Jak si užít památky v Římě

13.02. 2015 • Cestování 1388x

Hlavním městem temperamentní Itálie je Řím. A jak již pořekadlo praví, všechny cesty vedou do Říma, tak i my se společně vydejme na malý výlet do tohoto města plného památek a krásných míst, které byste rozhodně měli alespoň jednou v životě navštívit.

Řím, krásné a staré město

Historie na návštěvníky dýchá z každého koutu. Není teda divu, že Řím je jedním z nejnavštěvovanějších míst na celém světě. Řím umí nabídnout všem něco ze své krásy. Na své si sem přijdou milovníci historie, ortodoxní křesťané, ale také vyznavači romantiky a umění. Řím okouzlí každého cestovatele na jedné straně svým stářím a na straně druhém svou novotou.

Věčné město plné legend

Snad každý ví, že když se řekne „věčné město“, tak že se myslí Řím. Stvoření města je opředeno do mlhy legend. Město samo je staré, jako téměř sama naše historie. Jeho počátky se datují tři tisíce let dozadu, což ho řadí mezi nejstarší města v Evropě. Asi nejznámější legendou o založení Říma je ta o dvou bratrech Romulu a Rémovi, jež vychovala vlčice.

Řím dnes

Řím je ale i přes své historické jádro moderním městem s asi třemi miliony obyvatel. Historické centrum je uchováno, jako kdysi. Moderní části města jsou kolem něj a nijak do historie nezasahují ani neovlivňují, což z tohoto města dělá krásnou spleť minulosti, současnosti i budoucnosti. Do města směřující ročně miliony turistů, kteří si chtějí tuto krásu vychutnat plnými doušky.

Nejznámější místa a památky v Římě

Colosseum

Jednoduše Koloseum zná asi každý. Ať už z fotek, či z historických filmů. Tento kolos je nepřehlédnutelný. Tato aréna patří mezi nejznámější a nejnavštěvovanější památky v celé Itálii. Svou mohutností láká všechny turisty. A kdo se na něj alespoň nejde podívat, jakoby v Římě ani nebyl. Jen těžko byste hledali člověka, který o Koloseu nic neví. V těsné blízkosti Kolosea můžete najít slavný Konstantinův oblouk, jež se datuje do čtvrtého století. Oblouk byl vystaven římským senátem na počest velkého vítězství nad Maxerciem.

Forum Romanum

Antický Řím je velkým lákadlem. Proto nezapomeňte na Forum Romanum. Jedná se o soubor sloupů, chrámů z doby antiky. Asi nejznámější z těchto staveb je Saturnův Chrám, dále velmi populární mezi turisty je Titův oblouk, ale i ostatní baziliky. Forum Romanum bylo antickým centrem Říma. Tuto výsost nakonec ale ztratilo a začalo upadat. Až za dlouhou dobu, asi v devatenáctém století se o památku znovu začali historikové zajímat a město se pustilo do oprav.

Vatikán

Vatikán je církevní stát, který se nachází uvnitř města Řím. Jedná se o velkou raritu ve světě. Počtem obyvatel i rozlohou se počítá mezi nejmenší stát na světě. Pouze asi pět set obyvatel žije zde. Ve většině případů se jedná o církevní hodnostáře. Papež je jedním z obyvatel Vatikánu. Apoštolský palác je nejznámější památkou Vatikánu, jedná se zároveň i o sídlo papeže. Tento palác se nachází na náměstí sv. Petra.

Pantheon

Chcete-li si zavzpomínat na antickou dobu, rozhodně nesmíte vynechat Pantheon. Tato památka pochází z roku dvacet sedm a ze všech zdejších antických památek je ta nejzachovalejší. Údajně právě odtud vstoupil na nebesa legendární Romulus. Celá konstrukce chrámu je symetrická. Vnitřní prostor tvoří šestnáct vysokých podpěrných sloupů

Fontána di Trevi

Při své návštěvě si vychutnejte i trošku romantiky. Tato nesymetrická, ohromně vypadající fontána je skvělým místem pro setkání. Fontána je postavena v barokním stylu. Jejím architektem byl Nicolo Salviho, který ji postavil již v osmnáctém století. Ve městě je kanál s názvem Aqua Virgo. Nyní zásobuje vodou právě tuto fontánu, ale dříve sloužil jako zásobárna vody pro slavné Agripovy lázně. Turisté do fontány vhazují mince jako symbol štěstí. Můžete si u fontány něco přát a vhodíte-li tam tu minci, přání se splní.

Španělské schody

Místo určené pro různá setkání s přáteli, místo častých schůzek milnců. Tak přesně to jsou Španělské schody na náměstí di Spagna. Schody vedou ke kostelu Tritina dei Monti, který je postaven ve francouzském stylu. Kousek od schodů také můžete navštívit fontánu La Barcacia. Sochařem této fontány byl slavný Bernini a pochází ze sedmnáctého století. Fontána je velmi netypického tvaru  korábu. Obdiv turistů si jistě zaslouží.

Lateránská bazilika

Řím je velmi bohatý na památky z různých historických období. Proto se nesmíte zlobit, že některé se v tomto seznamu neobjeví, protože se sem prostě nevešly. O některých památkách, které rozhodně stojí za návštěvu, mnohdy turisti ani sami nevědí, což je velká škoda. Luteránská bazilika patří právě mezi takové památky, které se často v turistických průvodcích neobjevují. Právě v této bazilice je uložen papežský stolec, což jistě samozřejmě pro katolickou církev velmi zajímavé. Stavba pochází ze sedmnáctého století a je postavena v barokním stylu. Původně na jejím místě stávala bazilika Konstantina Velikého. Tato původní stavba ovšem byla ve čtrnáctém století zničena.

Kapitol

Řím byl původně založen na sedmi pahorcích. Jedním, a samozřejmě i tím nejznámějším je Kapitol. Jedná se o symbol a centrum historického města. Kapitol má dvě části – severní a jižní. v současné době zde můžete navštívit náměstí del Campidoglio, kde je palác senátorů. V dřívějších dobách zde ještě stál chrám, který byl zasvěcen třem římským božstvům, a také citadela.

Palatin

Kapitol je sice nejznámější, ale pahorek Palatin je také velmi významný. Údajně přesně na tomto pahorku byl totiž Řím založen. Původně se jednalo o velmi bohatou čtvrť, kde bydleli jen ti nejvýznamnější občané starého Říma. V současné době již můžete zde pouze obdivovat pozůstatky paláců v palatinském muzeu. Největším skvostem je pozůstatek domu samotné manželky císaře Augusta, dále Augustův palác a trosky paláce Fláviů.

Andělský hrad

Andělský hrad zná mnoho lidí pod jiným názvem, a to Hadriánovo mauzoleum. Tak se původně totiž jmenoval. Stavba mauzolea se počítá již do druhého století našeho letopočtu. Tato obrovská kruhová stavba je nepřehlédnutelná. Stavba byla postavena na popud císaře Hadriána a za celou dobu své existence byla již několikrát opravována. Svou minulost měla propojenou i s Vatikánem, a to i skutečným tunelem. Mělo se totiž jednat o pevnost v případě nebezpečí, kam by se měl papež uchýlit. V současné době budova slouží jako muzeum mauzolea, ale také města Řím.

Bazilika Santa Maria Maggiore

Na pahorku Eskvilin stojí tato neodolatelně krásná bazilika. Jedná se o typický ukazatel italské architektury. Stavba byla postavena ve čtvrtém století. Bazilika je velmi často spojována i s naší historií, přesněji s našimi věrozvěsty Cyrilem a Metodějem. Císař Hadrián položil na hlavní oltář slovanské bohoslužebné desky. Tímto úkonem je vlastně schválil. Bazilika patří mezi skutečné skvosty. Proto je ročně navštívena velkým množstvím turistů. Český název baziliky zní bazilika Panny Marie Sněžné. K tomuto názvu se pojí i legenda, že údajně při jejím vzniku bylo v srpnu toto místo pokryto sněhem.

Caracallovy lázně

Lázně již dnes nemají ucelenou podobu. Zbyly pouze trosky. Ale i tak se jedná o místo, které by běžný turista jistě neměl minout. Lázně pochází ze třetího století našeho letopočtu a dostaly název podle císaře Caracally. Jednalo se o veřejné lázně. Již v šestém století byly lázně částečně poničeny během římsko-gótských válek. Poslední kapkou bylo zemětřesení v roce 2009, kdy byly lázně ještě více zničeny. I přes nepřízeň osudu jsou lázně vyhledávanou atrakcí.

Náměstí del Popolo

Na tomto kruhovém náměstí se nachází egyptský obelisk, který dosahuje výšky dvacet čtyři metrů. Dále zde najdete dva kostely, které svou architekturou jsou téměř totožné, a tak je možné si myslet, že před kostelem je zrcadlo.

Náměstí Navona

Další z mnoha krásných římských náměstí. Dominantou tohoto námětí je Berniniho Fontána čtyř řek. Ve večerních hodinách se zde setkávají umělci všeho druhu a předvádí své umění návštěvníkům. Můžete si sednout do místní kavárny a obdivovat pouliční umělce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraSnail Bob 2 online hraPersonal Shopper 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra