Jak se zbavit molů

15.12. 2013 • Zajímavosti 3161x

Moli jsou velmi nepříjemný okřídlený hmyz, který otravuje životy lidí. Ve většině případů se objevují v kuchyních, spížích nebo skříňkách, kde se mohou vyskytovat potraviny. Tím spíše je neradi vidíme. Je to mnohdy běh na dlouhou trať. Jen co se jednoho hnízda zbavíte, myslíte si, že máte klid, tak se na jiném místě hned nové objeví. A pořád dokola. Obzvláště nepříjemné je najít moli přímo v potravinách, kde se často vyskytují. Potraviny, do kterých se snadno dostanou, jako je mouka, cukr a podobné sypké, jsou pro moli přímo baštou. Bohužel ani uzavřené potraviny nejsou v nádobách chráněny. Staly se i případy, že byl mol nalezen v uzavřené nádobě, v níž byla čokoládová pomazánka. Samozřejmostí je, že potraviny, které byly napadeny molem, se musí hned vyhodit. Mnozí si myslí, že je to i zároveň likvidace molů, kteří zde mohli nechat své zárodky. Chyba. Moli mohou i tak vylézt a působit další škodu.

Odkud se moli berou?

Může se stát, že se přestěhujete do nového bytu a moli tu už prostě jsou po předchozích majitelích. Jiná možnost je taková, že si moli přinesete z obchodu domů,ukryté v některých potravinách. Nějakou dobu ani nemusíte vědět o tom, že moli v bytě vůbec máte. Rádi se ukrývají například pod tapetami, ve stoupačkách nebo ve spíži. Jsou to místa, kde se tak často a pracně neuklízí. Molům se dostává teplo, prach, ve kterém si libují.

Nejčastější výskyt molů

Asi nejčastějším místem výskytu molů jsou spíže a poličky, na kterých je mouka, cukr, ovesné vločky, rýže, luštěniny, sušenky nebo třeba strouhanka. Prostě téměř všechno sypké. Mohou se ovšem vyskytnout i v čokoládě, houbách. Jakmile napadenou potravinu objevíte, ihned ji zlikvidujte. Nejlépe ji odneste z domu pryč, tudíž do popelnice, nenechávejte ji v odpadkovém koši v kuchyni. Často si lidé myslí, že pokud vyhodí jen část, která byla napadena molem, stačí to. Nikoli. Vždy likvidujte celý balíček například mouky. Lidé si neuvědomují, že potravina může být již prošpikována jednotlivými vajíčky. Vy si myslíte, že jste se molů zbavili, ale omyl. Za pár dnů je máte v potravinách zpět.

Chceme-li vyhubit moly, musíme přes samečky

Moli se snaží co nejlépe zastat své životní poslání. A to je jediné. Zachování rodu a co nejvíce se rozmnožit. Pokud by se Vám nějakým způsobem podařilo vyhubit samečky, máte vyhráno. Samičky se samy rozmnožovat neumí a tak by postupně hynuly i ony.

Pomoc proti molům není zas tak složitá. Stačí zajít do drogerie a koupit za ne moc vysokou cenu, nalepovací proužky proti molům. Ty se dají snadno nalepit do spíže nebo na poličku. Moli se pak jen jednoduše přilepí. Počet jednotlivých molů přilepených na nálepce bude překvapující. Sami se budete divit, kolik potvůrek doma vlastně máte. Větší pravděpodobnost je ta, že se přilepí samečci, protože ti jsou zvídavější. Z lepicí pásky se již moli nedostanou, znamená to pro ně jasnou smrt. Vyhubení je teda více než jisté.

Opravdu je těžké spolehlivě zaručit, že se mol v domácnosti neobjeví. Jedná se o okřídlený hmyz, který velmi snadno může přiletět otevřeným oknem nebo dveřmi. Stejně tak si jej můžete přinést z obchodu ukrytého v nějaké potravině.

Moli se zdržují tam, kde jim podmínky prostředí vyhovují. To jsou spíše tmavá místa, a ne moc teplá, ale ani chladná, prostě tak akorát. Vlhko a pokojová teplota jsou to pravé pro množení molů.

Prevencí je ostražitost. Můžete se vyvarovat kupování zboží do zásob. Nekupujte mouku, cukr a podobné po velkých balících, ale jen to, co skutečně spotřebujete. Dále je nutná pečlivost. A to především v úklidu prostor, kde by se moli mohli vyskytovat. Často proto větrejte, a nenechávejte prach. Jednou za čas pořádně překontrolujte, zda se ve spíži nebo skříňkách přeci jen moli nevyskytují. Čistota je nade vše.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraPersonal Shopper 2 online hraSnail Bob 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra