Jaké suvenýry si můžete přivézt z dovolené na Maledivách

30.05. 2014 • Cestování 2084x

Na Maledivách si můžete nakoupit takové množství suvenýrů, že ani nebudete vědět, jak je dostat do kufrů. Spoustu kvalitních surovin si lze nakoupit úplně všude – v turistických letoviscích, hlavním městě Malé i na domorodých ostrovech. Některé suvenýry se vyrábějí přímo na ostrovech, jiné se sem dovážejí se zemí jihovýchodní Asie, hlavně z Indie nebo Srí Lanky.

Kam jít nakupovat

Nejvíc možností nabízí hlavní město Malé. Kromě obchodů, které jsou ryze zaměřené na turisty, můžete navštívit i obchůdky, kde si místní nakupují předměty do svých domácností. Pro vás mohou být tyto předměty denní potřeby skvělým suvenýrem.

Suvenýry se dají koupit i na rybářských člunech, kde domorodci prodávají předměty, které vyrábějí mimo turistickou sezónu. Tyto předměty najdete i v prodejnách při výletu do typických rybářských vesniček. Nakoupit můžete mnohem levněji, než v hlavním městě, jen výběr není tak rozmanitý.

Každý sudý rok v září se na Maledivách koná jakýsi festival řemesel. Řemeslníci ze všech ostrůvků zde porovnávají svoji dovednost a ti nejlepší z nich si odnášejí ceny. Účastnit se této události jako divák je zážitek, na který se jen tak nezapomíná.

Jaké suvenýry si můžete koupit?

Trička a dřevořezby

Klasickým suvenýrem, který najdete na každém turisticky atraktivním místě, jsou trička. Místní řemeslníci dále nabízejí dřevořezby i pestrobarevné řezby z korálů ve tvaru rybek. Alespoň jeden z těchto suvenýrů si kupte na památku. Kromě řezbářských výrobků si můžete koupit některou ukázku tradičního umění. Dokonce existují organizace, které se snaží představit turistům maledivské umění.

Rohože

Především dámy ocení exotický doplněk do domácnosti v podobě kvalitních ručně tkaných rohoží. Jsou to krásné výrobky, které se tkají pouze na ostrově s názvem Gaaf Dhaal. Příjemné barvy rohoží nebijí do očí a geometrické tvary si okamžitě zamilujete. Kvalitní rohože poznáte podle toho, že jsou pevné a zároveň příjemně měkké. Malé rohože pořídíte už za 250 rupií, pokud byste si chtěli přivézt domů větší exemplář, musíte si připravit až 3000 rupií. Kvalita se totiž platí.

Lakované výrobky

Exotickou atmosféru do vašeho domova vnesou i maledivské lakové výrobky. Tradiční suvenýry jsou lakované černým lakem a dodělávané barevným lakem. Nejvíce prodávaným výrobkem je dřevěná lakovaná krabička zvaná lilejá džehung. Za ty nejmenší zaplatíte kolem 250 rupií. Kromě krabiček si můžete koupit dřevěné lakované tácy, vázy a další druhy nádobí.

Maledivské šperky

Maledivské dámy se rády zdobí, proto si i vy můžete koupit nějaký tradiční šperk. Místní řemeslníci vyrábějí šperky převážně z přírodních materiálů. Jejich výrobky jsou z černého korálu, perleti a dalších darů moře. Ozdobit se můžete překrásnými náhrdelníky, náramky a dokonce i prsteny.

Velká poptávka je i po starožitných špercích. Z toho důvodu můžete narazit na spoustu nekvalitních falsifikátů. Nejzajímavějším starožitným kouskem je stříbrný řetízek fattaru, kterým si dámy zdobí břicho. O výrobky z cenných kovů je nouze, proto se většina stříbrných a zlatých šperků, ale i šperků z drahých kamenů, dováží ze Srí Lanky. Sice si je můžete koupit poměrně levně, ale nebudete si moct říct, že máte šperk vyrobený přímo na Maledivách.

Tradiční dámský oděv

Maledivské dámy nosí tradiční oděv jménem libás. Chcete-li si připadat opravdu autenticky, můžete si jeden z nich pořídit v některém obchodu se suvenýry. Nemusíte se bát, že by vám neslušel. Jedná se o překrásné hedvábné šaty s límečkem vyšívané stříbrnými a zlatými nitkami. Jen zklameme korpulentnější dámy informací, že maledivské dámy jsou drobné, proto je libás k dostání jen v malých velikostech.

Překrásné dřevořezby

Maledivští řemeslníci jsou velice šikovnými řezbáři. Dřevořezbami nejprve zdobili náhrobky a mešity. Dodnes si můžete prohlédnout překrásné dřevořezby s roztodivnými motivy. V současnosti vyrábějí i vyřezávané suvenýry. K dostání jsou například vyřezávané rybky, lodě, nebo stojany na Korán.

CD a hudební nástroje

Maledivské lidové písně si vás podmaní už od prvních tónů. Jelikož místní lidé žijí v souladu s přírodou, napodobuje jejich hudba zvuky přírody a moře, které se rozkládá všude kolem nich. Jestli si chcete připomenout příjemnou atmosféru Malediv i doma, kdy za oknem padá sníh, kupte si maledivskou hudbu zaznamenanou na CD.

Pokud se chcete sami pokusit napodobit místní hudbu, pořiďte si typický maledivský nástroj jménem beru. V podstatě se jedná o buben vyrobený z vydlabaného kmene palmy a je potažený rejnočí kůží. Na nejlepší kousky narazíte na atolu Felidhoo.

A co dál?

Kromě zmiňovaných suvenýrů si lze pořídit spoustu dalších připomínek vaší dovolené. Přivézt si můžete tkané vějíře, vodní dýmky nebo skříňky na víno z kokosového ořechu. Pokud věříte na čáry a kouzla, nepohrdnete některým z tajemných lektvarů, ve kterých se kumuluje síla přírodní magie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra