Cvičení ve spalujícím horku - Bikram jóga

06.09. 2013 • Zajímavosti 1741x

Jejím synonymem je „horká neboli hot jóga“ protože se cvičí v sále vyhřátém na 42°C. Lekce trvá 90 minut a je seskládána z 26 póz klasické fyzické (Hatha) jógy a dvou dýchacích cvičení. Pořadí póz je velice důležité a nikdy se nemění. Každá póza připravuje tělo na pózu následující. Díky této vědecky vystavěné metodě stlačování, protahování a posilování se stimulují všechny systémy lidského těla (vnitřní orgány, klouby, vazy, žlázy, šlachy, veškeré nervstvo), čímž dochází k zpomalení stárnutí. Cvičením Bikram jógy si vybudujete skálopevnou imunitu.

Bikram dokazovatelem

Již ve 4 letech začal pravidelně cvičit jógu malý Ind, Bikram Choudhury, později zakladatel celosvětové Školy indické jógy. Bikram cvičil jógu každý den společně s věhlasným indickým kulturistou Bishnu Ghoshem. Tyto pravidelné 4 – 6 hodinové „cvičební dýchánky“ se odehrávaly na Ghoshově univerzitě tělesné výchovy v Kalkatě. Když bylo Bikramovi 13, zvítězil v národní soutěži indické jógy. V 17 letech si ošklivě poranil koleno a evropští lékaři nad ním vyhlásili ortel, že se může stát, že už nebude chodit. Bikram se nespokojil s tímto rozhodnutím a nechal se převézt do kalkatské školy Bisnu Ghoshe, kde začal s poraněným kolenem cvičit jógu. Za pouhých šest měsíců byl Bikram opět zdravý jako řípa a po bolavém koleni zbyly jen památky. Ghosh měl tak díky Bikramovi konečně hmatatelný důkaz pro světovou veřejnost, že jóga má schopnost regenerovat tkáně a léčit chronické nemoci. Bikram už 30 let vyučuje cvičení, díky jemuž má vyléčené koleno.

V současné době probíhají další studie na kalifornské univerzitě (University of Southern California), dokazující pozitivní léčebné účinky Bikram jógy. Taktéž v newyorském Wyckoff Heights Medical Center při výzkumu prokázali, že Bikram jóga působí příznivě například proti řídnutí kostí.

Bikram rebelem

Bikram neváhal a nechal si na „svoji“ jógu udělit patent. Tento čin okamžitě vyvolal vlnu kritiky, která Bikramovi vyčítá, že si přisvojil indické duchovní dědictví, jenž zmaterializoval a prodává ho jako svou obchodní značku. Bikram Choudhury totiž jednou ročně uděluje certifikáty v jeho škole (Bikram’s Yoga College of India) v Los Angeles cvičitelům, kteří si zaplatí kurz na devět týdnů a absolvují ho pod vedením samotného Bikrama. Certifikovaní cvičitelé si pak mohou pod přísným dohledem a za přísných podmínek otevřít studio Bikram jógy. Jedná se tedy o celosvětovou franšízu.

Pozitiva cvičení ve „výhni“

q  nedochází ke ztrátě tělesné teploty v okolním prostoru

q  tělo se stává mnohem pružnějším

q  předchází se zraněním

q  zrychluje se srdeční tep (příznivé pro kardiovaskulární systém)

q  dochází ke zlepšení krevního oběhu a k okysličení celého organismu

q  skrze pocení dochází k detoxifikaci organismu

q  teplo otevírá póry a čistí pleť

q  stimuluje spalování tuků

Jak cvičení působí lidský organismus?

q  pročištění lymfatického systému

q  okysličená krev se dostane do 100% lidského těla

q  posílení imunitního systému

q  stimulování endokrinních žláz (s vnitřním vylučováním)

q  zvýšení kapacity plic

q  posílení srdeční činnosti

q  zvýšení pružnosti páteře

q  dostatečné množství maziva v kloubech, posílení kostí

q  protažení, tonifikace a posílení svalů, zlepšení celkové rovnováhy

q  eliminace toxinů

q  zlepšení krevního oběhu

q  zklidnění mysli

Bikram jógu může cvičit každý, bez ohledu na věk. Pravidelné lekce Bikram jógy si dopřávají například Madonna, Cameron Diaz či David Duchovny.

Na jeho metodu prý nedá dopustit Madonna, Rachel Welchová, Brook Shieldsová, Cameron Diazová, Kareem Abdul-Jabbar či David Duchovny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraSnail Bob 2 online hraPersonal Shopper 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra