Maminkám, které používají pro své maličké látkové plenky, není asi potřeba představovat svrchní kalhotky. Každá jich má doma určitě několik. Pro ty, které, ještě pořád přemýšlejí o tom, že začnou pro své mrňousky dělat to nejlepší co mohou a přejdou z jednorázových plenek na látkové, je zde vysvětlení, co to vlastně jsou svrchní kalhotky a jaké jejich typy se vyrábějí.
Svrchní kalhotky představují vrstvu, která zabraňuje úniku vlhkosti z plenky do oblečení. Jsou potřeba prakticky ke všem typům látkových plenek, kromě All-In-One pleny, které mají zakomponované dohromady jak plenku, tak svrchní kalhotky. Manipulace s těmito plenkami je velmi jednoduchá.
Svrchní kalhotky jsou vyrobeny z různých materiálů. Nejčastěji se dělí do tří základních kategorií: PUL, fleecové a vlněné. Existují však i kombinované typy, například kalhotky Wacky Wrap mají PUL membránu i fleecový povrch. Všechny typy kalhotek však mají jednoho společného jmenovatele a tím je pouze příležitostné praní. Toto se řeší až v případě silného znečištění, rozhodně je tedy není třeba prát po každém přebalení.
Jaký je tedy rozdíl mezi typy svrchních kalhotek? Určitě v jejich složení. Jak již bylo zmíněno, dělí se na tři kategorie. PUL je zkratka pro laminovaný polyuretan, který tvoří základní součást kalhotek. Má částečně prodyšnou, ale zcela nepropustnou vnitřní vrstvu. Samotné kalhotky pak mohou být například z polyesteru, bavlny nebo biobavlny, ale to už záleží na konkrétním typu.
Obecně kalhotky ze syntetických materiálů rychleji schnou a dobře izolují vlhkost od vnějšího oblečení, což je důležité u hodně čůrajících dětí, naproti tomu bavlněné kalhotky zase působí daleko příjemnějším dojmem, ale schnou pomaleji a při silném počůrání mají tendenci provlhnout. Zapínání bývá různé, nejčastější jsou patentky, kterými se dá regulovat velikost, nebo suché zipy.
Fleecové svrchní kalhotky jsou založeny na vodoodpudivých vlastnostech fleecu, který propouští vlhkost pouze tehdy, je-li pod mechanickým tlakem. Jsou proto vhodné na noc, anebo pro malá, ležící miminka. Ale pozor. Nejsou vhodné do autosedaček nebo do šátku, protože by provlhaly. Co do prodyšnosti, představují fleecové svrchní kalhotky mezikrok mezi PUL a vlněnými kalhotkami. Stejně jako již u zmiňovaného typu PUL, se něžně přezvané flísáčky neboli fleecové kalhotky zapínají na suché zipy nebo patentky. Vynikající a hojně vyhledávané jsou pro svoji schopnost rychlého schnutí. Zde by ale měly maminky brát v potaz, zdali jejich dítě není citlivé na syntetické materiály. Pokud ano, tyto kalhotky se nedoporučují. Jsou velice jednoduše ušité, takže zručné maminky si je mohou klidně samy i ušít.
Vlněné svrchní kalhotky neboli vlňáčky, bývají vždy vyrobené z jemné, stoprocentní vlny. Jsou tedy čistě přírodní a jejich vynikající nepropustnost jim zajišťují pouze přirozené vlastnosti ovčí vlny, která je napuštěna ovčím tukem neboli lanolinem. Ten je vlastně impregnuje. Tato však nevydrží věčně a tak je třeba impregnaci obnovovat. A to buď pomocí kupované anebo doma vyrobené lanolinové kúry. Vlna má samočisticí schopnost a proto není potřeba prát tyto svrchní kalhotky velice často. Je pochopitelné, že jsou li kalhotky už hodně pročůrané, nebo zjevně zašpiněné, obvykle samozřejmě stolicí, je nutné je vyprat.
Vlňáčky bývají tkané nebo pletené, ale existují i háčkované. Zapínají se na patentky, suché zipy nebo jsou zcela bez zapínání a to ve formě kraťásků či kamašek. Některé typy se dají s klidem používat i jako svrchní díl oblečení. Ze všech zmiňovaných typů svrchních kalhotek jsou nejzdravější a nejprodyšnější. Ovšem v průměru jsou také finančně nejnáročnější. Jejich použití je naprosto univerzální, jsou výborné na den i na noc, skvěle také poslouží v šátku či autosedačce.
A tak jako je možné si doma ušít flísáčky, tak je možné si vyrobit i vlňáčky. Šikovné maminky, které se do tohoto úkolu pustí, musí ale dbát hlavně na to, aby byla použita stoprocentní vlna a to bez jakýchkoliv syntetických příměsí, jinak by kalhotky neplnily svoji prapůvodní funkci.
A tak ať už se rozhodnete pro jakýkoliv typ svrchních kalhotek, mějte vždy na paměti, že zdaleka ne každé kalhotky jsou kompatibilní se všemi typy plenek. Některé jsou vhodné pro objemné kalhotkové pleny, jiné jsou velmi štíhlé a dokáží profesionálně udržet i rovnou plenku, zato hodně savé balení pojmou s obtížemi a některé jsou téměř univerzální. Při jejich nákupu je proto vždy třeba zohlednit, jaké plenky budete chtít používat a teprve poté volit svrchní kalhotky!
Nejdůležitější ze všeho je ale to, aby se v nich vaše dítě cítilo skvěle. Vždyť přece není nad zářivý úsměv našich nejmenších, který je nám odměnou za všechno. Nikdo se přece nechce nechat okrást o tyto kouzelné chvilky jen proto, že jsou naše děti nespokojené s výběrem plenek a svrchních kalhotek. Vybírejte tedy vždy pečlivě a volte jen takové materiály, ve kterých se bude váš mrňous cítit doslova jako v bavlnce. Uvidíte, že budete zářivými úsměvy svých nejmenších obdarováváni každý den a každou munutu.