Jak si užít víkend v Edinburghu

20.03. 2015 • Cestování 1118x

Divoká severská země, to je Skotsko. Země plná zeleně, dud, kiltů a tvrdých mužů. Skotsko je součástí Spojeného království Velká Británie a Severního Irska. Historie této země je stará, jako dějiny lidstva. Hlavním městem této krajiny je Edinburgh. Krásné univerzitní město, do kterého míří spoustu turistů. Město propojuje svou historickou krásu, moderní prvky a divokost místní přírody. Jelikož se jedná o severské město, není radno podcenit počasí. Většinou je totiž zde deštivo a chladno, proto bez deštníku rozhodně nevyrážejte.

Jak se do Edinburghu dostat

Město není nijak zvlášť velké a ani neoplývá velkým množstvím památek. Proto si na jeho prohlídku můžete vyhradit klidně i jeden víkend. Delší výlet by byl stejně zbytečný, protože byste již neměli co poznávat. Z České republiky pravidelně létá letadlo do Edinburghu. 

Jedná se o nejlepší možnost, jak se do města dostat. Ať už časově, finančně, ale také co se pohodlí týče. Výlet si můžete dokonce naplánovat i tak, že jeden den přiletíte a druhý již budete odlétat a věřte, že navštívíte vše podstatné. Cestovní kanceláře nabízí i možnost autobusového spojení. Tato cesta je ale bohužel hodně zdlouhavá a v autobuse strávíte přinejmenším dva dny.

Ubytování

Levné ubytování seženete poměrně snadno. Po celé Velké Británii se vyskytují hotely typu „Bed and Breakfast“, které nabízí poměrně slušné ubytování a ještě snídani. Pokud v takovém zařízení nechcete trávit třeba měsíc, tak na jedno, či dvě přespání to bohatě stačí.

Jak se pohybovat po Edinburghu

Pokud se rozhodnete, že do Edinburghu pojedete vlastním autem, tak na pohyb autem ve městě ihned zapomeňte. Za prvé to není takový zážitek, jako se přemisťovat pomocí městské hromadné dopravy, a za druhé najít volné parkovací místo je přímo umění. Výborné jsou červené vyhlídkové autobusy, které dělají různé okružní trasy po celém městě. Od těch klasických se liší červenou barvou uvnitř.

Co v Edinburghu navštívit

Jistě je dobré si před samotnou návštěvou udělat malý plán, kam se ve městě vydat. Město nabízí spoustu zajímavých míst, které stojí za návštěvu. Je dobré si alespoň trošku cestu rozvrhnout, jinak byste mohli zmateně lítat křížem krážem po městě.

Calton Hill

Vystoupit na nejvyšší vrchol a rozhlédnout se do okolí je výborným začátkem před samotným poznáváním. A právě takovým místem je Calton Hill. Na vrcholu najdete Dugald Stewart Monument, Nelson´s Monument a National Monument.

Scott Monument

Nejvyšší památník ve městě je ten Scott Monument. Dosahuje neuvěřitelné výšky šedesát jedna metrů. Byl postaven v novogotickém slohu roku 1844. Památník byl postaven pro Waltera Scotta, což byl slavným skotský spisovatel. Na památník můžete vyšplhat. Zastavit se je možné hned na několika plošinách, ale do nejvyššího patra je opravdu makačka se dostat. Dostanete-li se až na samotný vrchol, dostanete certifikát o výkonu. Budete muset překonat neuvěřitelných dvě stě osmdesát sedm schodů.

Princes Street

Princes Strees je jedna z největších ulic v Edinburgu. V této ulici naleznete i Princes Strees Gardens, kde je výše zmiňovaný památník Scott Monument. Vydáte-li se do města za nákupy, jistě Vám tato ulice nesmí uniknout. Nachází se zde totiž jedno z největších nákupních center, Princes Mall. Nakoupit zde můžete téměř vše a hlavně za rozumné a pro turisty přijatelné ceny. Dále se zde nachází i vlakové nádraží Waverly Station nebo Národní galerie.

Royal Mile

V překladu Královská míle, což je soubor ulic, které dohromady tvoří jednu skotskou míli. Jedna skotská míle měří jeden celý a osm desetin kilometru. Kolem tohoto místa jsou umístěny všechny významné Edinburghské památky. Tuto Královskou míli si můžete v klidu projít i pěšky. Není to taková dálka a vy si navíc vychutnáte atmosféru historických budov.

Katedrála St. Giles

Novogotická katedrála, kterou můžete také najít na Royale Mile. Původně na místě katedrály stával kostel, jehož původ se datoval již do devátého století. Novogotická katedrála byla postavena ve dvacátém století. Již za svou poměrně krátkou historii byla poničena požárem a následně rekonstruována.

Holyrood Palace

Na jednom konci zmiňované Royale Mile, naleznete Holyrood Palace. Mnohdy je zván jako opatství.  V minulosti to skutečně opatství bylo. Nyní se toto označení traduje spíše symbolicky. V šestnáctém století byl palác opatství postaven, ale v současné době zde zbyla jen zřícenina, stojící opodál. Holyrood Palace je sídlem panovnické rodiny ve Skotsku. Zejména v létě jsou prostory zpřístupněny veřejnosti.

Edinburghský hrad

Na opačném konci Royale Mile, naleznete Castle Rock. Což je vrcholek, na kterém leží Edinburghský hrad, který patří mezi hlavní dominantu města. Podle některých údajů historie hradu sahá až do sedmého století. Tehdy byl postaven na obranu města před nájezdy barbarských kmenů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra