O kofeinu a závislosti na něm

28.12. 2014 • Zajímavosti 1155x

Patříte-li k lidem, kteří si den bez kávy nedovedou představit, nemusíme Vám kofein představovat. Účinky kofeinu jsou všeobecně známé. Jedná se o látku, která povzbudí organismus. Mnoho lidí si myslí, že kofein je obsažen jen v kávě. Omyl. Může se vyskytovat v čaji, nejvíce je ho v zeleném čaji, dále v energetických nápojích. Pokud vypijete kávu, účinek poznáte okamžitě. Naproti tomu u zeleného čaje  se kofein uvolňuje postupně. Obsahuje-li čaj kofein.

Závislost na kofeinu?

Je vůbec možné si tuto závislost vytvořit? Často lidé říkají, že bez kofeinu nemohou žít, ale jak to vlastně je? Touto otázkou se nezabývají jen konzumenti, ale i vědci v USA. Právě v Americe proběhl výzkum na řadě drogově závislých. Vzorku lidí bylo sděleno, že se jim budou podávat různé drogy a budou se sledovat jejich reakce. Ale ve skutečnosti jim byl podáván pouze kofein nebo placebo. Výsledky byly překvapivé. U některých lidí měl kofein podobné účinky jako klasické drogy. Dotazovaní pak vypověděli, že pociťovali po podání látky euforii, ve skutečnosti ale si mysleli, že se jedná o jinou látku.

Nemusíte se ale lekat. Nikdo z Vás zřejmě není žádný závislý. Vzorku byla podávána dávka, kterou běžný konzument nespotřebuje. Množství bylo asi desetkrát větší, než je obvyklé. A navíc se aplikovalo nitroděložně, což účinek kofeinu ještě umocnilo.

Skutečnost je ale taková, že pití kávy způsobuje skutečnou závislost. Abstinenčními příznaky může být bolest hlavy, celková únava organismu.

Nutno ale podotknout, že závislost nemá žádné fatální následky, jako třeba braní drog nebo pití alkoholu. Nežádoucí účinky jsou zanedbatelné. Jediným takovým nepříjemným účinkem může být problém s otěhotněním u ženy. Vyskytly se i případy, kdy pití kávy mělo za následek neplodnost. Dále si dávejte pozor během těhotenství na pití kávy. Velké množství vypité kávy během těhotenství totiž způsobuje malou porodní váhu dítěte. Jedinou zaručenou radou je úplné vynechání kofeinu během těhotenství.

Dalším problémem konzumace kofeinu jsou žaludeční komplikace. Žaludeční stěny se poškodí, můžou se vytvořit vředy. Dále hrozí riziko rakoviny, ale také srdečních onemocnění. Tyto komplikace zatím nejsou nijak zvlášť potvrzeny. Žádné studie na tato témata nebyly vtvořeny, proto těmto spekulacím nemůžete dávat velkou hodnotu. Na obhajobu kávy lze říct, že lidé tvrdí, že naopak uvolňuje žaludek od křečí.

Velmi příznivé účinky má kofein na centrální nervový systém. Díky kofeinu se zbystřuje myšlení. Proto pokud potřebujete udržet pozornost a myšlení, pijte kávu. Velmi se toho dá využít během studijních let ve zkouškovém období. Zmírňuje onemocnění dýchacích cest, zvláště astmatu. Káva dehydratuje organismus. Proto se někdy uvádí, že je dobrá v sobě, kdy chcete zhubnout. Pozor na to, abyste ale nebyli dehydratováni. Jak již bylo napsáno, každý šálek kávy se musí doplnit sklenicí vody. Samozřejmě kávu byste nemohli sladit, aby měla účinek na hubnutí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraSnail Bob 2 online hraPersonal Shopper 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra