Umakartové jádro - neštěstí v bytě

15.04. 2014 • Domácnost 1920x

Bydlení v panelovém domě je v naší republice poměrně často jediným způsobem, jak si dopřát vlastní bydlení. Někdo si bydlení v panelovém domě pochvaluje, jiný ho nenávidí. Asi největší nevýhodou tohoto bydlení j poměrně vysoká hlučnost. Tato hlučnost je způsobena tenkými stěnami mezi jednotlivými byty. Navíc jádro bytu je vytvořeno tenkou konstrukcí obvykle nevzhledné šedé, častěji hnědé barvy. Jistě to ale nemusí být napořád. Pokud se Vám nelíbí toto jádro, není nic jednoduššího, než se pustit do rekonstrukce. Budete potřebovat asi jen dva týdny a přibližně sto tisíc korun.

Zalekli jste se těch peněz? Můžete zkusit levnější variantu, kde Vás rekonstrukce přijde asi jen na pětinu této částky. Umakart ale v bytě zůstane a vy ho jen pokryjete tapetami nebo polepíte PVC, případně nanesete speciální nátěr podle fantazie. Bohužel tato varianta není na věky, a časem se objeví stejný problém jako v počátcích. Proto je rozhodně lepší investovat více peněz a máte problém vyřešen napořád.

Rozhodně není vhodné, abyste nové jádro začali stavět z cihel. Mohlo by totiž dojít k proboření do nižších pater. To by hrozilo v případě, že se více rodin v panelovém domě rozhodne stavit jádro z těžkých cihel. Proto se v případě rekonstrukcí volí lehčí materiály jako je sádrokarton, sádrovláknité desky nebo pórobetonové tvárnice.

Právě poslední zmíněné tvárnice jsou v České republice tím nejpopulárnějším materiálem. Výsledek se totiž nejvíce podobá klasické zdi. Naopak nevýhodou je jeho poměrně vysoká hmotnost. Každý zedník dokáže s tímto materiálem dostatečně dobře pracovat. Naproti tomu je umakart tím nejméně populárnějším materiálem. Dovádí lidi k šílenství a vytváří nechuť bydlet v tomto prostředí.

Za oceánem, v Americe je velmi oblíbeným stavebním materiálem sádrokarton. Na ten se nemusí nanášet omítka. Stačí pouze nanést nátěr. Sádrokartonové příčky jsou vyplněny speciální izolací. Díky tomu jsou zvukově těsnější, než například pórobetonové příčky. Oba materiály jsou cenově na stejné hodnotě. Výhoda sádrokartonu je rychlost, co se stavby týče, tudíž se dá u tohoto materiálu ušetřit na pracovní síle. Sádrovláknité desky jsou velmi podobné jako sádrokartonové, ale jsou ještě pevnější a odolnější a mají dokonce lepší zvukovou izolaci.

Nové jádro se nejčastěji obkládá kachličkami. Obklady jsou totiž tradiční a poměrně levné. Kdo chce něco lepšího, může použít skleněnou mozaiku či leštěný kámen. Čím kvalitnější obklad si pořídíte, tím menší práce s ním bude. Skvěle se pracuje například s žulou nebo mramorem. Chcete-li si pořídit povrch, který můžete udržovat, tak si pořiďte omyvatelné nátěry. Jedním z nich je benátský štuk. Tyto povrchy jsou již náročnější na aplikaci, proto je nutné si pozvat speciální firmu. V těchto případech proto počítejte s vyšší investicí. Výsledek ale stojí za to.

V dřívějších dobách bylo umakartové jádro ve všech bytech stejné. Buď v šedé nebo hnědé barvě. Nyní je možné si jádro vymyslet, jaké jen chcete. Novou koupelnu si můžete zařídit variabilněji. Pořiďte si perfektní vanu. Problémem je občas umístění stoupaček. Z toho důvodu není možné záchod či umyvadlo umístit kamkoliv. Samozřejmě je možné, že se rekonstrukce prodraží výměnou litinových odpadních trubek nebo stoupaček.

Problém při rekonstrukci může dělat i elektroinstalace. Chrániček je nutné opatřit všechno elektro, které se nachází v koupelně. Veškeré zásuvky, vypínače, či svítidla musí být připevněny a umístěny nejméně 60 cm od vody. Proto si musíte dobře rozmyslet, kde si necháte zásuvky a vypínače instalovat. Pokud se pustíte do revize elektřiny, plynu, ale i vody je nutné si zavolat speciálního pracovníka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra