Dubrovník - turistická perla Jadranu

10.05. 2015 • Cestování 1044x

Čím dál víc Čechů vyráží na dovolenou do Chorvatska. Pokud sem míříte už poněkolikáté a začínají vás nudit ty samé pláže, měli byste se podívat do krásného přístavního města Dubrovníku na jihu země, které si získalo přízvisko „perla Jadranu“.

Historie města

Město bylo založené už v 7. století našeho letopočtu řecko-římskými uprchlíky. Ti ho nazvali Ragusa. Obyčejné městečko začalo získávat na významu ve 14. století, kdy se dokonce stalo autonomní městskou republikou. Dubrovník měl svoji vlastní flotilu, jejíž počet v 16. století dosahoval až 180 lodí. Díky tomu město čile obchodovalo v celém středomoří.

Velkou ránou pro město bylo silné zemětřesení v druhé polovině 17. století, kdy pod troskami zbořeného města zahynulo na pět tisíc obyvatel. Nové město bylo vystavěné na základech toho starého, a to v barokním stylu. Trvale zde žije kolem padesáti tisíc lidí. Historické jádro Dubrovníku je natolik významné, že se v roce 1979 dočkalo svého zápisu do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Památky Dubrovníku

Chcete-li mít celé město jako na dlani, vyšlápněte si na horu Srď. Hned budete vědět, kudy jít dál.

Na první pohled vás zaujmou městské hradby dlouhé 1 490 metrů. Dochovala se dokonce jejich část z osmého století, která přežila zemětřesení! Z hradeb se majestátně tyčí sedmnáct věží a pět bašt.

Do slavného historického centra vejdete bránouPile, která se nachází na konci mostu a vpouští lidi dál už od dob gotiky. Hned za bránou váš zrak zaujme Onofriova kašna, která má kopulovitý tvar.

V dřívějších dobách se ve městě nacházelo hned osm ženských klášterů. Jestli vám to přijde na tehdy šestitisícové město příliš vysoké číslo, vězte, že to bylo dáno tím, že věno vždy dostávala jen nejstarší dcera a ty ostatní musely docházet do kláštera. Do dneška se zachoval pouze klášter sv. Kláry z roku 1290.

Zvláštností je lékárna, která se nachází ve františkánském klášteře. Jedná se totiž o nejdéle funkční lékárnu, která od roku 1371 nepřerušila svůj provoz!

V Dubrovníku kdysi sídlila i židovská komunita, která po sobě zanechala krásnou synagogu stojící na svém místě už šest století. Zajímavostí je, že tato synagoga byl prvním židovským svatostánkem na Balkáně.

Učebnicovou ukázku spojení gotiky a renesance představuje Knížecí palác, ve kterém v současné době sídlí historické muzeum.

Místní si velice váží barokního chrámu sv. Blažeje z 18. století, jehož oltář střeží socha patrona města – sv. Blažeje.

Po památkách koupání

Až budete unavení brouzdáním po spoustě dubrovnických památek, dopřejte si osvěžení v podobě poklidného koupání. Vydat se můžete městským autobusem do zátoky Sumratin, kde je zbudováno koupaliště. Vzdálenost tří a půl kilometru mohou milovníci pěší turistiky urazit i pěšky. Odměnou vám bude písečná pláž s betonovými částmi určenými na chytání bronzu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraSnail Bob 2 online hraPersonal Shopper 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra