Jak ušetřit za drogerii

Jak ušetřit za drogerii

20.11. 2013 • Zajímavosti 1802x

Za drogistické zboží se někdy v domácnostech utrácí spousta peněz, aniž by mělo využití. Jedná se jako o kosmetiku, tak veškeré přípravky, které se používají na čištění, praní a jako prevence proti škůdcům. Samozřejmě že šetřit na takovém materiálu by se nemělo, záleží ale také na tom, jakým způsobem se šetří.

Jak a kde ušetřit

Pokud na prodejně narazíme na výrobek, jako třeba toaletní papír, nikdy není v regálu pouze jeden druh. Jsou tam toaletní papíry různých značek, balení, barvy a dokonce i vůně. Jedny jsou jednovrstvé, další dvojvrstvé a existují i trojvrstvé. Jak tedy vybrat ten nejlepší? Ne vždy se vyplatí zohledňovat cenu.

Není papír, jako papír

Máte dojem, že pokud koupíte ten nejlevnější, že ušetříte? To nemusí být vždy pravda. Když se sami podíváte na jednotlivé ruličky, zjistíte, že jedny jsou obrovské a druhé chudobné, malé. Přitom balení garantuje stejný počet ústřižků, jak v jednom, tak druhém. Kde tedy může být chyba? Ani ne tak chyba, jako vrstvení. První, ta úzká, malá rulička je jednovrstvý, kdežto masivní role je toaletní papír trojvrstvý. Jsou i čtyřvrstvé, ale ty nejsou až tak běžně k dostání, není o nich takový zájem z důvodu vysoké ceny. Trojvrstvý je tak akorát – měkký a pevný. Pro použití pak postačí jeden, nebo dva útržky, takže role dost dlouho vydrží, ne rozdíl od první ruličky, kde si pomalu obmotáte půl role pro jednu potřebu. V tomto ohledu se vyplatí skutečně kupovat ten silnější. Už jen proto, že jej nemusíte kupovat tak často a k vaší pokožce je šetrnější. Pokud nevěříte, stačí si doma udělat test – zapište si, jak dlouho vám vydrží balení jednoho papíru a poté druhého. Z testu pak vyberte vítěze, kterého budete běžně pořizovat.

Jeden nebo více šamponů

Záleží, zda chcete opravdu ušetřit, anebo mít krásné vlasy. Dá se obojí, ale to není o tom jen jít do drogerie a koupit konkrétní šampon. Pokud vás žije v domácnosti více, pak obvykle má každý svůj šampon. Není to až tak nezbytné, jestliže máte všichni stejný typ vlasů, ale to se děje málokdy. Jeden má lupy, jiný mastné vlasy, další tvrdé a jiný jemné. V tomto ohledu uděláte nejlíp, když si každý najde ten svůj šampon, vybere z několika druhů podle značky. Pro vlasy je dobré občas šampony střídat, takže ve vaší koupelně může být i patnáct šamponů. Spíše než na značce a místě, je nutné šetřit se samotným šamponem a kupovat ho v tzv. akci – za dobrou cenu. V žádném případě s ním neplýtvejte, ale ani nepoužívejte málo. Zkrátka tak, abyste si umyli vlasy.

Čím se mýt

O něco méně složitější, než se šamponem, je to s přípravkem na mytí. Ať už se používá běžné, tuhé mýdlo, nebo sprchový gel (sprchové mléko aj.), vždy je nutné zohlednit, kdo se tím myje, protože muž nebude chtít vonět jako květinová louka a jemná žena zas nechce být jako drsný muž – sportovec. Vyberte si podle pohlaví a zohledněte to, co vám imponuje. Není nutné kupovat ty nejdražší mycí gely, ale ani ty nejlevnější, u nichž původ a značku byste luštili velice dlouho. Záleží totiž na konzistenci – některé přípravky jsou o dost levné a to je způsobeno tím, že jsou velice řídké. Jsou prostě naředěné tak, že se spíše myjete jakousi vodou, než gelem, prostředku tak spotřebujete velké množství a mnoho neušetříte. Když přípravky kupujete přímo v drogerii, je dobré vybírat výrobky, které jsou značkou přímo dané drogerie. Jsou většinou stejné kvality, jako jiné, ale o dost levnější.

Nutné přípravky do domácnosti

Na plísně, na rez a vodní kámen a na mastnotu. Výčet základních přípravků, které nesmí ve vaší domácnosti chybět. Plísně se prakticky tvoří všude tam, kde je teplo a není v místnosti okno, aby přebytečnou vlhkost odsálo, takže se tvoří nehezké černé povlaky, které jen tak běžným přípravkem – univerzální nevyčistíte. Ideálně by mělo být v koupelně okno, jenže s tím se asi v panelových bytech nedá nic moc dělat. Pomáhá i pravidelné větrání, ale i to nemusí úplně vše zachránit. Přípravek proto plísním nejen že pomůže od aktuálního problému, ale složení napomůže odolávat ještě nějakou dobu. Rozhodně se vyplatí jej pořídit a uplatnění najde i v kuchyni. A aby jeho účinek byl vskutku perfektní, není dobré úklid pomocí tohoto přípravku přehánět. Pokud si totiž prostředí na jisté prvky zvykne, dost dobře se dokáže proti nim obrnit. Zkrátka používat jen při běžném úklidu a ne každý den.

Ve větších městech je pravidlem, že zde bývá tvrdá voda. Ta samozřejmě může být i na vesnici a postupně se vodní kámen může vytvořit úplně všude, kde je voda. S ním je i spojen rez, a pokud doma takový jev často nacházíte, je nutno proti tomu bojovat. Nejpostiženější je vždy rychlovarná konvice, postupně i pračka a okolí vodní baterie, kde se voda usazuje. Pokud se s takovou špínou rychle zamete, tudíž se pravidelně okolí čistí určenými přípravky, není nutno z toho dělat velkou vědu. Jenže když někdo na úklid zrovna není a až po roce si vzpomene, že by se hodilo umývadlo aspoň trochu přetřít, bude překvapen, kolik síly ho bude zcela bílé a čisté umývadlo stát. Přípravek proti vodnímu kameni se hodí i do záchodu a nejlepší jsou ty, které se nechají nějakou dobu působit a nános s sebou stáhnou.

Při vaření, kolik plotny, ale i v koupelně, se občas vyskytne mastná špína, je nutné si řádný přípravek proti ní pořídit. Ani běžný saponát si tak dobře s mastnotou neporadí. Obvykle stačí nastříkat a nechat působit. Tyto uvedené tři přípravky zvolte podle možností, ale vždy vybírejte raději ověřenou značku. Abyste ušetřili, hlídejte si akce v blízké drogerii, a přípravek v té době kupte, možná i dvě balení. Jejich výhodou je to, že mají dlouhou dobu trvanlivosti, a vy si tak pořídíte kvalitní přípravek včas a za dobrý peníz.

Jak je to s octem

Spousta našich babiček rádo užívá na mytí ocet. Ten je dobrý jak v boji s vodním kamenem – nechte vyvařit v rychlovarné konvici. Nic tak skvěle nevyčistí tato místa, jako právě ocet. Občas jej používejte při praní, aby se v pračce neusazoval vodní kámen. Oblečení nebude po octu sedět, ale může „zkreslit“ vůni aviváže, proto jej používejte na praní utěrek apod. Ocet je levný a kvalitní přípravek.

Saponát

Ten nesmí v žádné domácnosti chybět. Na mytí nádobí je nepostradatelný, i když někdo myje pouze v myčce a jiní používají sypký písek na nádobí. Ten je sice skvělý, ale spíše na připáleniny, a perfektní je na sklo, ale mastná špína mu dá zabrat. Dobrý saponát je naopak na mastnotu jak dělaný. Při výběru je nutné pamatovat na to, že velice levný přípravek může být jen extra naředěný, takže budete nádobí mýt zbarvenou vodou, než opravdovým mycím prostředkem.

Co je tedy nutné mít v domácnosti

Ocet – láhev vás bude stát asi deset korun, ale nic tak skvěle si s vodním kamenem v konvici i pračce neporadí. Dále saponát na nádobí. Kvalitní, možná něco dražší, ale vydrží dlouho. Nutno také nezapomenout na přípravek proti plísním, které ochrání i vaše zdraví. V dlouhodobé přítomnosti plísní nastávají alergie, dýchací potíže a mykózy nohou. Dále také přípravek proti mastným skvrnám a také vodnímu kameni a rzi. Ušetříte spoustu práce a i času. Na mytí rukou postačí běžné, tuhé mýdlo, jež stojí asi deset korun (v průměru) a vydrží hodně dlouho. S nákupem těchto nutných prostředku se vejdete do tři set korun a nějakou dobu vám to vydrží. Domov se bude lesknout čistotou a vaše peněženka nebude strádat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraSnail Bob 2 online hraPersonal Shopper 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra