Když se řekne M

06.09. 2013 • Zajímavosti 1711x

Už jste se někdy z dlouhé chvíle zamyslela nad tím, kolik slov začíná na písmeno „M“? Máme pro vás malou inspiraci…

„M“ jako mandle

Velkovýrobnou mandlí se stala Kalifornie. Tolik oblíbené plody mandloně obecné jsou například zdrojem vápníku a draslíku. Mandle dokážou regulovat krevní tlak a působí preventivně proti osteroporóze.

§  1 unce (cca 30 g) mandlí obsahuje 35% denní dávky vitamínu E; v této porci je tolik bílkovin, jako v červeném mase bez cholesterolu; vláknina v ní skrytá se vyrovná jablku či pomeranči.

„M“ jako mořská sůl

O všeobecných blahodárných účincích mořské soli na naše tělo už jste jistě slyšela. Mořská sůl obsahuje jód, draslík, brom, … a spoustu jiných minerálů, jež jsou pro naše tělo nezbytné. Hojně se využívá při relaxaci nebo při léčbě nejrůznějších zdravotních problémů.

§  V současnosti je ve všech mořských vodách rozpuštěno asi 46 biliard (pro zajímavost - to je 46 000 000 000 000 000) tun soli. Kdyby se, čistě hypoteticky, všechna voda vypařila, vznikla by asi 40 metrů silná vrstva soli.

„M“ jako Marilyn Monroe

Při uslyšení jejího jména se většině z nás vybaví ta proslulá, řekla bych až legendární, „kanálová scénka“ z filmu Slaměný vdovec, kdy je Merilyn oděna do bílých neposlušných šatů. Marilyn, bohyně krásy, se v roce 1952 od novinářů dozvěděla, že by jí slušel i pytel na brambory. Billy Travilla se ujal práce, a pytel mírně doladil tak, aby jeho tvar seděl Merilyniným křivkám. Následně bylo pořízeno několik fotografií. Poté, co snímky obletěly kus světa, dostala Merilyn nečekaný dárek. Totiž pár pytlů kvalitních brambor od bramborářské společnosti z Idaha.

§  Asi málokdo ví o jejím chladném vztahu k matce. I přesto, že jí hradila veškerou zdravotní péči a pobyty v ústavech, stále o ní mluvila jako o „té paní s červenými vlasy“.

„M“ jako migréna

Jedná se o ustavičnou bolest na jedné straně hlavy obvykle v okolí oka (občas i s vizuálními poruchami). Nepříjemná bolest může přecházet i na druhou stranu hlavy. Bolest je pulzující a její záchvat může trvat až 72 hodin. Zvracení není vyloučeno.

§  Ale i migréna v sobě ukrývá něco pozitivního. Vědci z Centra pro výzkum rakoviny v Seattlu objevili souvislost mezi migrénou a rakovinou prsu. Vedoucí výzkumu, doktor Christopher Li, poznamenal: „Zjistili jsme, že pacientky, které dlouhodobě trpí migrénami, mají o 30% nižší riziko vzniku nádoru prsu než ostatní. Rakovinou trpí ženy s vysokou hladinou estrogenu. Migrény se naopak vyskytují u těch, které mají tohoto hormonu málo. Tento rozdíl je zřejmě příčinou toho, že ženy s migrénami jsou proti nádoru prsu lépe chráněny.“

„M“ jako Mainská mývalí kočka

Tato „kočička“ představuje jedno z nejstarších plemen amerických koček. Jedná se o opravdu velkou robustní kočku, která může vážit až 16 kg a měřit více jak jeden metr (i s ocasem). Díky těmto rozměrům a přátelské povaze je také někdy označována jako „něžný obr“. Čím si tato čtyřnohá kráska vysloužila tak dlouhé jméno? Mainská – zmiňovaný druh kočky byl poprvé zpozorován v americkém státě Maine. Mývalí – dlouhý huňatý ocas, jímž se může pyšnit, připomíná ocas medvídka mývala. 

§  Nejdelší kočkou na světě je právě Mainský mývalí kocour Leo. Leova délka od nosu k ocasu je neuvěřitelných 121,9 cm. Váží 15,8 kg.

 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra