Jak vyvolat porod

05.11. 2014 • Zajímavosti 2071x

Během vašeho těhotenství se můžete dostat do situace, kdy budete přenášet a pak si budete přát, abyste již konečně porodila. Jak můžete podpořit vyvolání porodu? V případě, že vás tato problematika zajímá, neváhejte si přečíst následující článek, jistě najdete vhodnou radu i pro vás.

Klasické tipy

Je nezbytně nutné si připomenout, že termín porodu neurčuje žena, ale dítě samotné. To zůstává v matčině lůně až do té doby, než je dostatečně připraveno z něj odejít. Žádnou výjimkou však nejsou ani situace, kdy se dítěti na svět skutečně nechce. Nastávající maminky poté začnou být nervózní a netrpělivé a snaží se najít způsob, jak porodu pomoci. Setkat se můžeme s různými babskými radami, jak samotný porod vyvolat. Někteří z nás jsou toho názoru, že je to jednoduché, ale mnozí naopak trvají na tom, že dokud nenastane opravdu ten správný čas, nepomůže vůbec nic. Na každé z těchto verzí je kus pravdy. Nyní si společně přiblížíme rady, kterých budoucí maminky často využívají.

Jedním z tipů, který by měl být „zaručený“, je masáž bradavek. Tuto metodu považují za prospěšnou především porodní asistentky a doporučuje se od konce 39. Týdne těhotenství. Současně to může být i užitečná příprava na budoucí kojení novorozence. Stimulace bradavek může v určitých případech spustit kontrakce. Dochází při ní totiž k vyplavování hormonu oxytocinu, který následně stimuluje děložní sliznici. A jak by tato masáž měla správně probíhat? Bradavku je potřeba uchopit mezi ukazováček a palec a následně ji jemně mnete. V posledním měsíci těhotenství toto můžete provádět i každý den, přičemž byste měli každou bradavku masírovat cca 4 minuty.

Další variantou je nechráněný pohlavní styk. Je totiž známo, že v mužském spermatu jsou obsaženy prostaglandiny, což jsou hormony podporující zrání děložního hrdla. Právě tyto látky obsahují i tablety, které může doktor doporučit ženě k vyvolání porodu. Ovšem ne zcela vždy se dá nechráněný pohlavní styk doporučit, proto se vždy raději předem poraďte se svým gynekologem.

Již od pradávných dob byla k vyvolání porodu doporučována také fyzická námaha, ovšem o tomto můžete uvažovat pouze v případě, že máte bezproblémové těhotenství. Vždy je však nutné zátěž volit s dostatečnou rozvahou, abyste si neublížili. Proto zapomeňte na jakékoli práce ve výškách, včetně věšení záclon nebo utírání prachu na vysokých skříních atd.

Horká koupel, Hamilton

Spousta doktorů zastává názor, že horká lázeň vám pomůže vyvolat porod a že je to jediná bezpečná metoda, kterou lze doporučit. Pamatujte, že budete-li chtít tuto variantu, voda by měla mít max. teplotu 40°C. Obzvlášť účinné je údajně i kroužení sprchou s teplou vodu nad břichem těhotné ženy.

Hamiltonův hmat je výhradně odbornou pomocí a provádět by ho měl vždy pouze specializovaný lékař. Často se s touto metodou setkávají ženy při prohlídce v těhotenské poradně, pokud již nějakou dobu přenáší. Ovšem v některých případech se dítěti na svět skutečně nechce a ani Hamiltonův hmat není nikdy stoprocentně účinný.

Neprověřené rady

Mimo výše zmiňovaných samozřejmě existuje i celá řada dalších tipů a rad, které ovšem nemají žádné zásadní důkazy o jejich fungování a na mnoho žen vůbec nepůsobí. Jmenovat můžeme např. masáž hráze, kterou je doporučeno provádět již od 35. Týdne těhotenství. V podstatě jde spíš o ulehčení průchodu hlavičky dítěte při porodu a zároveň může být sníženo riziko natržení nebo nutnosti nastřihávání hráze. V této souvislosti je občas uváděno, že tato masáž může vést k vyvolání porodu. V případě, že se rozhodnete ji vyzkoušet, nikdy byste ji neměli provádět bez použití rostlinného oleje, často je doporučován olej pupalkový. Nic nezkazíte ani olejem olivovým.

Mezi další podobné rady patří i sedací koupel s použitím květů byliny zvané senna. Ovšem pozor, ta je povolena až od 38. Týdne těhotenství! Hlavním účinkem této koupele je uvolnění svalů pánevního dna a zároveň celkové změkčení tkáně. Budete-li chtít koupel vyzkoušet, můžete si ji připravit tak, že sušené květy senny přelijete horkou vodou a umístíte tak, abyste nad párou mohla sedět. Takto vydržíte tak dlouho, dokud se z hrnce bude kouřit. Dávejte si však pozor na teplotu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra