Už jste byli na dovolené ve Španělsku?

04.10. 2015 • Cestování 923x

Oficiální název státu je Španělské království. Jedná se o třetí největší evropská stát, který se s rozlohou přes půl milionu čtverečních kilometrů rozprostírá na Pyrenejském poloostrově. Je ohraničen Francií na východě, Portugalskem na západě a oceánskými vodami na severu a jihu. Španělů je 46 milionů, převážná většina mluví kastilskou španělštinou (oficiálními jazyky jsou ještě katalánština, galicijština, valencijština a baskičtina) a je silně katolická.

Jedná se o parlamentní monarchii (hlavou státu je od listopadu 1975 král Juan Carlos I.) rozdělenou na 17 autonomních oblastí (nejznámějšími jsou Katalánsko, Baskicko, Andalusie, Kanárské ostrovy či Madrid). V držení má také dvě severoafrická autonomní města, které si nárokuje Maroko. Španělsko si naopak na Británii nárokuje na jihu země položený Gibraltar. Španělsko je členem nejdůležitějších světových společenství včetně Evropské unie či NATO a platí se zde Eurem.

Podnebí je nejpříjemnější na jižním pobřeží, kde u Středozemního moře svítí slunce přes tři sta dní v roce a srážky jsou koncentrované převážně do zimních měsíců. Na zbytku území panuje podnebí podobné našemu.

Historií i životem překypující města, krásná slunná pobřeží na jihu země, Středozemní moře, temperamentní a přátelský lid, to jsou největší španělské turistické devízy. Osobitá země nabízí perfektní dovolenou i díky své originální kultuře, která se vyvíjela ve specifických reáliích poměrné izolace od zbytku Evropy a blízkosti severní Afriky.

V osmém století pronikli na španělské území ze severní Afriky Maurové a nějakých šest století určovali kulturní rozvoj země. Především v Andalusii je patrná jejich stopa nejen v architektuře, ale i v nátuře místních obyvatel. 14. a 15. století bylo v duchu conquistadorů, čili dobyvatelů nového světa. S katolickou vírou v srdci dobývali postupně celé španělské území až roku 1492 slavili definitivní vítězství dobytím Granady, poslední maurské výspy. Tím byla odstartována cesta až k dnešnímu Španělsku.

Jeho kořením jsou jedinečné zvyky, které byste při své dovolené určitě neměli vynechat. Ano, corrida může být trnem v oku ochráncům zvířat, ale tento zápas člověka s býkem tvoří podstatný díl v mozaice španělské jedinečnosti. Kdo přece jen nenajde sílu přihlížet smrtícímu tanci s býky, ten se může přiblížit vášnivému duchu Španělska při pohledu na plamenné flamenco. Ideální je kombinace s dezertním vínem sherry, jehož domovinou je andaluský Jerez. 

Okruh Španělskem

Ve Španělsku je spousta krásných míst, kde si užijete ať už letní či zimní dovolenou, ale i destinace vhodná k celoročním poznávacím výletům. Uděláme si teď malý okruh, který by vás měl seznámit s tím nejzákladnějším, co tato krásná a rozsáhlá krajina nabízí.

Naše putování začneme v hlavním městě. Madrid se nachází ve středu země a vedou z něj cesty do všech koutů Španělska. Určitě ale stojí za prohlídku. Živé město s čilým nočním životem nabízí k pohledu krásná náměstí, elegantní stavby a spousty galerií. Na sever od Madridu se snadno dostanete do perly mezi španělskými městy, do Segovie. Je-li Vám příjemnější cesta na jih, pak zavítejte do Toleda – pokladnice umění a náboženského centra Španělska.

Určitě nesmíte vynechat Barcelonu. Katalánskou metropoli se středověkou gotickou čtvrtí, odkazem geniálního Antoni Gaudího a příjemnou přímořskou atmosférou si jistě zamilujete.

Vraťme se ještě k centrální části Španělska. Nedaleko od Madridu naleznete nejen čtveřici krásných kastilských měst (Salamanca, Leon, Burgos a Valladolid), ale také větrné mlýny, se kterými se bil Don Quijot.

Nejzelenější část Španělska naleznete u severního, Atlantického pobřeží. Kraj vinic, ovocných sadů a prázdninových středisek nabízí nejen mořské radovánky, ale v Galícii můžete podniknout i túru do hor.

Španělsko z plakátů naleznete na jižním pobřeží. Ze západu se od Andalusie po Katalánsko táhne pobřežní pás, který se vyznačuje krásnými plážemi s jemným pískem, čistým mořem a více jak třemi sty slunnými dny v roce. Nejznámějšími destinacemi jsou Costa del Sol a Costa Brava.

Samostatnou kapitolou, ještě ale spadající pod Španělsko, jsou Baleárské a Kanárské ostrovy. Na různorodých ostrovech a ostrůvcích najdou své místo jak milovníci dobrodružství, tak rodiny s dětmi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra