Zásady poskytnutí první pomoci

03.09. 2013 • Zajímavosti 1409x

Už jste někdy poskytovali někomu první pomoc? Víte, jak se to dělá? V případě, že poskytnete adekvátní první pomoc, můžete tak někomu zachránit život. Shrňme si, co označujeme jako první pomoc a jaké jsou zásady jejího poskytnutí.

O první pomoci

První pomoc charakterizujeme jako péči, které je poskytnutá zraněnému či nemocnému před příjezdem kvalifikovaného odborníka.

Hlavními cíli první pomoci jsou záchrana života a zabránění zhoršení zdravotního stavu.

První pomoc dělíme na:

·  technickou: týká se odstranění příčiny úrazu a zajištění bezpečného prostředí, ve kterém se nachází zraněná osoba.

·  zdravotnickou: Jde o soubor opatření, které jedinci zachrání život či zabrání zhoršení jeho stavu.

Poskytnutí první pomoci je povinné. Nemusíte ho poskytnout pouze v případě, že by mohl být ohrožený váš život či vaše zdraví.

Zásady poskytnutí první pomoci

Poskytujeme-li první pomoc, je důležité nejdříve učinit místo, kde první pomoc poskytujeme, bezpečným, tj. zajistit technickou první pomoc.

Poté je nutné zjistit stav životních funkcí. Především dýchání, oběh a stav vědomí. Dýchání můžeme zjistit přiložením zrcátka. Oběh zjistíme nahmatáním pulzu na palcové straně zápěstí. Pokud je poraněný při vědomí, je důležité s ním udržovat neustálý kontakt.

Co nejdříve zavolejte rychlou záchrannou službu, která je na lince 155. Nahlaste své jméno, odkud voláte, co se stalo, kde a kdy se to stalo a co nejvíce informací o poraněném.

Řiďte se pokyny dispečera, který vám dá přesně vědět, co máte dělat. S jeho pomocí v případě potřeby nasměrujete poraněného do stabilizované polohy.

Zraněného nikdy nenechávejte bez dozoru a sledujte jeho stav. Nevíte, co dotyčnému je. Jeho zdravotní stav se může kdykoliv změnit k horšímu.

Čemu se vyhnout při poskytování první pomoci

Pokud budete k první pomoci přistupovat laicky a bez potřebných znalostí, můžete dotyčnému naopak uškodit.

Při první pomoci nedělejte následující úkony: svlékání poraněného (při některých zranění může být únik tepla životu nebezpečný), vracení útrob zpět do dutin, odstraňování úlomků z ran, sypat či lít cokoliv do ran, podávat tekutinu ústy, násilně měnit polohu nemocného.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra