Baleárské ostrovy

31.03. 2014 • Cestování 1162x

Baleárské ostrovy jsou místem, kam každoročně míří spousta turistů ze všech koutů světa. Není se čemu divit. Toto souostroví východně od Španělska okouzluje svojí nádhernou přírodou a písečnými plážemi, které omývají průzračné vody Středozemního moře. Ostrovů se v této oblasti nachází hned několik. Blíže vám představíme ty nejznámější: Mallorcu, Menorcu, Ibizu a Formenteru.

Pár údajů o Baleárských ostrovech

Rozloha: 5000km2

Stát: Španělsko

Státní zřízení: konstituční monarchie

Počet obyvatel: 1 030 650

Největší město: Palma de Mallorca (ostrov Mallorca)

Úřední jazyk: španělština, katalánština

Měna: Euro

Převážnou část obyvatel Baleárských ostrovů tvoří římští katolíci. Zdejší lidé se živí hlavně turistickým ruchem. Jakmile skončí turistická sezóna, nacházejí si jinou práci, nebo se snaží vyžít z úspor. Místní mezi sebou hovoří španělštinou nebo katalánštinou, vzhledem k tomu, že je souostroví častým cílem turistů, domluvíte se tu bez problému i anglicky, francouzsky nebo německy. Obyvatelé jsou klidní a mírumilovní lidé, kteří mají silné pouto ke zdejší přírodě. Jestli chtějí turisté prožít bezproblémovou dovolenou, musejí se zdejšímu tichému a klidnému způsobu života přizpůsobit.

Mallorca (hlavní město Palma de Mallorca)

Na největší ostrov Baleár zamíří každoročně statisíce turistů. Lákají je zdejší dlouhé bílé pláže obklopené všudypřítomnou zelení, překrásné skalní útesy i bohatá historie. Pro zdejší krajinu jsou typické spousty různorodých jeskyní a vodopádů, narazit můžete i na větrné mlýny. Na své si přijdou i vyznavači aktivního stylu života. Celé pobřeží lemuje spousta horských stezek, které lákají na túru i na projížďku na kole.

Milovníky historie přitahuje hlavní město Palma de Mallorca. Na jednom místě zde najdete římskokatolickou katedrálu La Sea i islámský palác Almudina. Místní mají rádi svůj klid, proto se připravte na to, že jejich polední pauza představuje dlouhou siestu od jedné do pěti odpoledne.

Menorca (hlavní město Mahón)

Druhý největší ostrov souostroví leží severně od Mallorcy. Na první pohled nadchne svými zátokami plnými pohádkově krásných útesů, bílým pískem a vlhkým vzduchem s bujnou vegetací. Menorca se vyznačuje svojí typickou architekturou – všechny domky jsou z bílého kamene. Ať se vydáte kamkoliv, vždy narazíte na všudypřítomnou faunu i flóru. Mezi bohatými korunami olivovníků a borovic poletuje spousta druhů ptactva, natrhat si můžete i mnoho druhů léčivých rostlin. Na ostrově se nachází celkem devatenáct chráněných krajinných oblastí, v roce 1993 byl dokonce celý ostrov organizací UNESCO vyhlášen za světovou biosférickou rezervaci.

Ostrov se dělí na dvě části. Část Tramontana je starší, a většinu její plochy zabírá bujná zeleň a pláže s červenohnědým pískem. Část Migjorn osídlili lidé později. Odpočívat zde můžete v romantických zálivech s azurovou vodou a bílými plážemi, spousta kaňonů a bělostných útesů vás pak zve, abyste se pokochali jejich nádherou.

Ibiza (hlavní město)

Třetí největší ostrov Baleár najdete na jihovýchod od pevninského Španělska. Každý turista si najde na Ibize to, co ho baví. Milovníci klidu si mohou odpočinout na bělostných plážích s azurovým mořem. Pěší turisté vyrazí objevovat drsnou krajinu plnou skal a vegetace. Na své si přijdou i fanoušci moderní hudby. Ibiza je totiž vyhlášeným místem plným diskoték, barů i živé hudby. Pokud chcete svoji dovolenou strávit aktivně, můžete vyzkoušet potápění, windsurfing, nebo se svézt na koni. Vyrazíte-li do historických měst, narazíte i na spoustu památek.

Formentera

Pouhý kousek od Ibizy naleznete menší ostrov Formentera.  Dostanete se sem lodí právě z Ibizy. Díky menšímu náporu turistů je zdejší příroda téměř panenská. Všudypřítomné hory pokrývá spousta zeleně a písečné břehy omývá průzračně čistá voda.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra