Marseillský přístav – brána do Afriky

04.03. 2015 • Cestování 1126x

Marseille je druhé největší město Francie ležící na jihu země. Zdejší nádherný přístav a moře přitáhnou každoročně spoustu turistů. Krásy tohoto místa lákaly už starověké Řeky, kteří zde založili první osadu s názvem „Massilia“. Od tohoto jména je odvozené i jméno dnešního města. V Marseille sídlili i Římané, kteří zdejší přístav používali k čilému obchodování.

Marseillský přístav – brána do Afriky

Marseillský přístav už v minulosti sloužil ke spojení s Afrikou a Orientem. Římané si libovali v luxusu, proto dováželi různé šperky, drahocenné látky a další cenné zboží. Přístav je i dnes nejdůležitějším francouzským přístavem, který spojuje zemi se severem černého kontinentu a arabským poloostrovem. Díky tomu je město nasáklé exotickou atmosférou, která se mísí s tradiční jihofrancouzskou kulturou. Můžete si tu projít spoustu nádherných památek, nebo si užít romantiku se svojí drahou polovičkou při procházkách ruku v ruce malebnými úzkými uličkami. Milovníci ticha a pohody vyrazí poznávat krásy historické části. Domy z 18. století mají krásně zdobená průčelí a náměstíčka vás okouzlí svým klidem. Jestli máte rádi ruch velkoměsta, můžete vyrazit na moderní bulváry Cité Radieuse nebo Canebiere. Obdivovatele moderní architektury nadchne poválečný obytný komplex La Corbusiera.

Ubytování

Přístřeší najdete v některém z romantických rodinných hotýlků s intimní atmosférou nebo v klasickém hotelu některé z velkých sítí. K dispozici je i spousta apartmánů na pobřeží, penziony, a pro milovníky přírody kempy za velice příznivé ceny. Jednoduše vyberou si milovníci luxusu i nenároční lidé.

Na čem si pochutnat

Jakmile se dostanete do Marseille, vyrazte do některé z restaurací na bujabézu. Jedná se o rybí polévku, kterou si pochvalují turisté z celého světa. Třeba vás okouzlí natolik, že se budete snažit získat recept. Kromě proslulé polévky můžete ochutnat některou sladkou specialitu, pravé francouzské bagety nebo místní ovoce z farmářských trhů.

Ráj muzeí

Marseille je městem plným různých muzeí. Nejvíc se jich nachází v přístavu, spousta jich je rozeseto i po zbytku města. Zkrátka vybere si každý. Vyjmenování všech by vydalo na samostatnou knihu, proto zmíníme jen ty nejzajímavější z nich. Nejproslulejší jsou Muséé de la Mode, Museé Historie de Marseille, Museé du Vieux Marseile nebo Museé des Docks Romanes. Milovníky umění zaujme sbírka sochaře Julese Cantiniho, které jsou k vidění v Museé Cantini.Sbírka je bohatá hlavně na obrazy z 20. století. Zastoupena jsou díla světoznámých surrealistů, kubistů i fauvistů.

Obrazy z dřívějších dob najdete v protějším Museé Grobet-Labadié. Kromě děl ze 17. - 19. století můžete obdivovat překrásný nábytek, tapisérie a sbírku hudebních nástrojů. Samotná budova, ve které se muzeum nachází, patří k jedněm z nejkrásnějších domů v Marseille.

Vaše cesta za uměním může pokračovat do Museé des Beaux Arts. Budova paláce Longchamp z 19. století ukrývá slavné obrazy, z nich nejvýznamnějším skvostem jsou obrazy moru v Marseille od Michela Pugeta.

V cele hraběte Monte Christa

Jen necelé dva kilometry od přístavu leží ostrůvek s pevností Tisový hrad. Pevnost původně využívalo dělostřelectvo, později se stala obávanou věznicí. Podle pověsti byl právě zde vězněn proslulý hrabě Monte Christo, kterého proslavil francouzský spisovatel Alexandr Dumas. Pevnost je přístupná veřejnosti, můžete si tak prohlédnout celu, ve které byl slavný vězeň držen. Dokonce ve zdi uvidíte otvor, kterou měl hrabě uprchnout na svobodu. Co víme jistě, je to, že ve zdech pevnosti byly vězněny všechny druhy zločinců, od zlodějů až po odpůrce režimu.

Na město dohlíží Panna Marie

Nad městem se od roku 1864 tyčí gigantická bazilika Notre Dame de la Garde. Zvonice je vysoká celých čtyřicet šest metrů, a na jejím konci stojí pozlacená socha Panny Marie, která poklidně shlíží na město pod sebou. Při vstupu dovnitř vás obklopí posvátná atmosféra. Všudypřítomný mramor a mistrně zpracované mozaiky okouzlují nejen turisty.

Za návštěvu stojí i muzeum se sbírkou egyptských artefaktů, katedrála ukrývající hroby marseillských biskupů nebo opatství sv. Viktora, které působí dojmem pevnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraSnail Bob 2 online hraPersonal Shopper 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra