Český Krumlov - učaruje vám svojí krásou

14.05. 2014 • Cestování 1030x

Do Českého Krumlova míří každoročně spousta tuzemských i zahraničních turistů. Přitahuje je sem zvláštní kouzlo města, díky kterému se sem rádi stále vrací. Ale co je na tomto jihočeském městě tak fantastického?

Pár faktů o Českém Krumlovu

Český Krumlov leží v Jihočeském kraji jen pár kilometrů od jihočeské metropole Českých Budějovic. Trvale zde žije kolem 13 000 obyvatel, a to na území 22, 16km2. Město bylo vystaveno na zákrutech řeky Vltavy. Zdejší oblast je velice oblíbená mezi vodáky. Nad Českým Krumlovem se tyčí nádherná zeleň Blanského lesa.

Město je vyhledávané hlavně díky velkému počtu zdejších památek, a atmosféře, ve které se zastavil čas. Kromě toho sem můžete vyrazit i za kulturou, a to hlavně do přírodního divadla s proslulým otáčivým hledištěm, nebo do různých galerií a muzeí. Každoročně se zde konají i významné kulturní akce, jako je třeba Mezinárodní hudební festival Český Krumlov, Ekofilm, nebo Slavnosti Růže.

Historické památky Českého Krumlova

Díky svým neobvykle zachovalým památkám bylo středověké centrum města zapsáno v roce 1992 na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Městskou památkovou rezervací ale byla tato oblast rozkládající se na obou březích Vltavy vyhlášená už v roce 1963. K rezervaci bylo v roce 2003 připojeno i předměstí Plešivec, které se nachází na jih od centra.

Státní hrad a zámek Český Krumlov

Českokrumlovský zámecký areál je po Pražském hradu druhým nejrozlehlejším areálem v České republice. Původní gotický hrad byl přestaven na barokní zámek a rozšířen. Ze zdejší věže je překrásný výhled na okolní krajinu. Když už se sem vydáte, nezůstaňte pouze u prohlídky samotného zámku, ale navštivte i překrásné barokní zahrady s prvky anglických i francouzských parků.

Kostel sv. Víta

Nejen věřící nadchne monumentální kostel zasvěcený sv. Vítu. Kostel byl založený už na začátku 14. století, svoji současnou podobu ale dostal až na konci 19. století. Kromě samotné kostelní části se v interiéru nachází kaple Vzkříšení a kaple sv. Jana Nepomuckého.

Museum Fotoateliér Seidel

Pokud mezi vaše koníčky patří fotografování, určitě byste měli zamířit do tohoto muzea. Zdejší expozice vám představí historii této oblíbené činnosti. Muzeum nese jméno po bývalém majiteli domu Josefu Seidlovi, který byl, jak jinak, fotografem. Nejraději fotografoval šumavskou krajinu, a jeho díla i původní vybavení ateliéru si můžete podrobně prohlédnout.

Městské hradby

I když už většina městských hradeb zanikla v 19. století, můžete se pokochat jejich zbytky se zachovalou Budějovickou bránou. Hradby hledejte u pivovaru Eggenberg a v Jájovské ulici.

Kostel sv. Jošta

Původně gotický kostel byl několikrát přestavován, až byl nakonec odsvěcen a od 20. století byl obytnou budovou. I tak ho můžete v dnešní době navštívit, nachází se zde totiž muzeum loutek.

Českokrumlovské kašny

Český Krumlov je městem kašen, na které narazíte na různých místech a v mnoha podobách. Nejznámější je kašna na náměstí, a to i přesto, že původní kašna z 14. století byla zbořená a na jejím místě vyrostla nová.

Další památky

Dalšími památkami, které lze navštívit jsou například Kaple sv. Martina, Kaple na Křížové Hoře nebo Synagoga Český Krumlov.

Okolí Českého Krumlova

Jestli se vám zdá, že jste už prošli Český Krumlov křížem krážem a stále máte chuť objevovat ve zdejším krásném kraji něco nového, můžete se vydat do okolí. Jen několik desítek minut za volantem vás dělí od takových památek, jako je zámek Hluboká nad Vltavou, hrad Rožmberk nad Vltavou, hrad Dívčí kámen, vesnice Holašovice postavená ve stylu selského baroka, hrad Velešín nebo Žofínský prales.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra