15 triků ke zvětšení malého bytu

03.01. 2014 • Domácnost 1409x

Je všeobecně známo, že občané České republiky jsou manuálně zruční. Všechno se snaží sami spravit, všechno vyrobit. Proto jsou často i najímání jako pracovní síly do zahraničí, především na západ, kde patříme mezi nejlepší dělníky. Jinde ve světě si lidé na rekonstrukce domácností povolávají drahé a mnohdy nekvalitní firmy. U nás si většinou lidé opravují a vylepšují své domovy sami. Asi největším problémem domácností je nedostatek prostoru v bytech. Velké procento domácností totiž žije v panelových domech, kde obývají jen malé pokojíčky. Byty nafouknout nejdou a je nutné tam nacpat co nejvíce věcí. Někdy je až neuvěřitelné, do jak malých prostor se lidé nastěhují. Průměrně totiž lidé v České republice žijí v domácnosti, která je velká pouhých 76m2, což je oproti světovému standardu opravdu málo.

Bohužel je pravda, že čím menší byt, tím je náročnější na vybavování. Musíte totiž počítat s tím, že budete muset vhodně využít prostor. Pokud byste totiž pořídili příliš mnoho nábytku, do bytu by se Vám nemusel vejít. Je teda nasnadě co nejdůmyslnější promyšlení prostoru. Důležité je využít každý volný kout, ale účelně. Vhodně zvolené rozmístění nábytku totiž dokáže divy.

Existuje několik rad, kterými když se budete řídit, uděláte i z malinkého bytu útulný a třeba i opticky větší prostor. Do malých prostorů nikdy nevolte tmavou výmalbu. Ta totiž prostor ještě zmenšuje. Světlý prostor zvětšuje. Prostoru také můžete pomoci dobře zvoleným světlem a světelným rozmístěním. Většinou se v současné době většina příček v domácnosti ruší. Prostor se tím několikanásobně zvětší. Jedinou zásadou je to, abyste nehromadili zbytečnosti, které nepotřebujete.

A nyní několik rad, které Vám pomohou zvětšit byt

1.  Určitou výhodu v sobě skrývá nábytek na kolečkách nebo jinak přenosný. Pokud Vám zavazí na jednom místě, můžete ho přesunout jinam, nic složitého a přesto tak účinné. Mnohdy se dělají i části nábytkových stěn, které se dají přesouvat a využívat jako třeba stolky, boxy nebo třeba skříňky.

2.  Pracovní místo je pro mnohé, zvláště pro ty, co si berou práci domů, velmi důležité. Je ale nutné, aby pracovní místo bylo co nejvíce sžito s ostatními prostory. Úklid takovéhoto místa by neměl být hlavní náplní dne. Proto je dobré si pořídit například skříň na míru, do které svou malou pracovnu rychle zavřete.

3.  Opticky většího prostoru dosáhnete umístěním zrcadel na správné místo. Čím více, tím lépe. Máto hned několik výhod. Prostor se zvětší a vy se na sebe budete často koukat a začnete se mít rádi. Zrcadlová stěna je velmi estetická a může skrýt například vchod do koupelny nebo šatny.

4.  Jak již bylo zmíněno výše, světlé barvy zvětší prostor. Nemusí mít nutně všechno bílé, ale hojně se využívá také světle žlutá. Máte-li přeci jen rádi pestrobarevný vzor nebo nějakou tapetu, volte ji jen na jednu stěnu. Ostatní nechte jednobarevné.

5.  V koupelně se dá nejvíce místa ušetřit tím, že klasickou vanu nahradíte sprchovým koutem. Sami se budete divit, jakými vymoženostmi jsou sprchové boxy vybaveny. Trváte-li přeci jen na vaně, pořiďte si krátkou vanu.

6.  Šikmé stěny v podkrovním se dají využít jako úložné prostory. Jistě musíte investovat do nábytku na míru, a samozřejmě počítat s vyšší finanční náročností.

7.  V malém bytě je nutné využít účelně každý volný kout. Vhodné jsou i drobnosti, jako jsou například kapsáře, které se umístí do koupelny. Pojmou spoustu maličkostí, které jsou ovšem nezbytností. Vhodně vyrobená kuchyňská linka umí pojmout spoustu nádobí.

8.  Vysokého stropu můžete snadno využít. Z nevýhody se může najednou stát výhoda. Poličky až ke stropu, kam můžete umístit věci, které denně nepoužíváte, nebo třeba knihovna, či patrové postele.

9.  Háčky jsou velmi praktické a můžete na ně pověsit všechno, co na zemi zabírá místo. Takže například boty, kolo, ale třeba i židli, ze které se stane designový kousek.

10.  Oblé hrany na nábytku působí jemněji a ne tak ostře. Proto jsou rozhodně vhodné do malých prostorů. Opět je vhodné volit nábytek ve světlejších odstínech. Platí stejné pravidlo jako u stěn.

11.  Hlavně to nepřežeňte s nábytkem. Čím méně, tím lépe. Přeplněný malý prostor bude působit ještě menší, než ve skutečnosti je. Nikdy nevolte masivní, či robustní nábytek, který je opticky větší. Volte moderní minimalistický nábytek

12.  Lehkost všude kam se podíváte. Toho se držte i v případě skříní. Čím bude nábytek vypadat lehčeji, tím lépe. Výborně vypadají regálové systémy. Prostor tak bude splývat více se stěnou a tím se prostor opět provzdušní.

13.  Prostor šetří i nábytek 2v1. Nemáte dostatek místa na sedačku a postel? Nevadí. Pořiďte si rozkládací gauč. Během dne poslouží jako sedačka a v noci jako královské l lože.

14.  Většinou jíte jen dva, ale výjimečně čtyři? Kupte si rozkládací stůl, který v případě potřeby rozložíte. A tak ani nezvaní hosté nebudou nevítáni.

15.  Transparentní, nebo-li průhledný nábytek, se stal hitem posledních let v moderních příbytcích. Tyto luxusní kousky jsou jako dělané do malých bytů, kde se vlastně opticky ztratí.

Bohužel si všichni nemohou dovolit prostorné doby, které navozují pocit luxusu. Ale i z malého bytečku se dá udělat super moderní a luxusní sídlo, které by leckdo záviděl. Stačí se držet jen několika málo rad a výsledkem budete sami překvapeni.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraSnail Bob 2 online hraPersonal Shopper 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra