Bar - brána k jižnímu Jadranu

23.12. 2014 • Cestování 1010x

Společně se nyní vydejme na jih do státu Černá Hora, konkrétně do města Bar. Město je poměrně moderní a hlavně mladé. Jeho velká část byla totiž vystavěna až po druhé světové válce, a proto zde nenajdete velké množství historických památek. Výhodou města je jeho prostornost. Široké ulice lemující místní domy vybízí k dlouhým procházkám, ale také zde není problém s parkováním. Pokud se teda vydáte do tohoto města autem, tato starost Vám jistě odpadne. Město má svůj velký přístav, díky kterému se Černá Hora spojuje se zbytkem Evropy. Bar je teda díky tomu velmi významným místem a je považováno jak za správní, tak hospodářské centrum celé Černé Hory. Kromě těchto administrativních parametrů je ale město velmi lákavé i pro obyčejné turisty. Jelikož se jedná o přímořské město, kolem kterého se nachází velké množství krásných a udržovaných pláží. Kousek od centra města je možné provozovat turistiky prostřednictvím výletů do hor nebo se kochat nedalekými historickými památkami.

Město se nachází v jižní části státu Černá Hora a jedná se o město ležící na pobřeží. V blízkém okolí se nachází město Skadar. K jižním břehům jezera zasahuje Barská provincie. Hlavním městem této provincie je Bar. Jedná se o největší a zároveň nejvýznamnější město, které v okolí naleznete. Stejně tak se jmenuje i oblast, pro turisty známá jako Barská riviéra.

Město obývá asi čtyřicet stálých obyvatel. Město bohatne právě díky turismu. Každým rokem se město stává více a více oblíbeným letoviskem. Dále zde kvete rybolov, což je pochopitelné, právě díky tomu že se jedná o přímořské město s přístavem. Kromě toho zde kvete i petrochemický průmysl a právě zde najdete největší rafinérie celé Černé Hory. Obyvatelé provozují loděnice, kde si můžou turisté půjčit loďky nebo se vydat s kormidelníkem na nějaký výlet, který je jistě nezapomenutelným zážitkem. Ve městě se také tradičně zpracovávají olivy. Tato tradice se pěstuje již od prvních zmínek o městě. Při bližší prohlídce města můžete najít i olivový háj, který údajně pochází z doby před dvěma tisíci lety, kdy ho měli založit Féničané.

Nejen Bar, ale i jiná letoviska na Barské riviéře jsou velmi oblíbená. K jednomu takovému letovisku patří i Sutomore, Dobře Vode nebo Čenj. Kromě toho jsou zde i menší letoviska, která nejsou již tak známá, ale přesto jsou tak krásná. Na všech plážích si můžete dosyta vychutnat relaxace. Pláže jsou čisté a udržované. Většina pláží je písčitých.

V oblasti se nachází jak velké rozlehlé pláže, tak i menší skryté. Pár takových naleznete v oblasti skal Volujica. Na tyto pláže se mohou lidé dostat pouze přes moře, a právě díky tomu neztratilo nic ze svého panenského kouzla. Crvena Plaža je navštěvovanější pláží na Barské riviéře. Tato pláž se nachází v zátoce mezi městem Bar a Sutomore. Své pojmenování si pláž vysloužila podle barvy písku a malých kamínků.

Přímo ve městě, přesně v jeho severní části, se nachází, asi tři čtvrtě kilometru dlouhá pláž Topolica. Na konci této pláže naleznete přístav pro luxusní jachty, tzv. Barská marina. Na toto místo stojí za to se jít alespoň pokochat krásnými a luxusními jachtami. Nejdelší místní pláží je dva kilometry dlouhá Pláž Žukotrljica. Veškerého přímořského vyžití si můžete dosyta užít na promenádě, která je lemována různými restauracemi a jinými atrakcemi, které turisté rádi využívají. Na promenádu míří lidé i tehdy, chtějí-li si užít pravého nočního života.

Stari Bar je nejdůležitější památka, která se v Baru nachází.  Jedná se o historickou památku, kterou navštíví většina turistů. Historická památka z dob středověku se nachází jen kousek od centra Baru, v pohoří Rumija. Jedná se o středověké městečko, které svou atmosférou láká všechny projíždějící. V historii to bylo velmi významné a strategické místo. V dnešní době již po této době slávy připomíná jen málo. V současnosti je místo jen zříceninou. Za zdemolovanou podobu místa můžou dlouholeté a časté války s Turky, které probíhaly až do šestnáctého století. V té době místo Turci dobyli a na nějaký čas se tam nastěhovali. Odtud vládli své říši. Na sklonku století ale byli nuceni město náhle opustit. Během výbuchu střelného prachu bylo město výrazně poničeno a již od té doby se nikdy nedostalo do podoby, jako za svého rozkvětu. Konečný úder město dostalo v roce 1979, kdy zemi zasáhlo zemětřesení a zbytky krás města téměř zmizely.

Před zničujícím zemětřesením bylo město cela opuštěno. Žádní návštěvníci sem nechodili ani na procházky. Město pustlo dále a dále. Jakmile ale bylo místo ještě více zničeno zemětřesením, jako by nastal obrat v jeho historii. Díky této katastrofě se o město začalo zajímat více lidí. Začala se realizovat myšlenka o obnovení Starého Baru, což se také postupně realizuje. Již nyní zde můžete navštívit zrekonstruovaný Biskupský palác a dva kostely.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra