristika je obor, o kterém by se dalo napsat tisíce článků, a stále by bylo o čem psát. Pokud chcete do této problematiky blíže proniknout a dozvědět se důležité rady a postupy, rozhodně sáhněte po specializované literatuře, bez které se jako začátečníci neobejdete.

Jestli jste si až doteď mysleli, že akvárium je věc, o kterou se vůbec nemusíte starat, tak doufáme, že jsme vás vyvedli z omylu. Akvárium vyžaduje vaši neustálou pozornost. Z tohoto důvodu není vůbec vhodné kupovat rybičky malým dětem. Nedokázaly by se o rybičky dobře postarat a přeci jenom také morče je nadchne mnohem víc. Jakmile ale jednou propadnete kouzlu bublajícího barevného akvária, už nikdy si na tu dřinu kolem nebudete stěžovat a budete si jen a jen užívat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra