4 zásady, jak ochránit v cizině svoje peníze

20.05. 2014 • Cestování 1065x

Cestovat s kapsami plnýma peněz do zahraničí se dnes už moc nenosí. Přeci jenom je bezpečnější používat platební kartu, ze které si hotovost vyberete přímo na místě nebo s ní zaplatíte v obchodě. Díky tomu se nemusíte celou dobu bát, že vás někdo okrade a vy zůstanete zcela bez prostředků. Ale ani platební karta vaše peníze nechrání na sto procent. Snažit se musíte také vy sami. Pro bezpečí vašich financí je důležité, abyste si zapamatovali čtyři základní poučky. Jen tak budete mít jistotu, že si v klidu a bez stresu užijete dovolenou.

1. Nepište si PIN na kartu!

Nejen v České republice, ale i po celém světě patří tento nešvar mezi zcela běžný. Lidé nejsou schopní zapamatovat si čtyři jednoduchá čísla, a proto si napíšou PIN na papírek, který přiloží ke kartě, nebo dokonce přímo na kartu. Je sice pochopitelné, že v dnešní době si musí člověk pamatovat spoustu hesel, kódů, telefonních čísel, čísel účtů a podobně, díky čemuž mozku nezbývá kapacita ještě na zapamatování PIN kódu. Možná si říkáte, že jste v bezpečí, protože papírek s kódem máte uložený na jiném místě v peněžence nebo ho máte poznamenaný v mobilu či diáři. Ale ani to nestačí. Ani zaměstnanci banky, která vám kartu vydává, PIN neznají, proto byste si ho neměli psát vůbec nikam. Jen tak zajistíte skutečné bezpečí vašich peněz. Jestli je pro vás zapamatování čtyř náhodných čísel těžké, využijte možnosti změnit si PIN. Zvolte si nějaké známé číslo, jako je třeba datum narození vašeho dítěte, rok vaší svatby nebo SPZ prvního auta, které jste si koupili. Číslo pro vás bude důvěrně známé a vybaví se vám tak z paměti mnohem lépe. Změnu PIN kódu nabízí každá bankovní instituce, proto se nebojte tuto službu využít. Jakmile ke změně dojde, nikomu kód neříkejte a uložte si ho hluboko do paměti.

2. Nespouštějte kartu z očí!

Svoji platební kartu mějte v zahraničí pořád u sebe. Ani na vteřinku ji nepouštějte z očí, jinak by se vám mohlo stát, že si vaši kartu někdo stihne ofotit. Jakmile máte nastavené platby kartou na internetu, mohou si pak zloději z vaší karty objednávat různé zboží. Stačí k tomu totiž jen číslo karty a potvrzovací trojmístný kód na zadní straně karty. V dnešní době bezkontaktních platebních karet je také možné s ofocenou kartou platit v obchodech bez zadání PIN kódu. V České republice lze zaplatit tímto způsobem do pěti set korun na jeden nákup.

3. Mějte hotovost a platební karty na víc místech!

Nikdy nemějte hotovost, platební karty a důležité doklady na jednom místě. Pokud máte všechno v peněžence, představujete pro případného zloděje zlatý důl. Navíc odcizení peněženky vás dostane do hodně nepříjemné situace. Nebudete si moct nic koupit, peníze z bankomatu si vybrat nemůžete a prokázat se někde dokladem také ne.

Z toho důvodu je vždy lepší mít hotovost rozdělenou na víc částí, kdy každá část je ukrytá na jiném místě. Dobré je pamatovat si, kam jste je dali. V případě platebních karet se vyplatí mít dvě. Doklady si u sebe nenechávejte, pokud to není nezbytně nutné. Pokud máte tu možnost, využijte hotelový trezor. Sem si můžete uschovat nejen doklady a peníze, ale třeba i šperky. Trezor bývá přímo na pokoji a bez příslušného kódu se nikomu nepodaří ho otevřít.

4. Kartu okamžitě blokujte!

Jakmile nemůžete kartu najít a pojmete podezření, že vám ji někdo odcizil, neváhejte ani minutu a okamžitě volejte na číslo vaší banky, aby byla karta zablokovaná. Zabráníte tak tomu, aby vám zloděj vybral z účtu veškeré peníze.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra