Jak si pořídit a starat se o pejska

05.02. 2014 • Domácnost 1893x

Cítíte-li se občas sami a chtěli byste mít u sebe nějakou společnost, není nic snadnějšího, než si pořídit domácího mazlíčka. Můžete si zvolit něco nenáročného, jako jsou například rybičky. Ale pokud chcete někoho, s kým si můžete hrát, chodit na procházky, volte pejska. Jak se říká, pes je nejlepší přítel člověka. A věřte tomu nebo ne, skutečně to tak je. Pokud zajistíte svému čtyřnohému příteli vše, co potřebuje, což je jistota domova, žrádlo a jistou volnost, získáte věrného přítele a ochránce. Ač se to nemusí zdát, psi si pamatují a dávají to často najevo. Pes vycítí, co jeho páníček potřebuje a ihned se mu snaží vyhovět. Domácí mazlíčci jsou proto jistě vhodným dárkem pro lidi v důchodovém věku. Ti se mají alespoň o koho starat, pes je donutí vyjít z domu na procházku. Pes se stane věrným společníkem pro dlouhé chvíle.

Pes ano nebo ne

Pořídit si domácího mazlíčka jistě předchází dlouhé rozpravy a uvažování, zda opravdu si ho pořídit nebo ne. Klidně si sepište veškeré klady a zápory, které tato skutečnost představuje. Musíte si uvědomit, že již budete mít o jednu starost navíc. A ne malou. Musíte pejska chodit venčit, dávat mu najíst, brát ho sebou na výlety. Ale na druhou stranu zvíře jistě stojí za trochu oběti. Pes potřebuje své místo. Je dobré mu vyčlenit jistý prostor, který bude jen jeho, ať už na zahradě, doma nebo v chodbě. Ideální je mít dvorek, kam můžete pejska bez obav vypustit. Na zahradě nebo dvoře se pejsek dosyta vyřádí, a pokud nemáte čas jít s ním zrovna na procházku, je to ideální náhrada.

Pes v bytě

Bydlíte-li ovšem v panelákovém bytě, je to trošku jiné. Musíte si uvědomit, že velká plemena do malých garsoniér prostě nepatří. Dobře si rozmyslete, jestli máte v bytě dostatek prostoru pro pelíšek, misku a nějaké ty hračky. Dále musíte někde skladovat granule, které jsou docela neskladné. Lepší variantou pro byty jsou jistě malí, tzv. pokojoví pejsci. V bytě také je nutné si najít čas jen pro pejska, a to minimálně dvakrát denně, kdy je potřeba ho venčit. Bohužel i během zimy. To lidem se zahradou odpadá. Čím většího psa si pořídíte, tím delší procházky budete muset absolvovat. Připravte se klidně i na dvou hodinové procházky. V případě dovolených si budete muset zajistit pro pejska hlídání. Pokud nemohou příbuzní ani přátelé, hlídání obstarají v hotelu pro psy, za který ale musíte zaplatit

Hotely pro psy

Odjíždíte pravidelně na dovolenou a nemáte s kým nechat svého čtyřnohého kamaráda a na dovolenou k moři se s ním nechcete tahat? Co Vám teda zbývá. Hotel pro psy. V dnešní době jsou již v každém větším městě. V hotelu se o Vašeho pejska znamenitě postarají. Za hotel se platí, poplatky ovšem nejsou tak vysoké. Musíte zvážit, jak Váš pejsek na tom je, a zda vydrží týden bez vaší přítomnosti.

Výběr plemene psa

Správně zvolené plemeno je základem úspěchu. Musíte si opět promyslet všechny klady a zápory, které to konkrétní plemeno přináší. V první řadě si rozmyslete, zda chcete malé, středné nebo velké plemeno. Od této základní otázky se posunete dále a zúžíte si výběr. Můžete prolistovat knížku o psech nebo se mrknout na internet, jaká plemena jsou dostupná. Jistě budete volit podle vzhledu, dále asi podle financí. Dále zvažte, kolik pro pejska máte prostoru, a kolik času mu můžete během dne věnovat. Jsou totiž plemena, která celý dne jenom spí a nepotřebují žádnou speciální péči. Na druhou stranu některá plemena jsou spíše živější a Vaši pozornost budou žádat mnohem častěji. Všechny tyto faktory jsou dost zásadní pro pořízení pejska. Volte rozumně. Pokud si nejste s výběrem jistí, zajděte k veterináři, popřípadě si přečtěte recenze na internetu, které Vám jistě pomohou s výběrem.

Povaha psa je velmi důležitá zvláště tehdy, máte-li doma malé děti nebo čekáte přírůstek do rodiny. Někteří psi jsou více či méně agresivní, proto by neměli přijít do styku s malými dětmi, které je mohou vyprovokovat velmi snadno. Útok od takovéhoto druhu psa se dá proto očekávat. Bojová plemena, ale i jiné druhy, potřebují speciální výcvik, bez kterého jsou nezvladatelní. Musíte počítat s tím, že pokud si takové plemeno pořídíte, musíte si vyhranit dostatek času pro jeho trénink. Příkladem takového aktivního psa, který potřebuje neustálou pozornost a sovu volnost je Jack Russell teriér. Patříte-li ke gaučovým lidem, rozhodně si ho nepořizujte, i když se Vám třeba hrozně líbí. Pejsek potřebuje dostatek pohybu a zábavy, pořád poskakuje, utíká, ale umí i pěkně rozkousat věci. Aportování přímo miluje. K dětem je vhodný například labrador. Jedná se sice o větší plemeno, ale naopak velmi milé, přátelské, ochranářské. Labrador se také často využívá k tréninkům pro zrakově postižené. Bígl je velmi milý pejsek, ale je dost náročný na trénink, protože se jen těžce učí povelům, proto není moc vhodný, pokud s pejsky teprve začínáte.

Kde si pořídit psa

Už jste si teda vybrali svého favorita, a nyní stačí už jen si ho někde pořídit. Možností máte hned několik. Existují lidé, kteří navštěvují útulky a pak si tam sami nějakého pejska vyberou. Určitě tím udělají dobrý skutek a pejskovi zajistí dobrou domácnost. Útulky jsou přeplněny psi, kteří čekají na své majitele. Do útulku se dostávají různí psi, ať už zaběhnutí nebo třeba ti, kteří se stali nevhodnými vánočními dárky. Útulkům se většinou nic neplatí, a tak si můžete zdarma pořídit mazlíčka, podle své chuti. Uvidíte sami, že pes to ocení a bude Vám za to do smrti věrný.

U další varianty si můžete sednout k internetu nebo novinám a prohlédnout inzeráty, kdo prodává jaké zvířátko. Tímto způsobem se většinou prodávají štěňátka, takže si můžete svého pejska již od malička vychovávat sami. Zeptejte se ve svém okolí, zda někdo ze známých nebude mít štěňátka. Můžete si jednou rovnou zamluvit.

Jedno pořekadlo praví, že pes si vybírá svého pána a ne pán psa. Možná to sami poznáte, pokud si budete vybírat již staršího pejska. Ten, který se k Vám bude mít nejlépe, je ten pravý pro Vás. Samozřejmě záleží i na pohlaví zvířete. Fenky jsou obecně milejší, a psi divočejší a agresivnější, ale ani to nemusí být vždy pravda.

Co vše pořídit pro psa

Pes potřebuje svůj prostor. Musíte mu udělat své zázemí, kde se bude cítit dobře. Je nutné proto mu vytvořit místečko, kam se bude vždy vracet. Venku je nejlepší mu udělat boudu. Doma postačí koš nebo starý polštář. Určitě bude potřebovat měkkého, aby neležel na tvrdém. Dále bezpodmínečně potřebuje minimálně dvě misky. Jednu na čistou vodu, druhou na žrádlo. Poraďte se s veterinářem, co Váš pes smí a co nesmí žrát, je to velmi podstatné a ušetříte si s tím velmi drahé návštěvy veterináře, pokud b byl pejsek nemocen. Obzvláště malá štěňátka jsou hravá, proto jim pořiďte nějaké hračky. Kupte jen ty speciální pro zvířata. Nedávejte jim hračky pro děti, které obsahují nějaké částice, které by mohli odkousnout. V obchodech najdete také velké množství speciálních pamlsků pro zvířata, ale i s těmi pozor. Ne každý pejsek je může jíst. Bohatě postačí obyčejné dětské piškoty. Pejska je nutné jednou za čas vykoupat. Kupte mu speciální šampon pro jeho rasu. Můžete využít i ty, které jsou určeny proti blechám a klíšťatům, kterým se zřejmě nevyhnete. Pro pejsky se srstí samozřejmě je nutný i kartáč na česání. Po koupeli pejska samozřejmě osušit. Okamžitě po koupeli by pejsek neměl chodit ven, aby náhodou nenastydl. V dnešní době se dají koupit i speciální kartáčky a pasty na zuby speciálně pro pejsky. Ve speciálních buticích můžete pejskovi koupit obleček, ponožky nebo třeba boty, které se mu budou hodit právě v zimě, kdy jsou cesty posypány solí.

Výchova a výcvik psa

Nutná disciplína je u každého plemene. Snažte se proto již od malička pejska vychovávat. Ať už se to jedná základních návyků, jako je venčení, nebo klasické povely, jako sedni, lehni, až přes složitější aportování. Pes by si měl zvykat již od mala na vše potřebné. Neberte si štěňátka do postele, pak se jich už nezbavíte. Již od mala musí pes vědět, kde je jeho místo. Zhruba kolem čtvrtého měsíce je vhodná doba k učení základních povelů. Mluvte na něj rázně a hlasitě. Nemá cenu na něj křičet, pes Vám stejně nerozumí a vy se zbytečně nervujete. Důležitá j ráznost, aby pes věděl, kdo je jeho pán. Nikdy si nesmí pes dělat co chce. Jakmile povel splní, odměňte ho pamlskem. Pes pro příště bude vědět, že jakmile udělá něco dobře, dostane pamlsek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraSnail Bob 2 online hraPersonal Shopper 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra