Minerály a stopové prvky

30.01. 2015 • Zajímavosti 1199x

Minerály a stopové prvky by měl být součástí každé správné stravy. Tyto prvky jsou nezbytné pro správné fungování lidského organismu. Jejich nedostatek je vidět pouhým okem. Proto se snažte nezanedbávat konzumaci těchto látek.

Vápník

Již malé děti ví, že vápník je dobrý pro správnou tvorbu zubů a kostí. Stejně tak se ale využívá během potíží s trávením, upravuje vysoký krevní tlak. Dále bojuje proti rakovině. Právě ona trápí v poslední době stále více lidí. Vápník bojuje právě proti rakovině tlustého střeva. Kromě toho taky posiluje srážlivost krve, díky čemuž se rány vzniklé na pokožce, lépe hojí. Bojuje proti srdečním a cévním onemocněním. A kde se nejvíce vápníku vyskytuje? Samozřejmě že v mléčných výrobcích, ale také v brokolici, rybách, či mandlích. Proto se snažte již Vaše děti od malička učit jíst co nejvíce mléčných produktů. Dobré je se ale poradit s ošetřujícím lékařem, případně si nechat vytvořit nějaký jídelníček.

Hořčík

Srdíčko každého člověka je jedním z nejdůležitějších orgánů, a proto je nutná jeho správná činnost. Tu zajišťuje několik prvků a jedním z nich je právě hořčík. Spolu se srdcem zajišťuje správnou funkci cév. Dále také má vliv na správné fungování svalů, což rozhodně ocení všichni, kteří trpí svalovými křečemi. Pokud tělo zjistí nedostatek hořčíku, dá to ihned najevo, například únavou. Hořčík zmírňuje dýchací problém, krevní tlak, ale také odbourává nervozitu. Pokud máte nějaké stresové zaměstnání nebo jste vrcholoví sportovci, hořčík by u Vás neměl rozhodně chybět. Hojně se vyskytuje v luštěninách, rýži, zelenině, plodech moře, ale také v tvrdé vodě nebo ořeších. Tvrdá voda má teda něco do sebe. Bylo dokonce prokázáno, že lidé pravidelně pijící tvrdou vodu, nemají takové problémy se srdcem, jako jiní lidé. Hořčík se dá doplňovat i pomocí tablet, které se běžně prodávají v lékárnách nebo ve zdravé výživě.

Sodík

Sodík je prvek, jehož nedostatek se téměř nevyskytuje. Je to dáno tím, že sodík je obsažen v klasické kuchyňské soli, která se denně používá při vaření. Uzeniny, které se hojně kupují, jsou plné sodíku. Rozhodně je dobře, že nedostatkem lidé trpí velmi málo, protože sodík je důležitý pro správnou činnost srdce, cév a svalů, ale také pro nervovou soustavu. Pozor ale na přesolená jídla. Milovníci slaného by měli omezit množství soli, protože hrozí selhání srdce. Stejně tak mohou selhat i ledviny. Přesolená jídla mají za následek rychlejší vylučování vápníku, což má za následek osteoporózu, neboli řídnut kostí. Doba, kdy se nedostatek sodíku může vyskytnout je tehdy, kdy člověk dodržuje drastické diety, během kterých se sůl prakticky úplně vylučuje. Takový člověk je dehydratovaný a trpí svalovými křečemi. Na závěr je dobré podotknout, že sůl je potřebná, ale jen v omezeném množství. Extrémy nejsou dobré, ani v maximu ani minimu.

Chlór

Velmi podobný prvek jako je sodík, je chlór. Tudíž i funkce a vliv bude podobný. Stejně jako u sodíku, i zde se s nedostatkem setkáváme pouze ve výjimečných případech. U nadbytku už j to jiné. Chlór je důležitý pro správnou činnost střev, k pročištění krve a organismu. Vyvažuje kyseliny a zásady v těle jednotlivce. K nedostatku se dostaneme opět jen ve výjimečných případech, kdy jedinec dodržuje přísnou dietu, například po nějakém onemocnění. Projevuje se padáním vlasů, lámáním nehtů, ale i trávicími problémy. Opět se vyskytuje v kuchyňské soli.

Draslík

Draslík je prvek, který je mezi ostatními často zapomínán. Všude se propaguje nejčastěji vápník a hořčík, což samozřejmě není na škodu, ale na druhou stranu se nesmí zapomínat i na jiné prvky, které nejsou o nic méně důležité. Draslík má hlavní funkci týkající se srdce. Pročišťuje krev, hlídá krevní oběh. Chrání tělo před vznikem mozkových příhod. Stejně tak by jej lidé měli konzumovat, pokud mají kolísavý tlak nebo vysoký tlak. Nedostatek draslíku se projevuje průjmy a křečemi, zvracením, ale také srdečními problémy. Sportovcům se doporučuje jeho zvýšené množství. Vyskytuje se hojně v banánech, jahodách, meruňkách, pomerančích, ale také bramborách. Nejlepší je konzumace syrových potravin, tepelnou úpravou se ztrácí.

Fosfor

V současné době spousta žen dodržuje drastické diety, aby dosáhly pohádkových postav. Jenže i to si vybírá svou daň v podobě celkové únavy organismu, ale také nedostatkem různých prvků. Jedním z nich j právě fosfor. Důležitou úlohu hraje v otázce kvalitních zubů, kostí.  Dále také posiluje membránu buněk, činnost mozku a také blahodárně působí na nervovou soustavu. Fosfor dodává tělu energii a udržuje ho v dobrém stavu, posiluje imunitní systém. Nedostatek pozná každý velmi rychle. Snadno se lámou kosti, kazí se zuby, ale snadno dojde k selhání organismu. Nedostatek je špatný, ale ani nadbytek není výhrou a tělu dost škodí. Nedostatek se dá doplnit pomocí doplňků stravy. Důležitá je ale konzultace s ošetřujícím lékařem, který navrhne správný postup.

Zinek

Pokud Vám záleží na vzhledu, jistě jste se se zinkem již setkali. Trápí Vás nějaký kosmetický problém, jako například s pletí, vypadáváním vlasů nebo nehtů, zkuste se zamyslet nad tím, zdali netrpíte nedostatkem právě tohoto prvku. Právě zinek řeší problémy s pletí, vlasy, či slabými a lámavými nehty.  Dále účinně hojí rány, posiluje imunitní systém a bojuje proti infekcím. Pokoušíte-li se o miminko, zinek napomáhá plodnosti. Vyskytuje se v hovězím mase, zvěřině, játrech, vejcích, ořechách, sýrech a fazolích. Možností je ale také jeho podoba v tabletkách, které se prodávají v lékárnách nebo zdravé výživě. Doplněk stravy se vyskytuje v samostatné verzi jenom zinek nebo jako kombinace s jinými prvky. Kromě pleti má vliv na záněty spojivek, průdušky. Těhotným ženám se doporučuje zinek pro správný vývoj plodu.

Železo

Velmi závažnou nemocí je anémie, neboli česky chudokrevnost. Tato nemoc je způsobena nedostatkem železa v těle a projevuje se velkou únavou, malátností a celkovou oslabeností organismu a sníženou imunitou, ale také nechutenstvím, podrážděností a nesoustředěností. Železo pomáhá buňkám přenášet kyslík, a tím zachovává správnou funkci krevního oběhu. Chudokrevnost je nemoc, která pokud delší dobu probíhá u člověka, má neblahé důsledky na orgány. Člověk trpící anémií je také zlostný. Hojně se železo vyskytuje v tmavé zelenině a ovoci, jako je brokolice, borůvky, ale také v mase. Opět v tmavém mase se více železa, než ve světlejším. Ideální večeře by měla obsahovat plátek tmavého masa, sklenička červeného vína a jako dezert borůvkový koláč. Železo se dá sehnat i v podobě tabletek, je ale dobré s poradit s ošetřujícím lékařem. Nadbytek může být naopak na obtíž.

Chrom

Pokud se snažíte zhubnout, ale neodepřete si sladkosti, které milujete nade vše. Je tady malá pomoc.  Prvek chrom totiž výrazně omezuje chuť na sladké. Tím se sníží touha po něčem dobrém a vy můžete v klidu držet dietu. Během redukční diety se doporučuje konzumace tohoto stopového prvku. Jedná se totiž o velmi významného pomocníka v boji se sladkostmi. Další výhodou chromu je, že zabraňuje vzniku srdečním chorobám, štěpí tuky, ale také napomáhá s bolestmi hlavy. V přírodním stavu se vyskytuje v ořechách, plodech moře, obilovinách, ale třeba i ve švestkách nebo meruňkách.

Měď

Měď se jako prvek ve stravě často vynechává, a přitom je tak důležitý, například pro tvorbu kolagenu. Kolagen je důležitý pro tvorbu vaziva a pojiva v lidském těle. Dále napomáhá rozložení železa v těle. Také udržuje pevné cévy, kosti, ale i nervy. Měď udržuje zdravou pokožku, vlasy a nehty. Obvykle se ve větším množství objevuje v žampionech, špenátu, chřestu, játrech, rybách a fazolích.

Jód

V přírodě se jód ve větším množství vyskytuje v rybách, v mořských, mořských plodech ale také v kuchyňské soli. Jedná se o nepostradatelný prvek pro správný růst organismu, zvláště pro malé děti a dospívající. Má blahodárné účinky na činnost štítné žlázy. Jeho nedostatek naopak působí negativně na činnost štítné žlázy, což se projevuje nestabilní termoregulací organismu, jedinec má zpomalené reflexy, zhoršuje se mu paměť, dále se objevují problémy s trávením. Kromě dětí je velmi důležitý i pro těhotné ženy, u kterých má jód vliv na správný vývoj plodu.

Mangan

Mangan je stopový prvek, jehož nedostatek se projevuje u člověka zvýšeným krevním tlakem. Jeho hlavním úkolem je, že zabraňuje ukládání cholesterolu v cévách, čímž samozřejmě zamezuje vzniku vysokého tlaku, ale i propuknutí srdečních chorob. Dalším úkolem je podpora růstu chrupavek, ale i kostí. Mangan se využívá v době léčby zlomenin, protože urychluje léčení zlomenin. Vyskytuje se v oříšcích, listové zelenině, ale také v ananasu, ale čerstvém ne sušeném.

Selen

Často opomíjený prvek je selen, o kterém se tak moc nemluví. Což je škoda, protože se jedná o velmi důležitý prvek, který chrání lidský organismus před vážnými chorobami, jako je rakovina. Výrazně pozitivně působí na lidský zrak v boji proti šedému zákalu, zabraňuje poškození DNA, ale také antioxidační účinky a zpomaluje průběh AIDS. Jeho konzumace se doporučuje všem, kteří jsou chronicky nemocní. Těm se průběh nemoci výrazně zmírní. Blahodárně působí proti astmatu, ekzému, ale i revma. Selen je obsažen v drůbeži, obilovinách, rýži, ořechách, ale úplně nejvíce v para ořechách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra