Slunná Francie - země vína, moře a historie

12.11. 2014 • Cestování 954x

Kdo by netoužil navštívit jeden z největších evropských států – Francii. Její typická atmosféra dokáže pohltit každého. Jakmile si jednou člověk najde ve Francii to své, zaleze mu tato krásná země pod kůži a bude se snažit udržet ji v sobě co nejdéle. Romantické duše si zamilují překrásnou Provence, jejíž samotné jméno voní po levanduli. Historici pátrají po dobách minulých v proslulých zámcích na Loiře, gurmáni pak neodolají kraji světoznámých vín v Bordeaux nebo pravého šampaňského v oblasti Champagne. 

Každoročně míří spousta vášnivých lyžařů do zdejších Alp, v létě pak chytají bronz na plážích pohádkového Azurového pobřeží nebo božské Korsiky. Filmoví nadšenci se sjíždějí rok co rok na proslulý festival v Cannes. Nejvíc turistů ale samozřejmě míří do Paříže. Můžete ji pozorovat z vrchu slavné Eiffelovy věže, bloudit uličkami Montmartru, nebo si užít atmosféru Moulin Rouge. A tím výčet toho, co může Francie nabídnout, rozhodně nekončí.

Cestujeme do a po Francii

Do Francie se dá dostat naprosto bezproblémově téměř z každého místa na světě. V hlavním městě najdete dokonce dvě mezinárodní letiště. Vaším cílovým bodem může být i Nice, Toulouse, Lyon, Bordeaux nebo Lille. Francie je také dokonale napojená na evropskou síť železnic. Stačí jen nasednout na vlakové spojení TGV a nechat se vézt. S Britskými ostrovy je Francie spojená Eurotunelem nebo lze použít trajekt. Motoristé ocení síť perfektně udržovaných dálnic, díky kterým se jízda za volantem promění v sen.

Máte dokonce možnost půjčit si automobil. Kromě něj se lze použít k pohybu po zemi vlaky nebo autobusy. V Paříži pak turisté mají k dispozici taxi, pro ty méně movité je tu pak městská hromadná doprava včetně husté sítě metra.

Rozdělení Francie

Ve Francii žije trvale přes 60 milionů obyvatel. Země každoročně přivítá kolem 75 milionů turistů, kteří míří do všech možných koutů státu. Samozřejmě nejvíc jich navštíví Paříž, které je zároveň největším městem. Po ní následují Lyon a Marseille. Kromě hlavního města míří turisté i do slavného Versailles, Bretaně, a podobně. Cestovat do Francie můžete po celý rok a pokaždé si tu přijdete na své. Jestli si chcete užít zdejší krásné moře, vyrazte sem mimo sezónu. Tak si přeci jenom kouzlo pláží Azurového pobřeží užijete lépe, než když bude jejich písek zanikat pod těly spousty lidí na dovolené. Na jaře a na podzim je také ideální čas třeba na objevování památek.

Francie a její obyvatelé

Francouzi mají ke své zemi velice silný vztah. Dokonce ji označují za pozemskou perlu. A spoustě lidí po celém světě nezbývá nic jiného, než souhlasit. Francie má překrásnou a hlavně různorodou přírodu. Na jejím území najdete hory i nížiny, moře i sušší části. I oblasti jsou natolik odlišné, že si mnohdy připadáte, jako byste se ocitli v úplně jiné zemi. Najdete zde tradiční vesnice i velká evropská města, kde se žije moderně. Těm vede jednoznačně Paříž, která nabízí nikdy nekončící zábavu v ulicích, i při obdivování fantazie módních návrhářů. Navíc intelektuálové si mohou užívat dosyta zdejší architekturu, historické stavby a počíst si díla světoznámých literátů.

Tradiční francouzské vesničky versus moderní města

Vesničky

Francie je typická svým velkým kulturním rozdílem mezi velkými městy a tradičními vesničkami, kde se žije v klidu, pomalu a prostě. Právě sem míří městští Francouzi vyčerpaní hektickým stylem života. Někteří jsou zdejší pohodou tak okouzlení, že si venkov vyberou za místo na dožití. Bohatí Francouzi opouštějí svoje luxusní městské byty a míří do kdysi téměř vylidněných vesniček v Provence. Svoji inspiraci tu čerpají i umělci a spisovatelé, kteří nasávají atmosféru pro vytvoření nového díla.

Města

Francouzi jsou velkými milovníky umění. Umělci všech směrů jsou velice vážení a podporovaní. Nebojí se přinášet do všech oblastí kultury čerstvý vzduch v podobě nových nápadů a experimentů. Také proto najdete po celé zemi spoustu stále nových kulturních center. Městský život je na rozdíl od toho vesnického velice uspěchaný. I přesto se ale nechtějí Francouzi vzdát své největší vášně – jídla. Právě pro ně vyrůstají francouzská bistra, kde se dá najíst rychle, ale i kvalitně. Jakmile se francouzský měšťan na chvilku zastaví, dokáže si jídlo náležitě vychutnávat. Však také mají pověst největších světových gurmánů.

Putujeme za slavnými umělci

Svůj výlet do Francie si můžete zpestřit například putováním za světoznámými francouzskými umělci, kteří ve své době ovlivnili myšlení celé Evropy. Ve Francii se odehrávají děje děl takových velikánů, jakými byli Victor Hugo, Alexandr Dumas nebo Moliére. Zdejší překrásnou krajinu pak rádi zvěčňovali malíři 19. století Paul Signac nebo Gustav Courbet. Přijeďte se podívat na zemi, která v tolika umělcích podněcovala fantazii a obohacuje tak i duši člověka 21. století. Nadchnout vás pompézní katedrály, hrady a zámky s typickými francouzskými zahradami, i tradiční vesnická architektura. Francie jednoduše stojí za návštěvu. Nejenže si zdejší pobyt určitě užijete, navíc si zemi možná zamilujete natolik, že se pro vás stane jakousi drogou, ke které se musíte stále vracet.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra