Jak ušetřit na svatbě

15.11. 2013 • Zajímavosti 2453x

Pro mnohé, zvláště nevěsty, velice zakázané téma. Svatba je jednou (ne pro všechny) za život, tento den si chtějí náležitě užít a měl by být takový, jaký si ve snech představují. Nejde o to, ušetřit na svatbě tím, že se vezmete v džínsech v přítomnosti pouze rodičů a svědků a na hostinu vyrazíte do nejbližší hospůdky, kde si dáte aktuální menu. Ano, i takové svatby jsou, ale obvykle až podruhé či v pozdějším věku.

Většina snoubenců, které jejich velký den čeká poprvé, však počítají s tím, že je svatba bude stát pořádný „balík“, a s tím do toho jdou.  Ale i tak se na řadě věcí dá ušetřit a penízky si třeba užít v budoucnu, nebo na líbánkách. Svatba může být stejně krásná a skvělá, a mnohdy i s nižším rozpočtem.

Šaty

Kategorie, kde se dá ušetřit, ale i utratit mnoho peněz, stačí být v obraze a ve správný čas na správném místě. Snad každá nevěsta chce mít ty nejúžasnější šaty a mnohdy je ochotna investovat do nich nemalou sumu. Jenže nejsou šaty, jako šaty. Pokud se zaměříme na nejčastější způsob ošacení nevěsty, tedy půjčení z půjčovny, i zde se dají najít skvělé šaty za třeba tři nebo pět tisíc (což je velice levná záležitost), ale také nic-moc šaty za několik desítek tisíc (a to jen půjčovné). Jako nevěsta vybírejte včas a projděte několik salónů. Často se liší cenově i o několik tisíc.

Půjčit v salonu

Dá se také využít možnost koupě šatů ve výprodeji. Salony, které nabízí vždy jen aktuální kolekci, se loňských šatů budou chtít zbavit tak, že je prodávají. Buď jsou k tomu určeny speciální dny, anebo nějaká doba. Zajímavé je, že za stejnou cenu podobné, nebo i stejné šaty mají na půjčení a vy si je tak můžete pořídit jen pro sebe. Tato koupě se rozhodně vyplatí. Výprodeje jsou skutečně levné, zejména proto, že salonu dané šaty již dost vydělali, takže potřebují jen „udělat místo pro nové“.

Co s koupenými šaty

Říkáte si, a co s koupenými šaty budete dělat? Jsou vaše, takže cokoli. Nejlepší však je, v rámci spořivosti a ušetření na svatbě, šaty prodat. Inzerci můžete podat do inzertních novin, lepší jsou však svatební časopisy a vůbec nejlepší jsou internetové inzertní portály. Takto za ně můžete kasírovat dokonce i částku, za kterou jste je sama koupili, anebo i vyšší, takže v konečném znění vás vaše svatební róba vyjde zcela zdarma.

Doplňky

Pokud se vám podaří koupit levnější šaty, můžete to spravit na doplňkách. Důležité jsou pro nevěstu boty. Rozhodně si nepořizujte takové, na které nejste zvyklá – příliš vysoký podpatek apod. dobré jsou s páskem na zapínání a rozhodující je i roční období, kdy svatba bude, a jiných okolností. Pokud na nich chcete ušetřit, kupte je od bývalé nevěsty na internetu (pozor aby vám seděly) a poté je také můžete prodat. Není ta svatba nakonec celá zdarma?

Šperky

Doplňky jako šperky zvolte takové, které se hodí k typu vaším šatům. Nejčastěji se hodí jednoduché, blyštivé kamínky, které jen podtrhnou krásu. Nemusí jít o pravé diamanty, bohatě postačí levná bižuterie, a pokud je váš rozpočet opravdu hodně omezený, nemusíte mít šperky vůbec. I zde platí, že méně je někdy více.

Závoj – ano, či ne?

Jako moderní nevěsta nemusíte mít závoj. Stejně kolikrát je nepříjemné a na fotkách nehezky vypadá, když závoj vlaje podivným způsobem. Závoj je sice záležitost asi sto korun, nebo dvou, ale i to jsou peníze.

Ženich

Pokud má ženich dobrý oblek, tím je myšleno, že mu skvěle padne, nemá žmolky, ani není vybledlý, zašlý apod., není potřeba nový kupovat. Zvláště v tom případě, pokud je jasné, že tento druh ošacení obléká jen při zvláštních příležitostech. Ještě výhodnější je, pokud má i pěknou, košili. A aby nepůsobil dojmem, že je jako každý jiný host na svatbě, pak je mu dobré investovat do kravaty. Vyjde vás na asi tři stovky korun a ženich může vypadat naprosto famózně.

Oznámení

Je několik možností, jak na oznámení ušetřit. V té první fázi, kdy chcete mít opravu pěkné a kvalitní oznámení, je možnost vybrat hned z několika možností. Firmy a tiskárny, které se zabývají tvorbou svatebních oznámení, mají ve své nabídce nesčetnou řadu všech možných oznámení s názornou ukázkou a také cenou. Máte tedy přesnou představu, jaké oznámení si vyberete a kolik vás bude stát. Jsou oznámení za deset korun, ale i za padesát. Říká se, že v jednoduchosti je krása, a nějaké krajkové se zlatou nití stejně málo kdo ocení. Takže i to levné nakonec může udělat „více parády“.

Cena se také odvíjí od počtu. Proto byste měli mít již celý seznam, komu budete oznámení dávat. Není nutné všem známým, se kterými jste se neviděli několik let. A navíc dnes je možnost využít skvělé techniky a vymožeností, které jednadvacáté století nabízí a poslat oznámení elektronickou formou, nebo zveřejnit na sociální síti.

Lze možno si tímto způsobem zajistit oznámení obecně. Pokud chcete ušetřit opravdu každou korunu, vytvořte si vlastní oznámení a vytiskněte na svojí tiskárně. Stačí jen několik kousků, ostatní pošlete právě elektronickou poštou. Není to sice nic extra skvělého, ale někteří lidé to tak dělají a ušetří tím.

Prstýnky

Kde je psáno, že musí být nutně ze zlata? Pokud je pro vás představa prstýnků z něčeho jiného, než ze zlata nepředstavitelná, pak se musíte připravit na investici asi deseti tisíc korun. Cena vám klesne, přinesete-li si ke zlatníkovi třeba staré zlaté šperky, ze kterých vám prstýnky udělají. Poslední roky se zas vžil trend jednoduchých a žlutých, zlatých prstýnků. Pokud chcete být in, ta také ušetříte, protože u ceny prstýnků se posuzuje jak hmotnost, tak provedení – čím složitější, tím logicky dražší.

Lidé si také oblíbili bílé zlato, anebo i růžové, či kombinace všech barev. Záleží na vás, čemu dáte přednost. Můžete také volit jiný kov, jak je stříbro. Za prvé vás prstýnky budou stát o mnohem méně a také skvěle vypadají. Jen pozor na to, že stříbro je daleko měkčí, než zlato, takže se často deformují. Snoubenci volí i jiné kovy, jako třeba titan, chirurgickou ocel apod. toto jsou úplně nejlevnější varianty, ale také tak vypadají. Jestliže toužíte po klasice, běžným kovům, jako je zlato se stěží vyhnete.

Místo svatby

Tím je myšleno, kde se ten významný okamžik, tedy obřad bude odehrávat. Snoubenci, zejména pak nevěsty často touží po svatbě na zámku. Jenže tato záležitost má mnohá úskalí – jednak se to nejspíš nebude odehrávat přímo v hlavní místnosti zámku, takže interiér nemusí být zrovna zajímavý a také hlavně to, že to mnoho stojí. Nejen pronájem místa, ale i doprava všech svatebčanů. Pokud nemáte naproti zámku hostinu, pak se musíte připravit, že vás tato „sranda“ bude stát několik tisíc (desítek). Krásná místa ke svatbě jsou třeba i obyčejné zahrady, ideálně v místě, kde se koná hostina. Za pronájem často nezaplatíte nic, protože to už je v ceně hostiny.

Tradice jsou tradice

Tradiční svatba v kostele, nebo na radnici není také na škodu. Dělá to tak spousta lidí, tak proč ne. Aspoň se můžete známých na jejich obřad, který takto měli, zeptat a vědět, na co se připravit. Svatba pod širým nebem je sice romantická, ale v nepříznivém počasí, kdy je zima, fouká silný vítr, silně praží slunce anebo dokonce prší, není rozhodně nic příjemného.

Hostina

A zde se velkým výdajům nevyhnete, i když se budete snažit ušetřit, jak jen to půjde. Platí se pronájem, jednotlivé porce, pití, ale i další jídlo, zákusky a koláče, alkohol. Na svatbě se toho hodně vypije i sní. Ušetřit se dá tak, že máte hostinu ve své vlastní hospodě (jestliže máte), a tak si zaplatíte pouze obsluhu a energie. Jenže tolik lidí s vlastním podnikem není. V případě příznivého počasí, se dá udělat svatba na zahradě a s tou nejlevnější variantou, tedy opékané sele, pivo a táborák. Na to však dopředu připravte hosty. Asi by nebyli nadšeni, že mají v saténových šatech a drahých značkových oblecích sedět na dřevěném pařezu a nechat se polívat pivem.

Klasická svatba, tedy v sále, kde je prostřený stůl a připraven oběd, i večeře vyjde na nemalé peníze, v přímé úměře v počtu hostů – čím více, tím více bude stát. Většinou se dá dohodnout dopředu, že si přinesete vlastní alkohol, ale i zákusky a koláče, takže na nich bude jen běžná jídla a nealkoholické nápoje. Cenu ovlivní i výběr jídla. Nejlevnější jsou omáčky, tedy svíčková, kdežto exotická jídla, nebo tři sta gramové steaky budou v cenové kategorii mnohem výše.

Doprava

Jestliže hodláte mít obřad na jednom místě a pak hostinu na dalším místě a vše dost vzdálené od vašeho bydliště, i bydliště většiny hostů, pak vás bude pořádnou sumu stát už jen doprava. Auta, autobusy nebo i jiné dopravní prostředky budete muset zajistit spolu s řidiči. Navíc se vozy zdobí, takže další investice, no a palivo také není z nejlevnějších krajů. Jen představa, kolik kilometrů najezdí. Pokud budete mít na svatbě hosty s malými dětmi, pak ti pojednou několikrát domů a zpět.

Pokud chcete za dopravu ušetřit, směřujte celou svatbu do nejbližšího místa, kde bydlíte, v blízkosti mějte i hostinu, aby se dalo pouze přejít pěšky a vzdálenější hosty raději na místě, pokud možno, ubytujte. Takto vám postačí pouze jedno auto s řidičem v případě nutností a dopravy na focení apod.

Květiny

Ke svatbě patří květiny. Kytku musí mít nevěsta, mají i svatební matky, družička, někdy i svědci nebo babičky, děti, zejména děvčata. Také se dělá květinová výzdoba sálu, obřadní místnosti a vozů. Čím více tato místa zredukujete, tím více ušetříte. Nutno počítat s tím, že kytice pro nevěstu jsou drahé sami o sobě a záleží na tom, jaké květiny zvolíte. Jestli vám na kytici tolik nezáleží, pak si vyberte i luční kvítí nebo to, co vám zrovna roste v zahrádce, a nechte uvázat šikovnou kamarádkou, nádherné jsou třeba kopretiny, nebo konvalinky, ale svatba musí být zrovna v období, kdy rostou. Jinou výzdobu můžete provést pouze mašlemi a další dekorací.

Hudba

Záleží na tom, jak jste náruživí tanečníci. Jsou svatby, kde se tančí o sto šest a takové, kde lidé raději v poklidu sedí. Jestliže si nedokážete představit, že byste seděli, rozhodně se vám vyplatí živá kapela. Nemusí být obrovská, stačí dechová kapela o pěti lidech, která má široký repertoár a hraje, jak se říká lidsky.

Pokud chcete mít i jinou, než dechovou hudbu, pak si zařiďte vlastní aparaturu a předem si vyberte několik písniček, vytvořte playlist a nechte hudbu hrát. Ve výběru by neměly chybět známé taneční hity, ale i ty, co mají hosté rádi.

Vlastní hudbu můžete zařídit i na celý den a tak vás bude stát pouze půjčení aparatury a trochu času pro výběr písniček. Neberte na svatbu celé alba a mnoho hudby. Stane se to, že se v tom začnete „hrabat“, vybírat jiné písničky a budou otrávení jak lidé, tak i vy.

Fotograf, kameraman

V posledních letech, kdy šla technika opravdu nahoru, již mají i běžní lidí opravdu dobré fotoaparáty a dokážou zachytit skutečný moment. Pokud to mají jako koníček – fotografové amatéři, mohou dělat kolikrát i lepší fotky, než placený fotograf. Proto pokud máte kamaráda, kamarádku, kteří se tímto zabývají, požádejte je, zda by pro vás tuto činnost neudělali, třeba jako svatební dárek.

Existují totiž případy, kdy si snoubenci objednali profesionálního fotografa, který je stál desítku tisíc, fotky dostali dva měsíce po svatbě a byly upravené tak, že vypadali neskutečně uměle, až strašně. Dneska fotí spousta lidí, ale i točí videa a tak nemusíte mít obavy, že by vám nějaké snímky chyběly. Pokud však chcete mít, alespoň co se samotného focení týče, skutečné skvělé fotky, objednejte fotografa, v rámci úspor pouze na čas, kdy hodláte pózovat a vždy pamatujte na to, že se s fotografem dopředu domluvte, kdy fotky dostanete. Jestliže totiž zaplatíte nemalou sumu, pak je jasné, že budete požadovat hotové fotky co nejdříve. A dneska, kdy se většinou fotí digitálně, není problém ihned fotky vložit na disk a předat.

Kadeřnice, vizážistka

Je skvělé, když jako nevěsta máte v rodině, nebo kamarádku dobrou kadeřnici, ale i vizážistku. Za prvé můžete zkoušku účesu provádět prakticky kdykoli a na svatbě vám může účes profesionálně spravit. To stejné platí i o dívce, která vás bude líčit. A přitom nemusí nutně jít o osoby, které se tímto vyučili, či se tím živí. Stačí, aby je česání a líčení bavilo a vy jednak ušetříte výraznou částku peněz, a také budete vypadat perfektně. To však neznamená si z lidí dělat otroky. Měli byste i kamarádce nabídnout, alespoň symbolickou částku za úpravu, anebo to od ní vzít jako svatební dar.

Dárky

Perfektně na svatbě můžete ušetřit, pokud se s hosty domluvíte, že chcete jako dar peníze. Není to ničím neobvyklým, protože řada snoubenců ještě před svatbou spolu žije, takže domácnost mají většinou vybavenou a peníze se hodí vždycky. Za tyto částky pak zaplatíte celou hostinu a možná vám i něco zbude. A pokud ne, pak jistě krásné vzpomínky na váš kouzelný a jedinečný den.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra