Budva - turistické centrum Černé Hory

24.12. 2014 • Cestování 1076x

Nejnavštěvovanějším městem, a často považovaným za nejkrásnější město Černé Hory, je Budva. Okolí kolem města je prostředí, které bylo nejdříve osídleno na celém jaderském pobřeží. Když si připomeneme Sofoklovu hru zmiňující město Illyri. V tomto městě se na hřbetě vola uchyluje syn krále Kadmo i se sovu manželkou tehdy, když byli vyhoštěni z Théb. Město Budva je odvozeno z řeckého slova bous, což v překladu znamená vůl. Oblast kolem Budvy rozděluje svět na Východní a Západní. Toto rozdělení pochází doby pádu římského impéria. Snaha ovládnout celou zdejší oblast byla touhou různých historických vojevůdců. Místo mělo totiž strategickou polohu u moře. Město bylo v moci různých národů, a to třeba Byzantinců, Saracénů, ale také Benátčanů, kteří město drželi celých tři sta padesát let. Podíváme-li se do novodobé historie, město dobývali státy, jako je Rakousko, Francie a nakonec opět Rakousko. V současné době se o město již neválčí.  

Okolí kolem Budvy je nazýváno jako Budvanská riviéra, která je nejnavštěvovanější z celé Černé Hory, právě kvůli klimatickým podmínkám, krásné přírodě, ale také udržovaným plážím. Budva, hlavní město celé této oblasti je jedním z nejkrásnějších měst na celém jadranském pobřeží. Díky svému historickému centru láká nespočet turistů, kteří stále více oceňují krásy Černé Hory. Budva může svým turistům nabídnout vše, po čem jen touží. Krásně udržované pláže, obchody, noční ruch i historické centrum.

Na malém poloostrově je umístěno centrum města, které je historické a svou atmosférou dýchne na každého. Moderní město je od toho historického centra odděleno hradbami, které pochází z doby, kdy zde vládli Benátčané. Kopenena vrata a Morska vrata jsou dvě brány, kterými se můžete do starého centra dostat. Na první pohled by se mohlo zdát, že centrum je plné historických památek. Bohužel velké množství historických artefaktů je již nenávratně zničených, ale i jejich pozůstatky stojí jistě za shlédnuté. V roce 1938 proběhl archeologický průzkum, který vedli lidé neodborným způsobem, během kterého došlo k největším historickým ztrátám. Tehdy bylo ničeno velké množství artefaktů. Co nebylo zničeno, bylo později rozkradeno a rozprodáno. V městském muzeu mohou turisté nahlédnout jen na střípky, které se přeci jen podařilo uchránit.

Na přelomu prvního a druhého století našeho letopočtu byla zde vystavena římská vila, jejíž pozůstatky můžete obdivovat dodnes. Tato atrakce patří mezi nejvyhledávanější mezi turisty. Vila se nachází na malém náměstí. Jsou zde vidět původní sloupy, ale i chodníky a malá část mozaiky, ale i centrální topení.

Městská pevnot se nachází v blízkosti hradeb. Pevnost dosahuje i nejvyšších částí ve městě. Kostem Santa Maria de Catello, který byl vystaven mezi dvanáctým a čtrnáctým stoletím má velký význam. Na pozůstatky kostela je možné se podívat. Kasárna z devatenáctého století, které vystavili Rakušané jsou dost protikladné k historické pevnosti. Černá Hora byla v té době Rakousku podrobena.

V současné době je ale Budva vyhledávaným středomořským letoviskem, kam ročně míří spousty turistů. Jedná se o „Perlu Černé Hory“. Místní pláže jsou velmi udržované a příjemné. O tom svědčí i každoroční osvědčení Modrá vlajka. Toto ocenění se uděluje jen plážím, které splňují velmi přísné podmínky. Místní pláže jsou Slovenka Plaža nebo Plaža Mogren.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra