Jak pěstovat kaktusy

15.11. 2013 • Zajímavosti 2828x

Nenáročná rostlina, kterou s oblibou pěstují i děti, je beze sporu kaktus. Jen ta neuhyne, a pokud se mu pěstitel dobře věnuje, může z něj být i krásná květina, když rozkvetou květy. Něco jiného je pak Vánoční kaktus, který rozkvétá kolem Vánoc a je opravdu nádherný. Nicméně péče o něj je trochu náročnější. Pojďme se nejprve věnovat těm běžným, které mohou pěstovat i děti.

Nenáročné

Co se musí kaktusům opravdu „nechat“ a na nich ocenit, je, že nejsou vůbec náročné. Můžete je doma mít a klidně si odjet na dovolenou a pořád to budou vaše zelené kaktusy, které se obejdou několik dní bez jakékoli starosti. Jsou nenáročné jak na místo, tak teplotu, světlo, vodu apod.

Koníček sbírání kaktusů

Existuje mnoho a mnoho druhů kaktusů. Stěží je dokáže někdo spočítat, protože se opět objevují nové a nové.

Něco málo o kaktusech

Kaktusy pochází z Ameriky. Odsud byly rozšířeny do celého světa a dneska jsou u nás tak běžné, že je znají i malé děti. Své jméno dostaly na základě vnější podobnosti, a původ slova je od řeckého výrazu pro bodlák. Kaktusy jsou malé, maličké, ale i dlouhé, vysoké a obrovské. Nejmenší, objevený druh na světě má v dospělosti jen asi pět milimetrů a naopak ty největší dorůstají do výšky dokonce patnácti metrů.

Proč mají kaktusy bodláky?

Trny, bodláky, ať je nazvete, jak chcete, pořád vás budou píchat, bodat a pořád prostě na kaktusech budou. Jsou to zakrnělé listy, které vznikly v průběhu vývoje a u těch nejstarších druhů kaktusů jsou listy ještě na začátku vegetačního vývoje k vidění.

Kde všude kaktusy jsou

Dají se pěstovat snad všude. Jsou nenáročné, takže i pouštní step je pro něj dost výhodná, stejně jako deštěné pralesy. Jen se sněhem si moc nerozumí, ale dokážou ho přečkat. Zajímavostí je, v deštných pralesech rostou kaktusy i v korunách stromů. Což pro některé nemusí být až tak zajímavé, jako fakt, jak se na tyto místa vůbec dostanou – z trávicího traktu ptáků. Neboli tak, že semena ptáci snědí a pak je vytráví právě v korunách stromů, kde odpočívají (asi po obědě). A neplodnějšími rozšiřovateli není ani tak člověk, nebo zmínění ptáci, jako mravenci. Semena kaktusů jsou totiž umístěna v takových jakoby bobulích s cukrem, které tyto pracovité stvořeníčka přitahují jako magnet. Pořádají na ně hotové nálety a kaktusové semena tak rozšiřují.

K čemu všemu se kaktusy mohou využít

U nás je pěstujeme kvůli tomu květům a také proto, že jsou nenáročné. Jenže třeba ve své původní domovině, Americe, konkrétně v Kalifornii byly používány rybáři jako návnada na ryby. Speciální druh kaktusů totiž obsahují omamné látky, které se naházely do vody, a po chvíli již rybáři vytahovali z vody zfetované ryby.

I Aleo vera

Do skupin kaktusů patří i Aloe vera, rostlina, jejichž výtažky mají velice příznivé účinky na lidský organismus hned z několika stránek. Nejen, že posilují srdce a cévy, ale podporují zdravé trávení, z aloe se dělá pečující kosmetika a také různá léčiva. Z některých se dokonce dělají narkotika. A v neposlední řadě je možné vysoké kaktusy, bohatě obsypány ostrými ostny, použít jako přírodní živý plot, přes který se jen tak někdo nedostane.

Pěstujeme kaktusy

Pokud se rozhodneme pěstovat kaktusy, můžete je mít jak venku, tak doma. Jsou dost odolné, na zimu je stačí jen něčím přikrýt, aby je zbytečně mráz a sníh neponičil. Ve skleníku vydrží kvést i po celý rok. Doma pak mějte kaktusy spíše na okně tam, kde svítí slunce. Co totiž kaktusům svědčí, je slunce i teplo. Ideální místo pro kaktusy je zimní zahrada, skleník a velký parapet na lodžii. Pokud máte kaktusy na balkoně. Na zimu je přikryjte průhledným igelitem a uděláte jim tak primitivní skleník.

Jak kaktusy zasadit

Nemusíte vybírat žádný speciální substrát. Postačí běžná zemina, kterou promísíte s trochou písku. Tím docílíte vzdušnosti, jež kaktusy pro svůj život potřebují. Zalévat kaktusy nějak zvlášť nemusíte. Pokud je půda ještě mokrá, rozhodně je nikdy nezalévejte, a vždy použijte dešťovou, vyvařenou, nebo odstátou vodu. Příliš tvrdá voda z vodovodu není pro kaktusy vhodná. Nikdy také rostliny nepřelívejte. Pamatujte, že raději suchý, než mokrý kaktus. A také zalívejte pouze v době velkých hork a sucha. Třeba na jaře, podzim nebo v zimě nemusíte zalévat kaktusy vůbec.

Přesazování kaktusů

Pokud kaktus přesazujeme, tak vždy je po nějakou dobu jen oprašujeme vodou a až po nějaké době poprvé zalijeme vodou. Ideální doba pro přesazování kaktusů je v létě, anebo na jaro. Když chceme kaktus přesadit, vyndáme ho z květináče, očistíme kořeny od zeminy a jsou-li na kořenech jistí paraziti, jež mohou někdy být, kořeny ještě ve vodě vykoupeme v potřebných prostředcích. Pár dní nechte takto rostlinu odpočinout a vyschnout. Po nějaké době tedy můžeme přesadit do nového květináče se zcela suchým substrátem. Pokud by byl mokrý, mohlo by to následně způsobit plísně nebo nějakou infekci kaktusu.

Druhy kaktusů

Astrophytum

Jsou to takové ty „nahé“ kaktusy. Mají obvykle málo bodláků, pokud vůbec nějaké mají. Spíše jsou to takové výčnělky, z nichž rostou vlásenkové bodláčky. Mají několik zajímavých tvarů a kvetou světle žlutými, někdy mírně naoranžovělými květy.

Echinocactus

Jsou většinou malé, kulaté, s množstvím malých a pravidelných bodláků. Z jednoho místa jich roste až několik. Napovrch kopule kvete jedením, růžových, nebo fialových květem.

Echinocereus

Jsou vysoké, dlouhé a vždy kvete několika květy. Ty mohou být jak po stranách, tak přímo na vrcholu. Je to, jakoby na kaktusu rostl další kaktus.

Gymnocalycium

Tyto kaktusy jsou malé, zakrslé a většinou vypadají jako hrouda plastelíny s ostrými, pevnými bodláky, ale pozoruhodné jsou na nich květy, které mohou být úžasně červené, bílé, žluté či růžové. Tyto květy jsou vskutku úžasné a obdivuhodné.

Lobivia

Kdo pěstuje kaktusy pro květy, rozhodně by se měl zajímat o tento druh, který kvete ohromnými, až pohádkovými květy. V zástupu barev nechybí sytě růžové, rudé. Červené, žluté, oranžové, bílé, také fialové a nachové květy. Samotné kaktusy jsou kulovitého tvarů, většinou spíše zakrslejší, než nějaké dlouhé velikány, ale i tak moc krásné.

Mammillaria

Opět druh kaktusů zcela pro milovníky květů. A zde jich roste hned celá zahrada. Kaktusy z této skupiny jsou většinou většího vzrůstu, kulovité, s bodláky jak pevnými, tak vlásenkovitými, ale především kvete hned několika květy tak, jako byste měli rovnou celou vázu květin. A barvy jsou různé, i žíhané.

Notocactus

Jsou to takové běžné kaktusy, pro které je však typické, že kvetou květy, silně připomínající gerbery. Květ může být jeden, nebo hned několik a bodláky jsou jak silné, pevné, tak drobné, ale stejně pichlavé.

Opuntia

Speciální druh kaktusů, který si s žádným jiným rozhodně nesplete. Jsou to ty ploché, s malými, poněkud nepatrnými bodláčky, jež z dálky spíše vypadají jako bobule. Ve své skupině mají více než dvě stě dalších poddruhů

Rebutia

Tyto kaktusy se vyznačují především tím, že kopulí je hned několik na sobě a také kvete množstvím květů. Kvítky jsou spíše malé, sytě červené, žluté, nebo něžně růžové a meruňkové.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Googlu

Další zajímavé články
Nej online hry
Bubble Glee online hraRise of Atlantis online hraSara Super Spa online hraMahjong Alchemy online hraSnail Bob 2 online hraPersonal Shopper 2 online hraLady Gaga Celebrity Makeover online hra