Jak na přípravu ledového čaje

30.10. 2014 • Zajímavosti 1392x

Rádi byste vyzkoušeli nějaký osvěžující nápoj obsahující minimum kalorií a umělých látek? Můžeme doporučit ledový čaj, který si lehce můžete připravit sami doma.

Ledový čaj

Především v horkých letních dnech je právě tento nápoj výborným osvěžením. Vyrobit si ho můžete ze široké škály čajů. V minulosti byl pro jeho výrobu používán výhradně čaj černý a zelený, nyní jsou velmi oblíbené i různé ovocné čaje nebo rooibos.

Ledový čaj – historie

Tento nápoj vznikl jako osvěžující varianta klasicky používaných čajů. Původně se konzumoval v horkých letních dnech především ve Spojených státech a byl považován pouze za inovaci s malou budoucností.

Jak jsme již uvedli, nejprve se ujal ve Spojených státech, od roku 1870 jste si ho mohli dát v hotelích nebo nádražních restauracích. Ještě starší první zmínky o jeho pití pochází ještě z Ruska.

Díky Světové výstavě, která se konala v roce 1904 v St. Luis, se ledový čaj velice rozšířil. Tenkrát se počítalo se servírováním pouze klasického čaje, ovšem vzhledem k horkému počasí ho lidé odmítali. Ředitel východoindického pavilonu, kde čaj  měl být podáván, pan Richard Blechynden, přišel s návrhem, aby se tento nápoj ochladil. Tato varianta se setkala s nečekaným ohlasem. Proto se po skončení tohoto veletrhu Blechynden snažil propagovat ledový čaj v nákupním centru v New Yorku. Byl velice úspěšný. K oblíbenosti posléze přispěla i americká prohibice, která trvala od roku 1920 až do roku 1930 a lidé začali používat ledový čaj i jako alternativu za alkohol.

Ledový čaj – příprava

Také byste si rádi tento nápoj připravili sami doma a nevíte, jak to udělat? Postup si nyní společně přiblížíme.

Budete-li chtít použít jako výchozí čaj ovocný, je nezbytně nutné, aby byl dvakrát silnější, než dávka na klasický čaj teplý. Černý a zelený postačí dávkovat normálně. Černý čaj by se neměl luhovat po dobu delší než 5 minut, jinak by se vám mohlo stát, že zhořkne a poté si na něm již nepochutnáte.

Ptáte se, jaký druh čaje je pro zmiňované ledové osvěžení tím nejvhodnějším? Záleží to jen na vaší chuti a na tom, co máte nejraději. Obecně platí, že čím kvalitnější čaj zvolíte, tím lepší bude i výsledný studený nápoj. Zcela jistě jsou vhodnější čaje sypané, u nichž lépe vynikne chuť. Nedoporučujeme jemné čaje, neboť jsou nevýrazné.

Ještě před nalitím čaje na ledové kostky ho nezapomeňte osladit cukrem a ochutit citronem, případně dalšími přísadami dle toho, co máte rádi. Dochucování již hotového ledového čaje je poněkud složitější, jelikož především cukr se poté již špatně rozpouští.

Sklenici naplňte do 2/3 obsahu kostkami ledu a vlijte na ně připravený čaj. Říkáte si, že je jednodušší nechat horký čaj pouze vychladnout? Hlavní princip spočívá v tom, že rychlým zchlazením na ledu vynikne lépe chuť i aroma čaje, neboť v něm zůstanou veškeré účinné látky.

Ledový čaj – proč ho pít

Tento nápoj je velice chutný a především v letních dnech, kdy bychom měli přijímat zvýšené množství tekutin, nám pomůže lépe dodržovat pitný režim. V případě, že se vám již přepila voda nebo minerálky a nechcete sáhnout po nezdravých sycených limonádách, ledový čaj  je zcela jistě tím pravým řešením, neboť obsahuje vysoké množství antioxidantů a určitě si ho oblíbí i vaše děti. Vzhledem k tomu, že je možné ho připravit v mnoha různých variantách, nikdy vás neomrzí. V kombinaci např. s mátou, meduňkou, zázvorem, pomerančem nebo jiným ovocem či bylinkami vás zcela jistě osloví. 

Co se týče cukru, je vhodnější do ledových čajů používat třtinový. Chcete-li minimalizovat množství kalorií, doporučujeme použít stévii. V případě, že ledový čaj dobře připravíte, zcela jistě s ním neurazíte ani vaše hosty např. na zahradní párty.

Průmyslově vyráběné ledové čaje

V dnešní době lze v síti obchodů zakoupit i průmyslově vyráběné ledové čaje, které jsou rovněž oblíbené, ovšem nutno podotknout, že nebývají příliš kvalitní. Často v nich bývá obsaženo pouze velmi malé množství čajového extraktu. U nás se tato varianta ledového čaje rozšířila od roku 1989. Jejich další nevýhodou je vysoký obsah tuků a tím pádem i kalorií. Nemají tak příliš daleko k různým syceným nápojům, které především v horkých letních dnech ovšem nejsou doporučovány. Lepší je si tedy ledový čaj vyrobit doma.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra