Mezi pravidelné a povinné platby, jež musíme platit, patří v prvé řadě elektřina. Když si spočítáme, kolik za ni ročně dáme, skoro se až zhrozíme. Nicméně může významně ušetřit, pokud se budeme držet jistých zásad. A nejde vůbec o to, abychom v noci chodili po tmě, netopili ani nevařili. Rozhodně není nutno strádat. Pouze se jen vyvarovat jistých chyb, kterých se často dopouštíme a přitom zbytečně elektřinou plýtváme.
Vypínejte všechny spotřebiče
Jednou z prvních a hlavních zásad je nenechávat spotřebiče v elektřině. I když je televize vypnutá a svítí na ni světýlko, bere elektřinu. A to platí o všech dalších spotřebičích, i těch, které takové to „světýlko“ nemají. Zvláště pak, pokud jedete na pár dnů pryč, mimo domov, všechno z elektřiny vypněte. A přes den, kdy jste v práci taktéž. Překvapí vás, kolik ušetříte.
Vrstvení hrnců
Jestliže máte doma elektrický sporák a vaříte na plotýnkách, pak zkuste tak zvané vrstvení hrnců. Na hrnec, který vaříte na plotně, si prostě dejte ohřívat polévku, omáčku apod. Samozřejmostí je, že na sebe hrnce musí pasovat tak, aby vám vrchní nepadl do spodního. A ještě další trik, jak ušetřit u elektrických plotýnek je to, že pokud plotnu vypnete, ještě nějakou dobu trvá, než zcela vychladne, takže pokud pokrm dokončujete, vypněte plotnu v předstihu a rázem ušetříte. Když si na to zvyknete, bude vaše peněženka ušetřena zbytečných výdajů.
Používejte úsporné spotřebiče
Zbavte se svých starých spotřebičů a kupte nové, úsporně. Čím více „plusek“ tím úspornější. Ano, někdo by mohl namítat, že tím neušetříte, ale utratíte přece peníze. Jenže je možno starý spotřebič, stále ještě funkční prodat. Sice není možné za to očekávat velký peníz, ale pořád lepší, než nic. Navíc ročně pak s úspornými spotřebiči ušetříte tolik, až budete překvapení.
Je asi těžké zbavit se něčeho, na co máte dobré vzpomínky a stále je funkční, jenže je nutno ke spotřebiči přihlížet jako k neklamnému žroutu energie. Proto staré vyměňte na nové.
Vyplatí se úsporná žárovka?
Mnoho diskuzí nadělaly úsporné žárovky. Když vešlo v platnost nařízení, že se staré, běžné žárovky již nebudou vyrábět a k dostání budou jen ty „drahé“ úsporné žárovky, lidé brali prodejny elektra útokem a nadělali si zásob. Jenže běžná žárovka vám vydrží o mnoho méně a navíc vám bere mnoho elektřiny. Naproti tomu úsporná má sice vysokou pořizovací cenu, ale zaručí, že léta nebudete muset měnit za novou žárovku a změna se projeví i na vyúčtování za elektřinu.
Vyměňte okna a zateplete dům
Staré domy stojí majitele více na provozu, než stejné, ale nové. Dnes, v době mnoha úsporných opatření a domů, které se staví tak, aby svým obyvatelům šetřili vše, co se jen dá. Jenže asi stěží budete svůj, ač starý, tak zrekonstruovaný dům jen tak bourat. A není to nutné. Postačí vyměnit okna, i dveře za nová, která nepropustí tolik energie ven, jako tak původní, a také dům pomocí vhodné fasády zateplit. A to bude panečku úspora.
Notebook má nižší spotřebu než PC
Žroutem energie je i běžný počítač, který je v mnoho domácnostech již standardním vybavením. Zkuste popřemýšlet, zda přece jen pro vás nebude lepší notebook. Za první dnešní notebooky jsou úsporné a i tak neberou tolik energie, jako běžný počítač. O kapacitu se bát nemusíte, standardní notebooky jsou kolikrát i lepší, než běžné počítače, stejně tak je to s výkonem. Navíc si notebook můžete dám jednoduše tam, kam chcete, nepotřebujete k tomu celý stůl a klidně s ním i můžete odcestovat a pořád vám bude brát méně energie, než běžný počítač.
Perte na nižší teplotu
Při praní raději snižte teplotu. Běžné oblečení, pokud není extra špinavé, stačí prát na 30 stupňů a při využití ekonomického praní (některé pračky tuto funkci mají) ušetříte opět velké množství peněz. Oblečení, které se dnes běžně vyrábí a prodává, je stejně označeno nízkou teplotou při praní, jinak jej zničíte.
Používejte jen potřebné množství
Když si vaříte čaj, dávejte do rychlovarné konvice jen takové množství vody, které spotřebuje, nebo minimum. Čím více vody, tím pro konvici větší výkon a tudíž logicky i vyšší spotřeba energie. Přitom je to zcela zbytečné, vařit půl litru vody jen tak a ještě za to platit.
Vyzkoušejte tlakový hrnec
V kuchyni ještě nějakou dobu zůstaneme a zaměříme se na přímé vaření. Pokrmy, které je nutné vařit dlouho, vařte v tlakovém hrnci. Ten zaručí, že vaření zkrátí čas a tím pádem také ušetří energii.
Ušetřete s myčkou a pračkou
Jestliže máte myčku nádobí, vždy je spouštějte jen v případě, že je zcela napleněná. Polovičatě naplněná spotřebuje stejné množství energie, jako zcela plná. A toto pravidlo platí i pro pračku. Je zbytečné prát pár kousků oblečení každý den, když postačí vyprat jedou za tři až čtyři dny. Ušetří jak práci, tak samotnou energii.
Odmrazujte mražák
Svůj mrazák pravidelně odmrazujte. Varovným signálem je námraza větší, než jeden centimetr. To pak platíte zbytečně mnoho energie a podobá se to efektu, jako kdybyste vzali třeba dva tisíce korun, otevřeli okno a prostě a jednoduše je vyhodili. Všímejte si, jak často se námraza dělá a v pravidelných intervalech se jí zbavujte.
Zvažte změnu dodavatele elektřiny
Výrazně také může pomoci změna dodavatele elektrické energie. Všímejte si, kolik platíte a kolik nabízí jiní. Se změnou není spojeno tolik papírování a práce, jako by si mnozí mysleli. Postačí se třeba i poptat známých, jak jsou na tom a případně, koho by vám doporučili.