Jak pečovat o paměť

14.11. 2013 • Zajímavosti 1603x

Kdo má dobrou paměť, má prakticky jednodušší život. Dokáže si vybavit spoustu informací, nemá problém se studiem, vzpomíná si na všechno, co musí udělat. Paměť je proces v mozku, který se však musí cvičit. Tím, že se ve škole děti učí nazpaměť básničky, nebo vyjmenovaná slova a mnoho dalšího, také proto, aby svoji paměť cvičili. Řím lépe se umí dítě soustředit, a čím častěji se učí něco nazpaměť, tím lepší paměť má.

Staří nemusí být špatné pro paměť

Postupem času, tedy stářím, se výboje v mozku utlumují, hůře se pamatuje. Jenže takovéto stáří mozku jde odložit, respektive o něco posunout tím, že neponecháme nic náhodě a svoji paměť budeme dostatečně a pravidelně cvičit. Lidé mají představu, že se nemusí nic dělat a proces zapomínání patří k běžnému životu, což je sice pravda, ale netrénovaná paměť, je velice špatná paměť. Přitom prostředků, jak si cvičit vlastní paměť je v našem životě tolik, že si stačí ji jen uvědomovat a také takto vnímat.

Proč cvičit paměť

O paměť je nutné pečovat stejně, jako o jiné části svého těla. Jen si zkuste představit, jak by vaše peníze vypadaly, kdybyste si je nemyly. Hrozná představa, že ano. Tak a stejné je to s vaší pamětí. Je sice pravdou, že jistým způsobem ji neustále procvičujeme – když sledujeme film a poté vyprávíme přátelům děj, anebo čteme noviny apod. Cokoli takového nebo podobného naši paměť procvičuje, ale jen jaksi polovičatě. Je to asi stejné, jako když procvičujete své svalstvo pouze tím, že denně chodíte o práce, na procházku, uklízíte apod. Jestliže chcete pořádné pevné svalstvo, je nutné se věnovat sportu, posilovat, běhat aj. Stejné je to s pamětí, chcete-li mít opravdu dobrou, je nutné ji procvičovat.

Cizí jazyky

Naprosto fenomenální paměť mají ti, kteří se učí cizí jazyky. Je velice obdivuhodné, když někdo umí několik cizích jazyků a plynně se s nimi v cizině domluvit. A důležité je procvičovat slovíčka. Když pravidelně paměť namáhat tím, že si budete cvičit cizí slovíčka. Vytáhněte učebnice cizího jazyka, hodit se vám bude jak angličtina, tak i jiné, vámi vybrané jazyky. Díky znalosti jazyka můžete získat i lepší pracovní místo, takže opět budete mít něco navíc. Nedávejte si také velké, nesplnitelné cíle. Pokud začínáte, dejte si na den limit naučit se například nových dvacet slovíček. Krátkodobý cíl se lépe překonává, obzvlášť na začátku. Prvotní nadšení bude pryč, když neuvidíte výsledek, kdežto s krátkodobě položeným cílem jde výsledek znát. Na slovíčkách se úžasně trénuje paměť, stejně jako na frázích. Rozhodně stojí za to zkusit. Pokud vám jazyk sám od sebe nepůjde, nevadí, děláte to jen pro sebe.

Pexeso

Máte děti? Tak honem upalujte do papírnictví, nebo hračkářství a kupte poměrně jednouchou a levnou hru – pexeso. Vyberte si takové motivy, které se líbí vám, anebo nechte vybrat děti. Pexeso je samozřejmě hra i pro dospělé, není nutné ji hrát je s dětmi, ale přeci jen děti hodně baví a cvičí si paměť spolu s vámi. Je to zábava a dobrá věc pro celou rodinu. Večer, při sledování televize si tak můžete s partnerem nebo kamarády zpříjemnit večer tím, že si dáte hru pexeso spolu s nimi. Můžete třeba hrát o peníze, nebo nějaké úkoly a hru si tak okořenit, aby byla zajímavější a pro dospěláky lákavá. Dnes si můžete nechat vyrobit pexeso z vlastních fotografií, takže se u toho dá i perfektně konverzovat a vzpomínat na loňskou dovolenou.

Křížovky, sudoku

Když budete pravidelně sledovat vědomostní soutěže v televizi, zjistíte, že ti nejlepší šampioni, pravidelně luští křížovky, hlavolamy, nebo sudoku. Japonských rébusů k nám přišla spousta, nicméně sudoku je určitý fenomén. Klasické švédské křížovky jsou skvělé na procvičování paměti tím, že zde procvičujete i nabité vědomosti anebo si to, co nevíte, vyhledáte. Za cíl je mít vyluštěnou tajenku, takže si správné odpovědi vyhledáváte v křížovkářském slovníku, nebo na internetu. V křížovkách se často otázky opakují, takže si je brzy cíleně, nebo i necíleně zapamatujete. Získáte spoustu vědomostí a tímto pravidelným, velice příjemným tréninkem se vaše paměť opět zbystří a bude mnohem lepší. I takové to sudoku, je skvělé, protože vás nutní přemýšlet o tom, jak úkol vyřešit. Triky si následně pamatujete a snadno a zábavně cvičíte paměť.

Číst

Nejen časopis křížovek, ale i zajímavou knihu, mějte pořád u sebe. Když budete čekat v čekárně u lékaře, nebo na úřadě apod. nebudete se tolik nudit a budete moci právě trénovat paměť tím, že budete číst. Čtením si navíc procvičujete i náš mateřský jazyk (v předpokladu, že čtete v češtině), což je další plus pro vaše vzdělání. Jazyk, ale i slovní zásobu. Jste-li již více zběhlí v cizím jazyce, klidně si přečtěte knihu i takovou. Opět perfektní trénink pro paměť. Když čtete, v duchu si vybavujete děj, představujete si, jak asi vypadají osoby, prostředí, kde se vše odehrává a jakmile se vás kamarádka zeptá, jak se vám kniha líbila, příběh ji jednoduše odvyprávíte. Touto jednoduchou a pro vás odpočinkovou činností si procvičujete paměť.

Nové informace a diář

Internet je denně plný nových, i starých informací. Nebraňte se poznání. Naopak si informace o nových technologiích, postupech, zajímavostech ze světa i od nás, nebo cokoli, co vás bude zajímat, vyhledávejte, pročítejte a zajímejte se o veřejné dění. Budete v obraze a tak budeme moci i konverzovat s jinými lidmi, než dosud. Svět pro vás bude jaksi otevřenější a díky tomu získáte opět další a další informace, které následně můžete opět použít. Je nutné si také nabité informace spojovat s jinými skutečnostmi a snažit se je používat i v běžném životě. Aby pro vás všední události byly smysluplnější, pak si pořiďte diář a do něj si důležité informace z vašeho života zaznamenávejte. Poté se budete mnohem lépe orientovat.

Doplňky stravy

Pro lepší paměť, ale i koncentraci mozku a soustředění dokonce existují i podpůrné doplňky stravy. Studenti vysokých škol by dokonce měli mít nařízeno, požívat Ginkgo bilobu. Ta významně podporuje paměť, takže učení jde rázem snáz a lépe se uchovává. Z dalších je to také vitamín B6 a také guarana. Ať v přírodní formě, nebo tabletách, mají dobrý a spolehlivý účinek. Nutné však pamatovat také na to, že návykové látky, jako alkohol a především tvrdé drogy, mezi kterými suverénně dominuje marihuana, zas naopak výrazně paměť otupují, ne-li vymazávají to, co se do ní vložilo. Také jisté léky na uklidnění psychiky umí řadu znalostí zastínit a z paměti vymazat. Pozor na ně.

Komunikace

Pamatujte na to, že ač se naučíte mnoho slovíček, načerpáte obrovské množství informací, tak mozek „rozpohybujete“, a krátkodobou paměť vyšperkujete tak, že bude fungovat jako nejvýkonnější robot. Jenže aby snaha byla kompletně zakončena tím, že si informace budete opravdu pamatovat, je nutno procvičit i dlouhodobou a to uděláte poměrně jednoduchým cvikem – nabité informace stále a dále oprašovat a používat. Nejlepší forma použité je komunikace s lidmi. Bavte se s nimi, popisujte zážitky, ptejte se a doplňujte. Také diskutujte ve veřejných diskuzích. Zlepší se vám i kultura projevu a budete tak moci nabité informace zúročit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra